У жовтні, листопаді та грудні по Чернігівській області аномально низька кількість летальних випадків. У жовтні — 13, у листопаді — 11, а за 8 днів грудня зареєстровано всього один летальний випадок. Здавалося б, привід радіти. Тим часом із діагнозом ковід на госпіталізації в стаціонарах у жовтні в середньому перебувало 379 пацієнтів на день, у листопаді — 508, у грудні — 646 пацієнтів.
На порівняльному графіку Чернігівської, Тернопільської та Миколаївської областей зазначено кількість госпіталізацій пацієнтів із підтвердженим діагнозом ковід і середню добову смертність.
Так, у жовтні в Чернігівській області кількість пацієнтів на госпіталізації зросла з 200 до 400, паралельно кількість летальних випадків упала в середньому на добу від двох до 0,2. І так аж до моменту збору даних 8 грудня.
Тим часом у Миколаївській області летальних випадків побільшало до чотирьох на добу, що у 20 разів вище за рівень Чернігівської області. На графіку для порівняння наведено Тернопільську область.
З такою кількістю пацієнтів із підтвердженим діагнозом ковід на госпіталізації такий рівень летальності видається аномально низьким. Так, по Україні в жовтні співвідношення летальних випадків до середньої кількості пацієнтів на госпіталізації з підтвердженим діагнозом ковід становило 27,7%, а по Чернігівській області — усього 3,43%, що увосьмеро нижче, ніж по Україні.
Далі в листопаді смертність занижували у 12 разів, а в грудні заниження сягнуло 30!
Причини можуть бути різні. Як навмисне підтасовування діагнозів смерті, так і банальний хаос і плутанина зі своєчасним внесенням даних у систему. Нагадаю: в мене в розрахунках усі летальні випадки прив'язані не до дати оголошення, а до дати події (джерело НСЗУ). (Дані щодо госпіталізацій — джерело МОЗ).
Ще з отриманої таблиці видно, що в Полтавській і Сумській областях — величезна нестача місць у лікарнях, бо нічим іншим не можна пояснити таке високе співвідношення смертей і госпіталізацій. Це тільки на брифінгах у міністра охорони здоров'я удосталь обладнаних ліжко-місць. Реально ж цифри свідчать про протилежне.
Загалом, із цієї таблиці можна почерпнути чимало інформації.
- Області, які перебувають у верхніх позиціях, мають нестачу обладнаних ліжко-місць.
- Області внизу таблиці викликають питання щодо відносно низької летальності.
- За динамікою зростання або падіння госпіталізацій можна бачити, в яких областях наростає або зменшується кількість хворих, що потребують госпіталізації. Якщо, звісно, ці ліжка для госпіталізації справді є.
- По Харківській області є питання. Як, маючи 1279 середніх госпіталізацій у листопаді, там змогли фіксувати смертність удвічі нижчу, ніж Дніпропетровська та Львівська області з аналогічними показниками? Звісно, можливо реєстр її наповнять. Проте це вже викликає багато запитань.
- У Полтавській області втричі вище співвідношення летальних випадків до госпіталізацій. Зростання госпіталізацій теж дуже високе — від 100 до 530.
Загалом, медстатистика в Україні — це повний хаос, треш і плутанина. Але міністрові цим займатися ніколи — брифінги, телеефіри…
Тим часом правильні рішення про терміни і заходи карантинних обмежень мають прийматися на основі достовірних статистичних даних. Але через повний хаос у статистиці такий же хаос ми бачимо і в стратегії боротьби з ковідом. Її просто немає...
Більше статей Євгена Істребіна читайте тут.