Схоже, збуваються осінні прогнози фахівців про те, що епідемія грипу має прийти в Україну після новорічних свят. За даними МОЗ, вона насувається на нас зі сходу. У Росії грипом вже охоплено Ростовську, Білгородську, Воронезьку області і Краснодарський край. У Петербурзі сподіваються, що зможуть зупинити епідемію, зробивши щеплення всім городянам. Водночас у Європі реєструються поки що лише поодинокі випадки захворювання. Втім, чого дивуватися: наші завбачливі західні сусіди не стали чекати, коли грім ударить, а зробили своєчасні щеплення.
Тим часом в Україні серед медиків наростає серйозна стурбованість, викликана наближенням епідемії грипу. За останніми даними МОЗ, Запорізька область ще перед Новим роком переступила епідемічний поріг, наближаються до нього Дніпропетровський, Харківський і Донецький регіони.
Торік епідемія цього небезпечного вірусного захворювання, розпочавшись на останньому тижні січня, завоювала Україну протягом півтора місяця. За цей період на грип занедужали, за найскромнішими підрахунками, 2,5 млн. чоловік. Тим часом відомо, що грип небезпечний насамперед подальшими тяжкими ускладненнями (найчастіше пневмоніями, смертність від яких становить три чверті всіх ГРЗ), загостренням інших хронічних захворювань аж до летального кінця. Найбільше піддаються ризику діти, старі і люди, котрі мають хронічні недуги.
У цивілізованих країнах уже кілька десятиліть практикують профілактичні щеплення проти грипу — найбільш сучасний і ефективний засіб запобігання цьому підступному захворюванню. Виробники таких препаратів щороку змінюють їх склад (залежно від того, які штами вірусів, відповідно до наукового прогнозу, викликають наступну епідемію), що є гарантією їхньої ефективності. Друга умова — безпечність вакцин.
На сьогодні існує вже три покоління протигрипозних вакцин: цільновірусні, розщеплені (або спліт-вакцини) і найсучасніші (найбільш очищені) — субодиничні (містять лише поверхневі антигени вірусу, що необхідні для створення імунітету). Перевага останніх — найнижчий рівень реактогенності (побічних ефектів) за високої імуногенності (захисної ефективності). Тому саме застосуванню субодиничних вакцин віддається перевага в усьому цивілізованому світі.
— В Україні вакцинація населення проводилася з 70-х років по 1996-й, причому неактуальними протигрипозними вакцинами, — розповідає завідувач лабораторії грипу Київського НДІ епідеміології й інфекційних хвороб, директор Центру грипу МОЗ України Алла Мироненко. — Зрозуміло, що така вакцинація виявилася неефективною. З 1996 по 1998 рік населення нашої країни не щеплювалося проти грипу взагалі. І лише починаючи з осені 1998-го в нас з’явилися сучасні вакцини, що мають актуальний склад штамів: субодинична «Інфлувак» (виробництва «Солвей фарма», Нідерланди), спліт-вакцина «Ваксігрип» («Пастер Мер’є», Франція), і спліт-вакцина «Флюарикс» («Сміт Кляйн Бічем», Бельгія). У результаті проведеного МОЗ тендеру серед постачальників вакцин, у якому взяли участь три перелічені вище фірми, перевагу було віддано найсучаснішій вакцині «Інфлувак». Сьогодні це єдина зареєстрована в Україні вакцина проти грипу. В останній епідемічний сезон, за даними обласних санепідемстанцій, протигрипозні щеплення зроблено понад 400 тис. чол.
За даними Центру грипу, захисна ефективність протигрипозної вакцинації в минулому епідемічному сезоні становила 80—100%, що обумовлено передусім збігом епідеміологічних і вакцинних штамів вірусу грипу. У цьому епідемічному сезоні, відповідно до рекомендацій ВООЗ, до складу протигрипозних вакцин входять уже знайомі нам з минулого року штами А|Панама й А|Нова Каледонія, а також новачок — Б (Б|Сичуань). Саме він, за прогнозом фахівців, може викликати епідемію грипу в сезоні 2001—2002 рр. Інші віруси теж можуть посприяти зростанню захворюваності, але їхня роль буде другорядною.
За підрахунками, економічні збитки від торішньої епідемії становили 395 млн. грн. А оскільки особисті витрати хворих при цьому не враховувалися, цілком імовірно, що реальна сума збитків набагато вища.
Витрати на вакцинацію в країні 2000—2001 рр. становили близько 11 млн. грн. Завдяки профілактичним щепленням удалося запобігти близько 366 тис. випадкам захворювань, збитки від яких могли б становити понад 57 млн. грн.
Надійний захисний ефект вакцини досягається через 10—14 діб після щеплення і діє протягом року. Придбати вакцини поки що можна лише в маніпуляційних кабінетах лікувальних закладів. Вартість вакцинації — близько 40 гривень.
Фахівці стверджують: епідемії можна запобігти, якщо щепленнями буде охоплено 70—90% населення. Досвід такої масової вакцинації нагромаджено у багатьох країнах, де появу грипу очікують спокійно, без паніки і розробки спеціальних заходів, як, наприклад, закриття навчальних закладів.