Який досвід розвинутих країн у боротьбі з палінням?

Поділитися
Україна - у першій десятці країн світу за кількістю курців (дані ВООЗ). А отже, через хвороби, пов'язані з палінням, ми щороку втрачаємо 37 тис. українців. За прогнозами ВООЗ, з 2030 р. людство втрачатиме через паління 8 млн населення щороку!

Україна - у першій десятці країн світу за кількістю курців (дані ВООЗ). А отже, через хвороби, пов'язані з палінням, ми щороку втрачаємо 37 тис. українців.

За прогнозами ВООЗ, з 2030 р. людство втрачатиме через паління 8 млн населення щороку!

Робота для патологоанатомів

Головна мішень тютюнопаління - бронхолегенева система. І банальний "бронхіт курця" - тільки верхівка айсберга. Якщо з хронічним бронхітом можна відносно мирно співіснувати десятиліттями, то рак легень не дає курцям такого шансу. За даними ВООЗ, ризик загинути від раку легень у людей, які викурюють 1-2 пачки сигарет за день, у 25 разів вищий, ніж у тих, хто не палить. Після відмови від шкідливої звички імовірність виникнення раку легень зменшується в міру того, як минають репаративні процеси в тканинах. Але статистично дані зрівнюються лише через 15 років після відмови від паління.

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку (МАВР), тютюнові смоли є канцерогенними для всіх органів респіраторної системи. Отже, онкологія, крім легень, загрожує губам, язику, гортані, трахеям і бронхам. І це стосується не тільки активних курців: доведено, що люди, які живуть або працюють поруч із курцями, є також групою ризику розвитку онкологічних захворювань бронхолегеневої системи. Ця категорія людей підвищує свої "шанси" захворіти майже на 25%. Щороку в США, де статистичні департаменти працюють краще за українські, фіксується 3 тис. нових випадків загибелі від раку легень, що виникає в результаті пасивного паління.

Але не раковими пухлинами єдиними: віднедавна список захворювань, асоційованих із палінням, поповнився астмою, алергічним і хронічним риносинуситом. "Особливу увагу хотілося б приділити проблемам астматиків, - каже доктор медичних наук директор Інституту внутрішньої медицини та клінічної імунології Університету Катанії (Італія), директор Центру дослідження тютюну (CPCT) почесний професор медицини в Університеті Саутгемптона (Великобританія) Ріккардо Полоза. - Крім твердження про прискорене в часі зниження функції легень у курців хворих на астму, є й більш серйозні симптоми основного захворювання, які посилюються за наявності залежності від сигарет. Доведено, що смертність від астми в курців набагато вища, ніж в астматиків, які не палять".

Окремо зазначимо, що мішенню тютюнових смол є не тільки легенева система: паління значно погіршує і без того погану статистику серцево-судинних захворювань. "Добре відомо, що паління може викликати дисфункцію та активацію ендотелію, які провокують виникнення атеротромбозу і серцево-судинних захворювань, - продовжує пан Полоза. - Ми вперше описали ефект, який справляє відмова від сигарет на ендотеліальну тромбоцитну і коагулятивну активність у проспективному дослідженні. Як і слід було очікувати, активація ендотеліально-коагуляційної системи в курців може бути скасована за умови стриманості, як результат - зменшуються симптоми кількох ендотеліально-коагуляційних аномалій, що в цілому сприяє загальному зниженню серцево-судинного ризику. Тютюнові смоли надзвичайно цитотоксичні й індукують ушкодження ендотелію як у пробірці, так і в природних умовах. Ці дані можуть стати основою патогенетичного факту, що куріння може провокувати розвиток атеротромбозу та інших серцево-судинних захворювань".

У пошуках винних

Парадоксальна річ: у тютюновій катастрофі досі звинувачують нікотин. Але наукові дослідження, яким уже понад півстоліття, свідчать, що люди помирають через тютюнові смоли і процес горіння, який робить ці смоли отруйними. "Більшість канцерогенних і мутагенних речовин містяться у твердій фазі тютюнового диму - тобто у смолі, - зазначає Ріккардо Полоза. - Ізольовано кожен із цих токсинів не настільки сильний, щоб завдати значної шкоди живому організму, але, вдихаючи щодня весь цей набір, людина стає реальною "мішенню".

Що ж до самої залежності, то вона, на думку експертів, ділиться на два типи. Якась частина курців залежна від нікотину, інша - від психологічної звички. Будь-які профілактичні методи, що могли б захистити органи дихання курців, на жаль, недієві. Єдиний вихід - відмова від паління. Але позбутися психологічної залежності непросто. Нікотинозамісна терапія ефективна лише в контекстуалізованому сценарії. Наприклад, якщо людина просить у провізора нікотиновий пластир, а той не проконсультував її щодо його застосування, то успіх використання цього "замінника" дорівнюватиме нулю. Якщо ж курець звертається до клініки, що лікує залежності, то тут йому забезпечать повну професійну підтримку, і успіх від терапії буде набагато вищий.

Здавалося б, вихід із ситуації надзвичайно простий - дати людям "доступний" нікотин і можливість імітувати процес паління, позбавивши натомість отрути тютюнових смол і горіння. Але чомусь жоден із продуктів зниженого ризику ще не отримав належної підтримки…

Доступна альтернатива

Гасла, що закликають курців до радикальної відмови, м'яко кажучи, не працюють. Можна проводити кампанії, що пропагують здоровий спосіб життя, підвищувати податки на сигарети, забороняти палити в громадських місцях, але це дуже повільний і неефективний процес. На сьогодні в країнах з найбільш успішними результатами антитютюнової кампанії палять 16-17% дорослого населення. Нам до таких зрушень іще йти і йти… Ці "країни-винятки" дали курцям альтернативу сигарет - продукти зниженого ризику, що мають істотно меншу шкоду для здоров'я. "Важливо розмежовувати і проводити дві інформаційні кампанії, - пропонує колишній виконавчий директор з неінфекційних захворювань і психічного здоров'я ВООЗ, головний розробник Рамкової конвенції з боротьби з тютюном, директор Інституту Життя Дерек Як. - Перша має доносити громадськості інформацію про ризики куріння, друга - справедливу інтерпретацію ролі нікотинових продуктів зниженого ризику, перехід на які здатен скоротити смертність від куріння щонайменше вдвічі".

Існує чимало альтернативних продуктів - нікотинова гумка, пластирі, снус (різновид жувального тютюну), електронні сигарети, системи нагріву тютюну тощо. Їх об'єднує головна особливість - відсутність процесу горіння. Але всі вони містять нікотин, а отже, можуть полегшити абстинентні симптоми відмови від паління.

Досвід країн, які таким чином знизили захворюваність і смертність, переконливий: "Наприклад, у Швеції ще 10 років тому став дуже популярним снус, - розповідає Ріккардо Полоза. - За цей час споживання тютюну знизилося наполовину у порівнянні з середнім показником у ЄС. Це дозволило шведам удвічі скоротити захворюваність на рак легень і поліпшити статистику серцево-судинних патологій". У Великобританії надали перевагу електронним сигаретам: там їх використовує близько 2,6 млн людей. Приблизно 700 тис. із них кинули палити! Інноваційне дослідження Мартіна Докрелла, провідного представника Програми боротьби з тютюном, показує, що такий альтернативний продукт зниженого ризику, як електронна сигарета, істотно змінив статус курців. Так, 39% з них стали екс-курцями - тобто повністю позбулися залежності (в т.ч. і від електронних сигарет), а 19% почали палити набагато рідше і тільки використовуючи безпечнішу альтернативу. До слова, модель, розроблена для США, в найбільш стриманому аналізі показала, що 10-річна проекція смертей, пов'язаних із палінням, буде скорочена приблизно на 342 тис. (при 480 тис. смертей за 2002-2012 рр.) за умови, що принаймні 2% перейдуть на використання продуктів зниженого ризику.

Перепони

Експерти наголошують на відсутності підтримки подібних проектів з боку держав. На створення центрів боротьби з залежностями витрачають роки. Уряди країн роблять замісну терапію просто недоступною, виводячи її за рамки державних програм і підвищуючи ціни на альтернативні продукти зниженого ризику. "Якщо чиновники здатні лише заборонити всі форми нікотину, це буде дуже тривала робота", - вважає британський борець із палінням і радник колишнього прем'єра Великобританії Клайв Бейтс.

Низка соціальних антитютюнових кампаній постулює помилкові твердження, узагальнюючи будь-які форми нікотину з палінням. Це дезорієнтує споживача і нівелює посил про можливість скорочення ризику навіть для тих, хто не хоче або не може кинути палити. "Соціальна підтримка продуктів зниженого ризику має бути сфокусована на потенційно менш шкідливих, негорючих системах доставки нікотину. Державна складова зобов'язана знівелювати рецепти на подібні вироби! Інакше люди знову повертатимуться до звичайних сигарет, і ми нічого не доб'ємося", - каже директор Управління контролю за продуктами і ліками (FDA) США Міч Зеллер.

Який шлях для подолання вбивчої залежності обере наша країна - спрогнозувати важко. Успіх залежатиме від командної роботи на всіх рівнях - від особистого усвідомлення ризиків курцями до грамотної державної антитютюнової кампанії. Але, можливо, не варто вигадувати велосипед і скористатися досвідом інших країн, які вже пройшли частину цього нелегкого шляху? Адже головне наше завдання - спростувати страшні прогнози ВООЗ і дати шанс мільйонам українців дихати на повні груди…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі