УПЛАВ — ВІД ТРОМБОЗУ

Поділитися
Люди панічно бояться СНІДу та раку. Трохи краще сприймають інсульт з інфарктом: ця «гірка парочка», звичайно, дуже небезпечна, та якщо її не злити, не провокувати, то ужитися з нею можна...

Люди панічно бояться СНІДу та раку. Трохи краще сприймають інсульт з інфарктом: ця «гірка парочка», звичайно, дуже небезпечна, та якщо її не злити, не провокувати, то ужитися з нею можна. Що ж до такої «маленької прикрості», як судинні захворювання, то їх багато хто відносить до розряду недуг рядових, не здатних навіть укласти людину в ліжко. Мовляв, просте нездужання через підвищену чутливість до метеофакторів. Коли помилку виявляють, буває, на жаль, надто пізно. Ви викликаєте «швидку», та навіть у столиці не кожна лікарня прийме пацієнта з ураженими судинами, «тромбозним» діагнозом...

Про невидиме підступництво наших вен, артерій та лімфатичних шляхів і розмовлятимемо з відомим хірургом, лауреатом Державної премії України, завідувачем відділення серцево-судинної хірургії Центральної клінічної лікарні м. Києва Віктором ЧЕРНЯКОМ.

— Думаю, про віроломство судин і, зрозуміло, не лише цієї життєво важливої фізіологічної системи людини, можна говорити лише в тому випадку, коли ми забуваємо чи не вважаємо за потрібне контролювати стан власного організму, — каже Віктор Анатолійович. — Треба, напевно, пам’ятати й про те, що саме серцево-судинні захворювання стоять за рівнем смертності, отже, і захворюваності, на першому місці. І кількість тих, хто страждає від них, із кожним роком збільшується. Визначити ж те чи інше захворювання дуже часто можна вже на його ранній стадії. Тоді, природно, і лікування набагато ефективніше, набагато вища можливість повного видужання. Всі про це знають, але на практиці кожний, вочевидь, думає, що важке захворювання може «наздогнати» кого завгодно, але тільки не його.

— Легковажне ставлення до власного здоров’я в багатьох стало звичним. Якщо говорити конкретно про вени, які перші ознаки їхнього неблагополучного стану?

— Відчуття «ватних» ніг надвечір, поява набряків на ногах, варикозно розширених вен. Іноді першим проявом може бути й запалення легень, так звана тромб-інфарктна пневмонія.

— Є, напевно, якісь основні види тромбозів? Поясніть, будь ласка, специфіку їхнього походження.

— Головні види тромбозів (відсотків 95 всіх наявних) у системі нижньої порожнистої вени. Це система нижніх кінцівок і малого таза. Нижня порожниста вена «збирає» кров із ніг і органів таза — сечового міхура і статевих органів. Ці канали, якими проходить кров, і є найуразливішими. Система верхньої порожнистої вени забезпечує «збір» крові з голови, рук, грудної клітини і, як правило, не створює небезпечних ситуацій. Що таке тромбоз? Це згущення крові, через яке виникає тромб — штучна перешкода, яка заважає нормальному кровотоку. Кров же — це тканина, в якій є взаємоконтролюючі системи згортання і протизгортання. Після 40—45 років цей важливий регулюючий механізм дає збої, які спричиняють утворення тромбозів. Причиною їхньої появи можуть бути й травми судин, і варикозна хвороба, і якась уроджена аномалія в організмі, і пасивний спосіб життя. Спровокувати утворення тромбозу може також стресова ситуація, приміром, висока температура.

— Навіть висока температура здатна створити тромби?

— Так, відбувається випаровування вологи через шкіру, виникає зневоднення організму, кров згущається. Тому дуже високу температуру слід збивати або ж багато пити, щоб не допустити зневоднення. Тоді волога інтенсивно випаровується і температура падає — тобто спрацьовує захисна реакція організму. Тому й рекомендують, приміром, при грипі багато пити. Особливо це важливо для вагітних жінок і людей похилого віку.

— Які є методи лікування тромбозів?

— Один із основних — активний тромболізіс. Тобто тромб можна розчинити, якщо пацієнт своєчасно звернувся до лікаря. Своєчасно — це до семи днів. Препарати, що розчиняють тромби, є, та вони надто дорогі. Вітчизняних препаратів, на жаль, немає. Нині в Україні лише один дозволений препарат, і ми можемо користуватися лише ним — актиліз. Його вартість — тисяча доларів на курс лікування. Нині ми домагаємося, щоб на українському ринку було зареєстровано стрептазу, що коштуватиме вдесятеро дешевше.

— Чи є професії, так би мовити, найбільш «тромбонебезнечні», представники яких більш схильні до венозних захворювань?

— Це люди, чия діяльність зв’язана не з фізичною працею, а з умовами гіподинамії. Ті ж, кому доводиться багато рухатися, займатися фізичною працею, спортом, як правило, на тромбофлебіт не страждають. Якщо, звичайно, немає уродженого компонента.

Для хворого потенційно небезпечне знерухомлення. Приміром, якщо він після операції апендициту кілька днів не встає з ліжка, створюються всі умови для розвитку тромбозу судин. Тому, оперуючи пацієнтів старших за 40 років чи вагою понад 80 кг, ми завжди після операції одягаємо їм еластичні панчохи чи бинтуємо нижні кінцівки, щоб уникнути тромбозів.

— Отже, тромбоз «небайдужий» не лише до віку, а й до ваги своїх жертв?

— Так, надлишкова вага — один із чинників ризику венозних захворювань. Причому як для розвитку простої варикозної хвороби, так і тромбозів.

— Що б ви порадили вчителям, викладачам вузів? Може, їм краще сидячи спілкуватися з класом, з аудиторією?

— Ні, не сидячи і не навстоячки. Бажано уникати статичних положень. Тобто має ввійти в звичку під час проведення уроку, читання лекції ходити по класу, а не стояти. Будь-яке статичне положення, якщо людина не лежить, викликає застій крові в ногах. Чому? Тому що наші далекі предки ходили на чотирьох «лапках» і тоді розподіл крові був відповідний. А коли людина стала на дві ноги, навантаження на них різко збільшилося, у тому числі на клапани всередині вен. Клапани поступово руйнуються — виникає варикозна хвороба. Ось проста «механіка» цього захворювання.

Ми повинні бути активними, тим паче, якщо маємо професії, котрі не дозволяють бути активними протягом усього робочого дня. Треба знаходити час, щоб займатися хоча б фізкультурою. Найкращий вид фізкультури для профілактики судинних, венозних захворювань — плавання. У воді наші вени, серце, відпочивають. У водній стихії кров тече майже самопливом, і організму не потрібно докладати якихось зусиль, щоб «проштовхувати» її по венах. Тому раз на тиждень займатися плаванням — ідеальна форма профілактики.

— Кажуть, громадяни США для профілактики тромбозів щодня приймають аспірин. Якщо він такий корисний, може, є сенс і нам наслідувати їхній приклад?

— Так, основна мета приймання аспірину — профілактика тромбозів і емболії. Оскільки аспірин — це антиагрегант, який у невеличких дозах дозволяє зменшити можливість «склеювання» формених елементів крові — еритроцитів і тромбоцитів. Тому щодобове приймання 80 мг аспірину дозволяє уникнути багатьох проблем, пов’язаних із системою згортання крові. Це невеличка доза, що не викликає будь-яких розладів у шлунку чи кишечнику.

— А які продукти харчування вживати краще?

— Їжа, що містить холестерин, після 40—45 років і здоровій людині шкідлива. Краще їсти рибу, нежирне куряче м’ясо, овочі, фрукти, зелень, знежирене молоко. Між іншим, на Заході знежирене молоко цілком справедливо вважають більш якісним.

Хворим людям із варикозним ураженням судин, особливо вен, узагалі не рекомендують вживати спиртні напої. А також гострі, перчені страви, оскільки вони можуть стати стимуляторами будь-якого запалення. Чи можна сухе вино? Так, сухе вино можна і хворим, і здоровим.

Додам ще кілька практичних порад для тих, хто страждає на хронічну венозну недостатність. Намагайтеся уникати тривалої нерухомості, перебування в положенні стоячи, а також сидіння в позі нога на ногу. Не носіть обтягуючий одяг, пояси, резинки, взуття на плоскій підошві чи на каблуку, вищому за 5 см. Уникайте прийому гарячих ванн, тривалого перебування на сонці, а також відвідування лазні, тобто будь-якого перегріву тіла, особливо нижньої половини. Водні процедури завершуйте холодним душем на гомілки в напрямі знизу догори. Під час сну чи відпочинку ноги треба тримати в піднятому положенні. При венозній недостатності необхідно носити спеціальні компресійні панчохи, колготи чи гольфи. Які саме — порадьтеся із лікарем.

Учіться берегти своє здоров’я, це набагато легше, ніж лікуватися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі