Переносний прилад для проведення імуноферментного аналізу, з допомогою якого досліджувати кров пацієнта можна автоматично, швидко, точно, а головне — не обов’язково у спеціалізованій лабораторії в центрі мегаполіса, розробили вчені із Санкт-Петербурга (ТОВ «Системи аналізу», технопарк Санкт-Петербурзького державного електротехнічного університету). Тепер аналізи крові на СНІД, гепатит, туберкульоз, гормони та ще масу захворювань можна зробити де завгодно, хоч у глухому селі, хоч у пустелі. Якщо там, зрозуміло, буде фахівець, оснащений цим приладом. Про винахід переносного імуноферментного аналізатора (ІФА) повідомляє агентство «ІнформНаука».
По суті такий прилад не відрізняється від своїх побратимів, які давно й успішно застосовуються в лабораторіях, однак дуже масивні. Ідея та ж сама — проби крові після певної підготовки розносять у лунки, де й відбувається виключно селективна реакція «антиген — антитіло», що працює за всім відомим принципом «ключ — замок». Наприклад, на поверхню лунки нанесені антитіла, які розпізнають і «вихоплюють» із плазми крові пацієнта відповідні антигени (маркери захворювання). Додані потім ще раз, але вже мічені антитіла розміщуються зверху, як верхній шар цього своєрідного сендвіча. За влучним висловом керівника роботи кандидата технічних наук Миколи Саф’янникова, верхній шар — це ключ із яскравим брелоком. Отож у результаті кількість міток точно відповідає концентрації шуканого антигену в аналізованій пробі крові.
Попри свою мініатюрність, працює прилад не гірше, а за деякими показниками – навіть краще, ніж традиційні. Він дуже чутливий і селективний, аналізує 96 проб усього за півхвилини, а записану інформацію береже (при вимкненому живленні) кілька днів, точніше — 100 годин. Це на той випадок, якщо відразу розбиратися з результатами ніколи. Прилад призначається, зокрема, для використання у надзвичайних ситуаціях, коли потрібно швидко зробити масові аналізи, скажімо, в осередках епідемій чи зонах стихійного лиха. Не дивно, що приладом зацікавилися МНС, Міністерство оборони РФ і Всесвітня організація охорони здоров’я. Втім, і в ситуаціях повсякденних, скажімо, у виїзних діагностичних лабораторіях, ціни б цьому приладові не було.
Ціна новинки, за словами авторів розробки, якщо вона виготовлятиметься масово, буде порівняно невисока. У кожному разі, в кілька разів нижча, ніж ціна ІФА-аналізаторів традиційних, як правило — імпортних. А масове виробництво, на думку авторів, цілком можливе, принаймні — у плані технічному. Завдяки деяким хитрощам (це, зрозуміло, ноу-хау) прилад вийшов дуже технологічним, виготовити його буде легко. Тільки б помітили його ті, від кого залежить, із якими приладами працюватимуть медики.