Ще трошки і на рахунку Інституту нейрохірургії імені А.Ромоданова, який акумулює кошти для купівлі апарату гамма-ніж, буде 2,5 мільйона гривень. Звичайно, до заповітних 38 мільйонів ще дуже далеко, але той інтерес, який виявляють наші читачі до цієї шляхетної акції, дарує надію, що в Україні все-таки з’явиться цей чудо-апарат.
Уважно читаючи месиджі, які з’являються на форумі «Дзеркала тижня», останнім часом я помітила якусь тривогу і сумніви, які, очевидно, дещо гальмують процес збирання грошей. Багато читачів запитують — кому належатиме дорогий гамма-ніж? Чи не експропріює його держава так, як це вона вміє — достатньо пригадати заморожені внески в ощадбанках, щоб зрозуміти, відкіля береться недовіра.
«Самі ж писали, як зробили чехи — гроші збиралися фондом, прилад залишився у власності фонду. У нас же все було народне, і самим народом обрані «захисники Конституції» та іже з ними швиденько все приватизували на користь мільйонерів і мільярдерів, які незрозуміло відкіля взялися. Якщо хочете просунути акцію, чітко визначтеся, кому належатиме цей апарат!» — вимагає емоційний читач. Здається, він багато в чому має рацію, особливо коли врахувати, що в ЗМІ час від часу з’являються повідомлення про те, що Міністерство охорони здоров’я збирається придбати гамма-ніж за гроші то однієї, то іншої національної програми. Оскільки Інститут нейрохірургії знаходиться під крилом Академії медичних наук України, йому в міністерстві ніхто нічого не обіцяє. Проте забрати, звичайно, можуть — це не тільки моя думка, але й багатьох читачів: «Поцуплять! Точно поцуплять, досить тільки зібрати всю суму! Або відвезуть у Феофанію — там мізки «цінніші» лікуються». «Не вірю, що не буде зловживань. Гамма-ніж обов’язково має належати фонду, і керувати ним має людина, котрій кожен довірятиме».
Справді, найпростіше було б створити фонд, як це зробили в Чехії. За словами заступника директора Інституту нейрохірургії професора В.Цимбалюка, таку ідею в колективі обговорювали, але дійшли висновку, що після трастів, банків і різних проектів, які луснули, люди не довіряють таким структурам, тоді як академічна наукова установа все-таки має авторитет і вагу в суспільстві. Погоджуючись із такою думкою, ми, у свою чергу, вносимо пропозицію — створити наглядову раду, до якої увійшли б справді авторитетні, шановані люди. Ця рада повинна контролювати збирання грошей, процес придбання й установлення апарата, стежити за тим, щоб кожна зібрана народом копійка працювала на збереження здоров’я і життя пацієнтів. Нейрохірурги — ініціатори акції — з нашою ідеєю погодилися. Залишилося тільки визначитися, кого запросити до наглядової ради. Ми дуже розраховуємо на підтримку з боку читачів, а також пацієнтів Інституту нейрохірургії — пропонуйте кандидатури тих, кому ви довіряєте, хто, на вашу думку, активно і безкомпромісно відстоюватиме суспільні інтереси.
Серед останніх листів, які надійшли на адресу акції, мою увагу привернули два коротеньких послання, що якнайкраще характеризують душевні якості наших співвітчизників. Тамара Василівна з м. Золотоноші Черкаської області втратила двох близьких людей — молоду племінницю, котра лишила сиротами трьох малолітніх дітей, і рідну тітку, яка все життя працювала медичною сестрою — не тільки в мирний, але й у воєнний час. Обидва життя обірвали злоякісні пухлини головного мозку, на жаль, традиційні нейрохірургічні операції їх не врятували. У пам’ять про своїх близьких Тамара Василівна перерахувала на покупку гамма-ножа усю до копієчки місячну пенсію — 350 гривень.
Другий лист прийшов із Великобританії, де другий рік живе сім’я Ольги І. Дізнавшись про акцію, вона відклала для відправлення 500 фунтів стерлінгів, а написала про це тому, що не знає, на який рахунок переказувати. Як повідомили в Інституті нейрохірургії, питання про відкриття валютних рахунків — для євро і для доларів США, практично вирішене. Мабуть, уже в наступній публікації ми зможемо повідомити реквізити цих рахунків. Я б, може, і не згадувала саме сьогодні про цей лист, якби не прийдешній День медичного працівника — Ольга І. усе життя, майже 45 років, пропрацювала педіатром і головним лікарем дитячої лікарні у Львівській області.
Думаю, має рацію той читач, котрий вважає, що «за результатами цієї акції можна судити про нашу цивілізованість і уміння співчувати нещасним дітям і тим співгромадянам, які уражені важкою недугою. Не виключено, що це може трапитися і з нами, і ми потім скористаємося плодами своєї чуйності...»
Розрахунковий рахунок 35226009000051, банк УДК у м. Києві, МФО 820019, КП 6561020/2, ЄДРПОУ: 02011930 Інститут нейрохірургії ім. А.Ромоданова АМН України
Для придбання апарата гамма-ніж.