Сергій РИКОВ: "Широке застосування призматичних окулярів дозволить вирішити проблему косоокості"

Поділитися
Сергій РИКОВ:
Важливим досягненням вітчизняної науки стало створення спеціальних оптичних мікропризм. Унікальність призматичних окулярів у тому, що вони скорочують час лікування і допомагають точно розрахувати кут косоокості, відповідно, провести точне оперативне лікування.

Як відомо, за швидкістю й повнотою сприйняття навколишнього світу око перевершує всі органи чуттів людини. 90 відсотків інформації ми отримуємо завдяки зору. На відміну від інших сенсорних систем, він розвивається в тісному зв'язку з мозком. Тому дуже важливо вчасно діагностувати у маленьких дітей захворювання очей, одним з яких є косоокість.

- В Україні близько півмільйона дорослих і дітей страждають косоокістю, - розповідає головний офтальмолог України, директор Центру мікрохірургії ока Сергій РИКОВ. - Якщо говорити про дітей, яких оперують, а потім ставлять на облік, то їх близько 220 тисяч. Основна причина косоокості - вроджені або набуті захворювання центральної нервової системи, які позначаються на роботі відділів головного мозку, відповідальних за окорухові м'язи. Спровокувати косоокість можуть інфекційні захворювання (кір, скарлатина, грип), генетична схильність, травми.

У результаті порушення роботи окорухових м'язів світловий пучок в ураженому оці не потрапляє на макулу, через що не формується бінокулярний зір. Якщо до шести років бінокулярний зір не буде сформований, розвивається амбліопія (ледаче око), що надалі дуже ускладнює лікування косоокості. Тому в три роки потрібно обов'язково показати дитину офтальмологу. При вродженій далекозорості, що перевищує +3,0 діоптрії, у дитини часто розвивається співдружня косоокість. Одне око може стати провідним, тоді зір іншого ока знижуватиметься без видимої причини. Короткозорість рідко призводить до косоокості.

Класична методика лікування косоокості - діагностика, консервативне і хірургічне лікування. Ще в СРСР користувалися діагностичними тестами за Гіршбергом. Лікування косоокості розтягується на роки. Підготовка до операції вимагає тривалого систематичного апаратного лікування.

Але наука не стоїть на місці. Однією з перших спільних розробок фахівців Інституту проблем реєстрації інформації НАНУ, очолюваного академіком В'ячеславом Петровим, і столичного Центру мікрохірургії ока став діагностичний набір із 42 призм, які дозволяють діагностувати кут і величину косоокості. Він був виготовлений на основі мікропризматичних елементів Френеля. За його допомогою можна виміряти кут косоокості в діапазоні від 0,5 до 30 призматичних діоптрій.

Наступним важливим досягненням вітчизняної науки стало створення спеціальних оптичних мікропризм. З їхньою допомогою можна натренувати око правильно сприймати зображення. Унікальність призматичних окулярів у тому, що вони скорочують час лікування і допомагають точно розрахувати кут косоокості, відповідно, провести точне оперативне лікування. Раніше косоокість оперували в три етапи, тепер достатньо однієї операції. Якщо косоокість, що розвинулася в дитинстві, оперується в дорослому віці, то мета операції - тільки косметичний ефект, бо в силу необоротних функціональних змін у сітківці поліпшення зору або відновлення бінокулярного зору практично неможливе. Тому батьки повинні розуміти, наскільки важливо вирішити цю проблему вчасно, на самому початку.

* * *

Фахівець з дитячої офтальмології Наталія АЛЄЄВА уважно оглядає Сашу Охріменка, якого чекає операція з усунення косоокості. У Сашка ця патологія розвинулася після травми. Він упав на розбиту банку, розсік склеру і сильно пошкодив око.

- При діагностиці ми використовуємо спеціальні лінійки з призмами для вертикальної і горизонтальної косоокості, що дуже полегшує роботу, - каже Наталія Миколаївна. - Величина косоокості змінюється в призмах від одиниці до п'ятдесяти. Ми прикладаємо призму до ока й вимірюємо косоокість. Після визначення кута косоокості пропонуємо призматичні окуляри. В оправу ставиться будь-яке значення призми. Сашко носив такі окуляри близько року, тепер у нього "гарне злиття". Дитина готова до операції. Звичайно, після усунення косоокості хлопчик продовжить носити окуляри, але вже з простими діоптріями, оскільки в нього є короткозорість правого ока.

Альоші Сидорчуку всього
4 роки, у нього вроджена косоокість. "Ми приїхали з Феодосії, - розповідає мама маленького пацієнта. - Уже рік спостерігаємося у Марини Володимирівни Шевколенко, до цього лікувалися вдома. Ми носили окуляри, заклеювали очко. Потім п'ять місяців носили призматичні окуляри. А вчора Альоші зробили операцію. Вона тривала хвилин сорок. У нас було направлення, тому за лікування не платили. Я така рада, що синові зробили операцію і виправили косоокість. Він дуже рухливий і товариський хлопчик. Після операції ще якийсь час поносимо окуляри, але до школи підемо вже без них. Завтра повертаємося додому, в Крим. Відчуття дивне - до операції ми жили в одній країні, а повернемося зовсім в іншу. Дуже вдячні нашим лікарям і сподіваємося не втратити з ними зв'язок".

- У дитини був великий кут косоокості, ми призначили йому призматичні окуляри, щоб натренувати мозок і щоб він мав можливість сприймати зображення з обох очей, - продовжує розповідь мами кандидат медичних наук Марина ШЕВКОЛЕНКО. - Якби дитина лікувалася за старими методиками, потрібно було б робити кілька операцій. Нині ми працюємо за європейськими й американськими стандартами. Такий кут косоокості плануємо усунути за одну операцію.

- Технологічно процес виготовлення призм затратний і вимагає подальших розробок, - пояснює Марина Володимирівна. - Дуже товсту призму в оправу для окулярів встановити неможливо. А розроблені В'ячеславом Петровим призми тим і хороші, що їх можна встановити в окуляри. Що більша діоптрійність призми, то більша кількість у ній мікропризм. Вони й раніше використовувалися в лікуванні косоокості, але були гнучкі й клеїлися на окуляри. Гнучка мікропризма має насічки, і мікрорельєф відкритий, тому туди потрапляє пил, бруд. Її приклеювали до окулярів спеціальним
клеєм, через що ця призма швидко робилася непридатною. У нас їх узагалі не робили. Колектив українських офтальмологів удосконалив їх. У нашій мікропризмі є спеціальні захисні пластини, тому, незважаючи на мікрорельєф, вона гладенька. Її виготовляють на твердій полікарбонатній основі, щоб лінза не викривлялася. До окулярів вона кріпиться ультразвуковим зварюванням, тому вони дуже надійні. У цьому плані наші призми унікальні. Думаю, Інститут проблем реєстрації інформації може забезпечити такими призмами всю країну. Інша річ, що ще далеко не всі офтальмологи прийняли на озброєння цю методику лікування косоокості.

- При лікуванні косоокості потрібен індивідуальний підхід, - продовжує Марина Володимирівна. - Якихось загальних схем лікування не існує. Якщо ми виявляємо аномалію рефракції, тобто далекозорість або астигматизм, відповідно, спочатку виправляємо цю проблему. Величина кута косоокості і, відповідно, розвиток очних функцій, теж у всіх різні. Найчастіше косоокість розвивається в дитячому віці. Вона може бути вродженою або набутою (розвивається у два-три роки). Тому що дитина росте, усі системи й функції її організму теж розвиваються. Але при косоокості порушується розвиток зорової системи, тому дуже важливо не втратити час. Іноді батьки кажуть: поки дитина занадто мала, нехай підросте, тоді будемо лікувати. Повертаються через кілька років, коли косоокість запущена, порушені бінокулярні функції в головному мозку, зір одного ока втрачений.

Ми пояснюємо батькам, наскільки важливо почати лікування вчасно, пояснюємо принцип роботи окулярів з призмами. Око, на яке дитина косує, пасивне, його зорова вісь не спрямована на розглядуваний предмет. Воно не розвивається. Тільки за допомогою призми можна перенести зображення з ока, що косить, на об'єкт фіксації і тим самим змусити працювати це око. Це дуже важливо. Що раніше ми виправимо кут косоокості, тобто, направимо зорові лінії на один об'єкт фіксації, то більше прискоримо процес лікування.

- Необхідно чітко обґрунтувати актуальність проблеми косоокості, проаналізувати, скільки людей потребують лікування, - каже Сергій Риков. - Наступним етапом у розвитку лікування косоокості має стати фінансування і проведення тренінгів по всій Україні для підготовки й удосконалення роботи фахівців-страбологів. У нас є хороші хірурги у всіх регіонах. Але важливо звести оперативне втручання до мінімуму, для цього необхідно запровадити нові технології на рівні районних і міських поліклінік. Дуже важливо відновити кабінети охорони зору. Ми подали свій розділ з лікування косоокості в державну програму, чітко прописавши, що лінійки й набори для визначення кута косоокості та підбору окулярів мають бути в кожному офтальмологічному кабінеті. Я упевнений, що широке застосування призматичних окулярів дасть змогу глобально вирішити проблему косоокості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі