УДАРИМО КРЕДИТОМ ПО ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА СНІДУ

Поділитися
Останніми роками в Україні значно загострилася ситуація з туберкульозом та СНІДом. Обидві епідемії вже давно вийшли за межі груп ризику...

Останніми роками в Україні значно загострилася ситуація з туберкульозом та СНІДом. Обидві епідемії вже давно вийшли за межі груп ризику. За оцінками ВООЗ, кількість носіїв вірусу імунодефіциту в Україні зараз може сягати 200—300 тис. чоловік.

ВІЛ-інфекція та туберкульоз утворюють смертельно небезпечне поєднання — саме від туберкульозу помирають 15% хворих на СНІД.

Нині з’явилися нові штами туберкульозу, стійкі до всіх основних (першого ряду) протитуберкульозних препаратів.

— На сьогодні в Україні з державного бюджету фінансуються всі заходи, пов’язані з забезпеченням хворих на туберкульоз медичними препаратами першого ряду. Але проблема, на жаль, виходить за межі можливостей державного бюджету, — повідомила на прес-конференції, присвяченій результатам роботи місії Світового банку (СБ) з підготовки нового проекту «Контроль за епідемією туберкульозу та СНІД в Україні», перший заступник міністра охорони здоров’я Ольга Бобильова. — Вже півтора року ми співпрацюємо з фахівцями провідних науково-медичних закладів світу в цьому напрямі.

Торік під час зустрічі президента Світового банку з Президентом України обидві сторони висловили рішучі наміри щодо подолання епідемії. Нині проект СБ перебуває на стадії розробки. Ним передбачена, на думку керівників проекту, більш низьковитратна система медичного обслуговування для здійснення контролю за поширенням туберкульозу на основі рекомендованої ВООЗ стратегії DOTS (короткого курсу лікування з безпосереднім наглядом за пацієнтом). Зараз вона застосовується у більш як 110 країнах світу. Один з елементів цієї стратегії — регулярне безперервне постачання ліків через ефективну систему їх закупівлі.

Нині український уряд розглядає можливість одержання фармацевтичних препаратів за зниженими цінами. Міжнародний консорціум, до якого входить і Світовий банк, уклав угоду з групою фармацевтичних компаній щодо продажу препаратів зі знижками тим країнам, які не в змозі платити за ринковими цінами. Вартість закупівель необхідних медпрепаратів встановлюється у кожному випадку індивідуально.

Неминуче постає запитання щодо умов постачання ліків у рамках позики Світового банку. Чи не постраждає український виробник лікарських засобів? На переконання розробників проекту, ні. Або, краще сказати, не дуже. З огляду на досвід інших країн, фахівці СБ вважають, що такі закупівлі нерідко виявляються благотворними для місцевої фармпромисловості, оскільки заохочують місцевих виробників працювати ефективніше. Але, як уже було сказано, СБ має на меті забезпечити не лише чесну конкуренцію на міжнародному ринку, а й невисокі ціни (за умови дотримання стандарту якості). Відповідно до правил закупівель, вітчизняним виробникам надаватиметься
15-відсоткова «внутрішня пільга» (згідно з українським законодавством, вітчизняним виробникам надається 10-відсоткова «внутрішня пільга»). Наприклад, якщо українська фірма вирішить продати певний препарат за 110 доларів, а іноземний конкурент запропонує той самий препарат за 100 доларів, на підставі правил про «внутрішні пільги» контракт буде запропоновано вітчизняній фірмі. Однак якщо українська фірма заправить за той самий препарат 116 доларів — перевага буде на боці іноземців. І хоча при цьому втратить місцеве підприємство, однак загалом у виграші будуть пацієнти. Напевне, з такою логікою можна погодитися.

— Україна має зараз унікальну можливість зупинити поширення небезпечних інфекцій, — вважає керівник місії Світового банку та керівник проекту Лора Шреста. — Досвід інших країн свідчить: щоб подолати епідемію, слід це робити на ранніх стадіях. Чим довше зволікати, тим більша вірогідність того, що епідемія охопить ширші верстви населення.

Щоб запобігти її поширенню, значну частину ресурсів проекту передбачається спрямувати на профілактичні заходи. Якою буде сума кредиту — це питання ще обговорюється. На заходи щодо запобігання епідемії ВІЛ/СНІДу планується виділити близько $37 млн. (терміном на чотири роки). На боротьбу з епідемією туберкульозу, вочевидь, сума буде трохи менша. Схему фінансування планується розділити на два транші (по чотири роки кожен). Основні кошти від першого траншу, як передбачається, підуть на обладнання фтизіатричних клінік, а також на заходи, що здійснюватимуться (за словами О.Бобильової, можливо, навіть примусово) у місцях позбавлення волі. Адже близько 14 тис. (з 200 тисяч) в’язнів в Україні мають активну форму туберкульозу, 40% смертей ув’язнених викликані туберкульозом. Звільнені з місць позбавлення волі носії інфекції (одна-дві тис. щорічно), повертаються додому, наражаючи таким чином на небезпеку своїх ближніх, і не тільки їх.

Підготовка таких проектів серед держав СНД ведеться також в Російській Федерації та Білорусі, які, як і наша країна, вважаються найбільш уразливими щодо епідемій ВІЛ/СНІДу та туберкульозу. Як повідомили представники МОЗ України, нині на перше місце за темпами розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу вийшла Росія.

Фахівці вважають, що істотних результатів боротьби з епідемією можна чекати через вісім-десять років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі