За апробованими схемами

Поділитися
Ремонт дитячої обласної за приватизацію Знам'янської бальнеологічної?

Таке дивне поєднання двох подій нині мусується у кабінетах обласної влади. Кіровоградська обласна дитяча лікарня, безперечно, давним-давно потребує капітального ремонту. І добре, що на це нарешті звернули увагу і влада, і громадськість. Але чому розв'язання такої, без сумніву, важливої для жителів області проблеми пов'язують із зовсім іншою, що має досить підозрілий флер?

"Оздоровлення" затягнулося…

Деякі спеціалісти вважають - наша степова Знам'янка могла б змагатися зі славою Трускавця. Бо в наших краях теж є цілюща вода. Не просто мінеральна, а ще й радонова. Академік Казначеєв ще в середині минулого століття дійшов однозначного висновку про велику користь для людського організму радонових ванн. Академік вважав, що до переліку реабілітаційних заходів обов'язково слід включати радонові ванни. Адже вони без застосування хімічних препаратів стимулюють компенсаторні можливості організму, імунний та периферичний кровообіг, серцевий м'яз, обмінні процеси, активізують мікроциркуляцію крові, імунні сили.

Обласна бальнеологічна лікарня не один десяток років була свого роду панацеєю для літніх людей, де в кожному селі чи містечку переважають люди старшого віку з дуже часто задавненими хворобами (наш регіон належить, на жаль, до активно старіючих). Хоча лікуються у цій оздоровниці, певна річ, люди будь-якого віку, і не тільки з Кіровоградщини. Немає тут тільки хворих на туберкульоз, СНІД, онкологічні та захворювання крові, гострі гнійні хвороби. Для виліковування всіх інших болячок дія радонових ванн, які стимулюють складні біохімічні процеси в організмі, нормалізуючи їх та сприяючи виробленню речовин, що мають захисні функції, надзвичайно позитивна. Кілька років тому тут з'явилися ліжка для оздоровлення післяінсультних хворих, вагітних та хворих на цукровий діабет.

У Кіровоградській області, за даними обласного департаменту охорони здоров'я, на диспансерному обліку стоїть близько 600 тис. людей. Відсотків
70 із них поліпшили б своє здоров'я, якби мали можливість пролікуватися в бальнеологічній оздоровниці. Вона ж може оздоровити тільки 3,5 тис. хворих на рік, а за бюджетні кошти раніше це могли зробити всього 900 осіб.

Кілька років тому, коли до влади в нашій області прийшла Партія регіонів, тодішній голова облдержадміністрації Сергій Ларін та його права рука, на той час перший заступник голови обласної ради Олександр Шаталов, виявили пильну увагу до Знам'янської бальнеологічної лікарні. Їхні візити із залученням спеціалістів СПА асоціації супроводжувалися буквально інформаційною війною проти доти позитивного іміджу бальнеологічної лікарні та її тодішнього головного лікаря Ганни Шандри.

Тяжко пережила бальнеологічна лікарня кризу 90-х: обласне управління охорони здоров'я не знайшло іншого виходу, як скоротити 300 ліжок та ліквідувати поліклінічний прийом, тобто амбулаторне лікування. Та й у цих умовах Ганна Шандра шукала можливості зробити лікувальну установу привабливою для пацієнтів.

Під час інформаційної атаки головного лікаря Ганну Шандру звинувачували в усіх гріхах, у тому числі і в безгосподарності та в хабарництві. При цьому не називали жодного конкретного факту, але й натяків було досить, щоб Ганна Василівна, яка душу віддала цьому закладу, потрапила в лікарню з інфарктом, а незабаром пішла з життя.

Юрій Чабан, радник президента Українскої СПА асоціації, тоді заявив, що водолікарня, а таких усього дві в Україні, має чудовий потенціал, але, певна річ, без модернізації не заробляє стільки, скільки б могла. У ЗМІ тоді висловлювалися припущення, буцім Українська СПА асоціація приділила таку професійну увагу нашій бальнеологічній лікарні ще й тому, що одним із радників президента асоціації працював принаймні однофамілець очільника області, якийсь Ігор Миколайович Ларін.

Тоді (у червні 2011 р.) у публікації "Лікарню "оздоровлять". За апробованою схемою" "Дзеркало тижня" писало: "Сайт kirovograd.net розмістив цікаве повідомлення про те, що у серпні 2009 року ГоловКРУ звітувало щодо ревізії бюджетів Закарпатської області і повідомило, зокрема, що санаторій "Гірська Тиса" з усім майном лише за три мільйони гривень перейшов з комунальної власності до приватних рук. Сайт констатує також те, щопередувала цьому висновку зворушлива оповідь, як спочатку санаторій "Гірська Тиса" з профспілкової установи перетворився на комунальне підприємство, потім збанкрутував і був проданий інвестору ТОВ "Готіс", яке на аукціоні представляв один із його співзасновників Василь Швардак - головний регіонал Мукачевого. Однак найцікавіше, що серед засновників ТОВ "Готіс", за даними "Кіровоград.Коментарі", значиться також якась Наталія Олександрівна Ларіна, за дивним збігом обставин, повна тезка дружини нинішнього голови ОДА. Достеменно ж відомо, що, коли закарпатський санаторій переходив до рук ТОВ "Готіс", ним керував Олександр Шаталов - перший заступник голови облради, який найбільше говорить про необхідність "оздоровлення" Знам'янської обласної бальнеологічної лікарні."

"Оздоровлення", як і на Закарпатті, почали зі зміни статусу закладу: сесія обласної ради ще позаторік без проблем проголосувала за те, аби лікарня стала комунальним підприємством. Ціна путівки зросла більш ніж удвічі. І якщо раніше літні люди, зробивши зусилля, могли придбати її, то тепер це стало проблематичним. Більшість путівок розповсюджувалися через державний Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Тих коштів вистачало на підтримання такої-сякої життєдіяльності, але про капітальний ремонт, за словами директора Едуарда Жугана, і мови не могло бути.

Головне -
вчасно осідлати хвилю

Та ось на початку нинішнього року стало відомо, що Фонд відмовляється від співпраці з водолікарнею, бо умови, які в ній пропонують, не відповідають сучасним вимогам, люди не хочуть лікуватися там, де в номері немає телевізора, холодильника, гарячої води. Старий корпус, який не експлуатується ще з 1991 р., якщо його терміново не реконструювати, взагалі може завалитися.

Як вийти з цього зачарованого кола? Певна річ, вихід тільки один - приватний інвестор. Спочатку йшлося про продаж лише старого, напівзруйнованого корпусу. Але хто вкладатиме кошти у фактично напівпроект?

Депутат обласної ради, колишній голова м. Знам'янка Володимир Джулай ініціював проект рішення обласної ради, який передбачає надання бальнеологічній лікарні фінансової підтримки з обласного бюджету цього року на суму 15 млн грн на усунення аварійності об'єктів комунального підприємства, а наступного року - 20 млн на модернізацію основних засобів. Проект також передбачає надання згоди на продаж непрацюючого спального корпусу. Його винесуть на розгляд на найближчій сесії.

Чи стоїть за цим згадана схема із закарпатською "Гірською Тисою"? Принаймні інформаційне забезпечення розкрутки тем про тяжкий стан водолікарні, ініціатив Джулая здійснювали ті ж самі ЗМІ, які залишаються під контролем Олександра Шаталова. Адже не секрет, що і він, і Сергій Ларін, перейшовши на роботу в Адміністрацію президента, продовжують активно контролювати ситуацію на Кіровоградщині. У критичні моменти вони приїздять розрулювати її. Так було з транспортною реформою, яка викликала чималий спротив у обласному центрі, з початком "майданного руху", коли на конференції обласної організації ПР ці діячі закликали давати рішучішу відсіч антивладним проявам.

Ті ж самі ЗМІ активно розкрутили тему жахливого становища в дитячій обласній лікарні. І це чиста правда. Нинішній головний лікар Василь Хорощак підкрслює: цей заклад треба не просто ремонтувати, а відбудовувати. Адже перший корпус лікарні споруджений ще у 1915 р., останній - у 1965-му, відтоді їх капітально не ремонтували. В обласній дитячій побували голова обласної ради Микола Ковальчук, його заступник Іван Владов, представники трьох депутатських комісій, які підтвердили розпачливе становище лікувального закладу.

Директор департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Олег Рибальченко повідомив, що, за попередніми підрахунками, на ремонт обласної дитячої лікарні необхідно 35 млн грн плюс 6 млн на реконструкцію приміщення пральні. Приблизно стільки ж треба і на бальнеологічну лікарню. Днями на робочій нараді в облдержадміністрації перший заступник голови ОДА Віктор Серпокрилов відверто сказав, що обласний бюджет бальнеологічну лікарню не потягне. Кошти на реконструкцію дитячої обласної планують залучати з різних джерел, у тому числі й з обласного та державного бюджетів і …від приватизації Знам'янської бальнеологічної лікарні.

- Ми потужно займатимемося дитячою обласною лікарнею. Ми звернулися з цим і до державного бюджету. Але слід розуміти, що всіх соціальних об'єктів, якими також треба займатися, держбюджет не профінансує. Тому, якби став можливим пропонований обласною радою механізм, було б добре, адже це пришвидшить розрахунковий процес, тим більше якщо знайдемо інвестора, готового одразу заплатити за Знам'янську бальнеологічну лікарню, - зазначив голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко на робочій нараді.

Про продаж одного спального корпусу вже й не згадувалося! Тобто рішення про приватизацію ще не прийняте, а голова ОДА уже знає, що вдасться знайти інвестора, який відразу заплатить за водолікарню? Певна річ, її продаж викличе чималий негативний резонанс, тож влада дуже вдало прикривається справді насущними інтересами хворих дітей. Як тут не згадати грамотного політтехнолога Сергія Ларіна та апробовані схеми Олександра Шаталова! Самі напрошуються…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі