Відновлення мозку можливе?

Поділитися
Дивовижне повернення до нормального життя пацієнта, який майже два десятиліття провів у мінімально свідомому стані, примушує замислитися над неймовірними можливостями мозку людини...

Дивовижне повернення до нормального життя пацієнта, який майже два десятиліття провів у мінімально свідомому стані, примушує замислитися над неймовірними можливостями мозку людини.

Террі Уелліс, у буквальному сенсі, прокинувся знаменитим 2003 року, коли після 19 років перебування в мінімально свідомому стані (МСС), викликаному наслідками тяжкої черепно-мозкової травми, прийшов до тями. Три роки тому все це здавалося просто дивом, тепер учені кажуть, що його мозок виявився здатним відновити пошкоджені ділянки.

Пацієнти в МСС не сплять, але не в змозі виконувати координовані рухи, говорити, висловлювати думки й почуття. До Уелліса повернулася здатність розмовляти, він знову може рухатися.

Працівники медичного коледжу Корнельського університету порівняли результати сканування мозку пацієнта з даними сканування хворого, котрий зазнав черепно-мозкової травми шість років тому й відтоді перебував у мінімально свідомому стані без жодного поліпшення. Контрольну групу становили зображення мозку 20 здорових людей.

Дослідники виявили активність у певних ділянках білої речовини мозку, що складається переважно з аксонів, які забезпечують зв’язок між клітинами різних відділів мозку. Активність у них була хоч і нижчою, ніж у здорових людей, але все-таки істотно кращою, ніж у пацієнта з МСС.

Серед ділянок, у яких відзначається поліпшення, учені виділяють передклиння, що відіграє важливу роль у неспанні. В нормальному стані активність цієї ділянки знижується під час сну чи, приміром, загальної анестезії.

Важко говорити про рівень відновлення мозку, не маючи перед очима картини того, що відбувалося відразу після травми і протягом цих двох десятиліть. Проте ураження були такі серйозні, що про одужання і не йшлося.

Відкриття дозволяє припустити: можливості мозку людини залишаються мало вивченими. Досі вважалося, що його функції можуть відновитися лише протягом кількох днів, у крайньому разі — місяців після травми. Тепер погляд на такі стани доведеться переглянути.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі