ПОГЛЯД ІЗ СІРОПОЗИТИВНОГО ВІКНА

Поділитися
Трьом пацієнтам Одеського обласного онкодиспансеру було перелито кров донора, хворого на СНІД. Один із них уже помер...

Трьом пацієнтам Одеського обласного онкодиспансеру було перелито кров донора, хворого на СНІД. Один із них уже помер. Щойно тривожна інформація надійшла в редакцію, ми відразу звернулися по коментарі до медиків. Однак абсолютно на всіх рівнях — місцевому, в Одесі, і республіканському, у МОЗ, наштовхувалися на глуху стіну мовчання. Як пояснили в одному з високих кабінетів, інформація конфіденційна, оприлюднять її не швидко, а можливо, й ніколи.

Однак нам усе ж вдалося взяти інтерв’ю у члена виїзної комісії МОЗ, начальника управління профілактики інфекційних захворювань Міністерства охорони здоров’я України Людмили МУХАРСЬКОЇ:

— Дійсно, в Одесі стався випадок інфікування пацієнтів обласного онкодиспансеру шляхом переливання крові від донора, котрий згодом виявився ВІЛ-інфікованим. Цей донор у момент переливання крові перебував у так званому сіропозитивному вікні. Тобто він був уже ВІЛ-інфікованим, але лабораторні аналізи ще не показували наявності в крові даної інфекції. Така ситуація характерна для ВІЛ-інфекції і подібні випадки в усьому світі відомі. Це властивість інфекції: вірус уже потрапив в організм, але антитіла — елементи, що вловлюють тест, — ще не з’явилися, а тому встановити факт інфікування протягом перших 4—6 місяців неможливо.

Кров цього донора лабораторно досліджували у вересні 2001 р. і аналізи показали негативний результат на ВІЛ-інфекцію. Тому її було перероблено на компоненти — еритроцитарну масу, плазму і вона надійшла в обласний онкодиспансер, де була перелита трьом хворим. Один із них уже помер, однак летальний результат був викликаний його основним захворюванням — тяжкою формою раку.

— Чи не могла перелита кров наблизити смерть пацієнта?

— Ні, він помер буквально відразу після переливання крові в жовтні 2001 р. На сьогодні в Одеському обласному онкодиспансері перебувають двоє людей, інфікованих ВІЛ. Їх поставлено на облік і вони одержують відповідне безкоштовне лікування. Звісно, зараз СНІД не виліковується, але вже є можливість відсунути розвиток захворювання і досить ефективно продовжувати нормальне існування інфікованого.

— Виходить, сьогодні в усьому світі не визначають наявність ВІЛ у сіропозитивному вікні?

— Методами, які ми використовуємо в Україні — імуноферментним аналізом, — не визначається. Однак останнім часом у світі розроблено досить дорогі методи, що дозволяють уловлювати антитіла в сіропозитивному вікні, і ми поступово будемо їх впроваджувати в нашій практиці. Однак і метод імуноферментного аналізу також широко використовується за кордоном.

— Можливо, вина зводиться до вітчизняних тест-систем? Може, якби ми користувалися закордонними...

— Було б те ж саме. Подібні випадки зустрічаються і за кордоном, приміром, у Німеччині, Франції. Цей момент — сіропозитивне вікно — переважна більшість сучасних тест-систем не уловлює. Донор же, кров якого було перелито онкохворим в Одесі, був плановим (ходив здавати кров приблизно раз на два місяці). Останній раз він здавав кров у листопаді 2001 р. При обстеженні цієї останньої кровоздачі і було визначено, що він ВІЛ-інфікований. Тобто коли він здавав кров у вересні, аналіз на ВІЛ був негативний, а в листопаді — уже позитивний. Природно кров, отримана в листопаді, була знищена — на це є відповідні документи й акти про знищення. Взагалі-то відбулося ненавмисне інфікування хворих, оскільки донор перебував у сіропозитивному вікні.

— Які профілактичні заходи вживаються МОЗом?

— Введено обстеження кожної кровоздачі донорської крові на інфекційні агенти, навіть якщо донор приходить здавати кров через кожні два тижні. У обов’язковому порядку кожний донор перед здаванням крові має проходити огляд лікаря, і з цього приводу існує спеціальна інструкція медичного обстеження донорів. У останні роки, коли стала актуальною проблема СНІДу, до огляду додалося передтестове консультування. Лікар уважно оглядає донора, звертаючи увагу на зовнішні ознаки, що свідчать про наркоманію.

— Щоб захворіти на СНІД, не обов’язково бути наркоманом...

— Окрім огляду лікар збирає у донора анамнез: на що той хворів раніше і чи немає в нього зараз інфекційних захворювань, чи перебував у контакті з особами з групи ризику. Цей анамнез лікар вносить у картку донора, а останній розписується в тому, що дав правдиві свідчення.

— Чи давав таку підписку одеський донор?

— Звісно. Та коли стали вивчати ситуацію, то з’ясувалося, що приблизно в серпні—жовтні в нього були стосунки з жінкою, котра виявилася не лише наркоманкою, а й ВІЛ-інфікованою. Про цю обставину він не знав. Однак як плановий донор мав усвідомлювати відповідальність і повідомити про випадковий зв’язок під час бесіди з лікарем.

— Повністю покладатися на свідомість донорів не можна: для багатьох гроші, отримані за здану кров, є суттєвим поповненням сімейного бюджету.

— Існує ще такий бар’єр, як повторне дослідження донорської крові через 4—6 місяців після першої кровоздачі. Відібрана в донора кров не надходить відразу в лікарні, а весь період сіропозитивного вікна зберігається в банку крові. Якщо по проходженні цього часу аналіз крові донора знову виявиться негативним, тобто буде підтверджено відсутність у ній ВІЛ-інфекції, то кров надійде до хворого. Проблема в тому, що люди, котрі не є плановими донорами, не завжди приходять для проведення повторного аналізу. Виходить, кров забрано, перероблено, але використовувати її не можна. Крім того, ведеться реєстр (інформація надходить із наркодиспансерів), у тому числі й в Одесі, людей, які не можуть бути допущені до донорства.

— Однак випадки інфікування хворих донорською кров’ю трапляються не так вже й рідко. Торік це сталося в Чернігівській області (аж 18 випадків) і в Дніпропетровській.

— Дійсно, було зареєстровано такі випадки в Чернігівській, Донецькій і Кіровоградській областях. Кров було перелито тестовану, але донори, як і в останньому випадку, перебували в сіропозитивному вікні. Єдиний випадок переливання нетестованої крові (при наданні екстреної допомоги) був у Кіровоградській області.

Торік було обстежено 979 тис. донорів, із котрих 816 виявилися ВІЛ-позитивними, що становить 0,08%. 2000 року таких донорів було 0,07%, 1999 — 0,06%, 1998 — 0,07%, 1996 — 0,027%.

За словами Людмили Мухарської, чиєїсь вини в трагедії немає, «сталося ненавмисне інфікування». Хоча в останньому можна і засумніватися. Особливо, коли врахувати, що директива про повторне тестування крові і передтестове консультування з’явилася далеко не в останні місяці. Про те, як насправді відбувається забір крові в донорському пункті однієї зі столичних лікарень, розповіла Ніна Ващенко, донор із багаторічним стажем.

— Приблизно раз на два місяці мене викликають для здавання крові в екстрених випадках. Мене там добре знають, тому беруть кров без лікарського огляду. Хоча це і викликає побоювання — разом зі мною в черзі нерідко сидять явні алкоголіки й інші ниці елементи і, дивлячись на них, я увесь час думаю: а що, коли їх теж ніхто не перевіряє? Підпис я свій ставила, але, як на мене, лише за одержання талона на безкоштовне харчування, а не за надання правдивих відомостей про себе. Лікар мене оглядав усього двічі, коли приїжджали з міської станції переливання крові. Може, повторний аналіз хтось і робить, але спеціально мене ніхто для цього не викликав.

З розповіді донора можна зробити висновок, що порушення директив МОЗу — явище не таке вже рідкісне. Але навіть, якщо в одеському випадку було дотримано всіх інструкцій, виникає цілком закономірне питання: чому ж так довго приховували інформацію? Якщо в усьому винне горезвісне сіропозитивне вікно, а не чиєсь головотяпство, то чому б не розповісти про це відразу? Чи обнародувана ситуація — усього лише грунтовно «причесана» МОЗом версія того, що сталося?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі