За родом своєї діяльності я пов’язаний із металургією — професією, небезпечною і для життя, і для здоров’я. Коли в мене з’явилися серйозні проблеми зі здоров’ям, я постав перед вибором, куди поїхати лікуватися. На щастя, до мене потрапила інформація про Науково-практичний центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії АМН України (далі — НПЦЕН). Мені сказали, що це професіональний центр і очолює його лікар від Бога — професор Віктор Іванович Щеглов, піонер світової та основоположник вітчизняної ендоваскулярної нейрорентгенохірургії. Тому я вирішив їхати до Києва.
Мені довелося лікуватися в багатьох клініках Заходу та пострадянського простору, тому я можу порівнювати. Центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії в Києві — це по-справжньому європейська клініка. Більше того, за кордоном кожний хірург спеціалізується тільки на певній зоні людського організму. А співробітникам центру потрібно досконало знати весь людський організм, оскільки під час ендоваскулярних операцій кровоносні судини використовуються як магістральні шляхи. І треба знати все про судини, а їх у людському організмі 100 тис. км…
Мені рекомендували лікуватися в дуже відомих центрах, але в них післяопераційне виживання становить 75—85%. А в НПЦЕН цей показник — близько 100%. Тут чудово оперують такі важкі захворювання мозку, як внутрішньочерепні мішечкуваті аневризми (ВМА) артерій головного мозку в будь-якому періоді захворювання (але найголовніше — у гострому), запобігаючи інсультам; артеріовенозні мальформації (АВМ); ішемічні захворювання та пухлини головного мозку; так звані епілептичні напади та ін.
Тут урятовано 10 тис. життів, зокрема понад 3 тис. хворих із внутрішньочерепними мішечкуватими аневризмами, більш як 2 тис. — з артеріовенозними мальформаціями. Для порівняння: за всю історію в Інституті нейрохірургії до ери ендоваскулярної нейрорентгенохірургії (1974 р. — перша ендоваскулярна операція В.Щеглова на головному мозку) прооперували тільки 52 хворих із ВМА і 49 хворих із АВМ.
Київський центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії — свого роду науково-практична Мекка, куди приїжджають навчатися нейрохірурги з усього світу. Сьогодні учні НПЦЕН успішно працюють у багатьох країнах близького й далекого зарубіжжя. Один із таких талановитих нейрохірургів — Дато Гунія з Грузії — став у своїй країні Лікарем року та Людиною року. І якщо за рівнем апаратури західні клініки дещо випереджають український центр, то за своїм досвідом НПЦЕН лишається в авангарді світової ендоваскулярної нейрорентгенохірургієї.
Оперують молоді — завідуючий відділенням ендоваскулярної нейрорентгенохірургії Дмитро Щеглов та завідуючий відділенням ендоваскулярної офтальмології Віталій Загородній |
Під час розмов із Віктором Івановичем Щегловим і детального ознайомлення з діяльністю Центру ендоваскулярної нейрорентгенохірургії я глибоко перейнявся абсолютно всім, що тут відбувається, і буквально заразився прогресивними ідеями керівника центру, які мені як ученому-винахіднику дуже зрозумілі та близькі. Не викликає жодного сумніву, цей унікальний центр має й надалі розвиватися. Тим більше що його керівник певен: із такими ж відмінними результатами отут можуть прооперувати у п’ять разів більше хворих, ніж на сьогодні. На його основі потрібно створити всеукраїнський центр підготовки спеціалістів у напрямі ендоваскулярної нейрорентгенохірургії, щоб у повному обсязі вивчати та використовувати колосальний досвід професора В.Щеглова.