Над останнім виданням діагностичного і статистичного довідника Американської психіатричної асоціації, який часто називають біблією сучасного психіатра, працювало 170 найавторитетніших і найкомпетентніших експертів. При цьому всі вони, як виявилося, мають тісні фінансові зв’язки з фармацевтичними компаніями-розробниками психотропних препаратів. Понад те, половина фахівців, які створюють спеціальні діагностичні тести для раннього виявлення психічних розладів, брали участь у розробці препаратів, пропонованих для лікування цих-таки захворювань. Той факт, що американські психіатри дедалі частіше призначають саме медикаментозне лікування на шкоду іншим методам, викликає в американському суспільстві дедалі більшу тривогу. І публікація в останньому числі журналу Psychotherapy and Psychosomatics шокуючих даних про фактичне зрощення психіатрії й фармацевтики підкинула дров у вогонь.
Автор цього дослідження, Ліза Косгров, яка займається клінічною психологією в Массачусетському університеті, зацікавилася цією темою практично випадково. Кілька років тому вона виявила, що з шести членів комісії, покликаної вирішити, чи є деякі симптоми передменструального синдрому психічним розладом чи ні, п’ятеро мають безпосередній стосунок до компанії Eli Lilly&Co. Як відомо, ця компанія виробляє всесвітньо відомий антидепресант Prozac і прагне позиціювати його зокрема і як засіб для полегшення періодичних жіночих нездужань.
Заява д-ра Косгров певною мірою перегукується з торішнім зверненням Стівена Шарфштайна, президента Американської психіатричної асоціації. У ньому він, зокрема, підкреслював, що психіатрія не може ігнорувати роль соціальних, психічних і культурних чинників як у розвитку психічних розладів, так і в їх лікуванні. «Якщо нас сприйматимуть лише як «проштовхувачів» пігулок і службовців фармацевтичних компаній, довіру до психіатрії як до професії буде підірвано».
Втім, деякі американські психіатри виступили з різкою критикою статті Лізи Косгров. Однак Шелдон Кримський, співавтор д-ра Косгров і автор книжки «Наука в особистих інтересах», стверджує, що конфлікт інтересів у таких випадках неминучий. Очевидно наступне видання довідника, заплановане на 2011 рік, обов’язково міститиме інформацію про те, хто з експертів на які фармацевтичні компанії працював. Хоча найрадикальнішим вирішенням проблеми д-р Кримський вважає добір справді незалежних експертів.