СХУДНЕННЯ З... ЛЕТАЛЬНИМ ФІНАЛОМ

Поділитися
1994 року американські законодавці, виводячи біоактивні добавки (БАДи) з-під контролю FDA (органу, кот...

1994 року американські законодавці, виводячи біоактивні добавки (БАДи) з-під контролю FDA (органу, котрий відає в США питаннями безпеки ліків і харчових продуктів), сподівалися в такий спосіб полегшити співвітчизникам доступ до продуктів, які нічого, крім користі, не обіцяли. Власне, нічого іншого ці продукти (вірніше, їхня реклама) не обіцяють і нині. Зате приносять чимало іншого. Виробникам — 18 мільярдів доларів на рік, споживачам — десятки летальних фіналів, сотні тисяч ускладнень, спровокованих прийомом БАДів. Суддя штату Каліфорнія, розслідуючи черговий позов проти компанії — виробника такої продукції, окремою постановою звернув увагу законодавців на те, що переваги добавок не просто перебільшувались у рекламних цілях. Виробники спонукали вчених публікувати в наукових журналах фальсифіковані дані, які підтверджують ефективність препаратів і повністю нівелюють пов’язані з їхнім вживанням ризики.

Як саме це робилося, з’ясовувала на прикладі ефедриновмісних комплексів відома каліфорнійська корпорація Rand Corp. Ці комплекси, отримувані з ефедри, найчастіше використовуються в БАДах, що обіцяють втрату зайвих кілограмів «без жодних дієт і вправ». Або навпаки — нарощування м’язової маси знов-таки без будь-яких зусиль. Причому, відповідно до результатів незалежних досліджень, якщо короткочасну втрату ваги ці БАДи іноді все-таки викликали, то поліпшення спортивної форми не відзначалося взагалі. Зате лише за минулий рік серед молодих спортсменів було зареєстровано кілька смертей, а також 1178 випадків несприятливих побічних ефектів від препаратів для схуднення (64 відсотки від загальної кількості скарг, пов’язаних із прийомом БАД). Якщо врахувати, що ефедрин здатний викликати сильне серцебиття, психіатричні розлади, шлунково-кишкові порушення, тремор, безсоння, особливо в поєднанні з аспірином і кофеїном, то нема чого дивуватися цій статистиці. Зате абсолютно незрозумілий факт існування результатів 125 «наукових» досліджень і кількох тисяч «спостережень», котрі «доводили» ефективність і нешкідливість згадуваних препаратів.

Утім, незрозумілим це залишиться лише для наївних і довірливих простачків. Аналітики Rand Corp виявили механізми фальсифікації результатів таких «досліджень», проведених за рахунок самих компаній-виробників. Якщо врахувати, що щорічно спонсорувалося 200—300 таких псевдодосліджень, то можна лише здогадуватися про істинні розміри фальсифікації. Вона полягала, приміром, у найретельнішому доборі об’єктів випробування (зазвичай їх було 10—20 чоловік), у зміні методів статистичної обробки під час експерименту в надії одержати більш «вражаючі» результати, у відвертому приховуванні негативної інформації, у виключенні з експерименту учасників, у котрих виникли певні побічні ефекти.

Зібрана інформація виявилася такою вражаючою, що в двох штатах США ефедриновмісні препарати вже заборонено, готується аналогічний законопроект і на федеральному рівні. Скоріш за все, на БАДи поширять усі вимоги, які висувають до лікарських препаратів, і контроль над їхньою безпекою й ефективністю вестиметься за найжорсткішими параметрами. Проте навряд чи це поверне довіру до галузі, обсяги продажів якої за останні місяці скоротилися на 40 відсотків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі