Лікар-гінеколог: Заборона продавати екстрену контрацепцію без рецепту — злочинний закон, який прирівнюється до кримінальних абортів

Доповнено
Поділитися
Вона закликає переглянути цю норму, наголошуючи, що засоби контрацепції повинні бути доступними для всіх. 

Відома українська лікар-гінеколог Наталія Лелюх, яка виїжджала і працювала з потерпілими на деокупованих територіях, пояснила, що екстрена контрацепція тому й називається так, адже її потрібно використати максимально швидко після незахищеного статевого контакту, аби запобігти настанню небажаної вагітності. Тож на своїй сторінці у Facebook новий закон, який передбачає продаж цієї контрацепції лише за рецептом, вона назвала злочинним. 

"Прикриватися законом в прогалинах статевого виховання серед жінок та чоловіків, на мою думку, - злочин", - зазначає Лелюх.

Адже якщо жінка мала незахищений статевий контакт, приміром, в п'ятницю ввечері, а рецепт вона отримає лише в понеділок, то це вже буде небажаною вагітністю, яка таки настане, адже час втрачено, пояснює фахівчиня. 

"В умовах відсутності медичної допомоги 24/7, в умовах обмежених ресурсів в нашій країні взагалі, особливо якщо ми говоримо про прифронтові й деокуповані території, де не налагоджено ще випуск електронних та паперових рецептів, для мене це жахлива реальність і мені здається, що треба переглянути саме цю позначку в законі про екстрену контрацепцію. Треба навчати людей користуватися екстреною контрацепцією й говорити про це з підлітками, пояснюючи, як вона працю", - зауважила вона.

Лелюх зазначила, що контрацептиви не повинні також бути дорогими для підлітків та людей, які не можуть за них заплатити. 

"Це злочинний закон, і для мене він прирівнюється до кримінальних абортів", - підсумувала Лелюх. 

До речі, паралельний обіг електронних і паперових рецептів не змінить ситуацію кардинально, позаяк ресурсів на перевірку паперових рецептів у всіх аптеках України немає. Ексдиректорка департаменту моніторингу НСЗУ Оксана Сухорукова вже розповіла ZN.UA про те, що не всі пацієнти мають сьогодні нормальний доступ до лікаря, щоб виписати рецепт, наприклад, на антибіотик. До того ж все ще є аптеки, які відпускають їх не за рецептом. Аби це контролювати, мають бути електронні інструменти, а їх немає. 

"Електронний рецепт на антибіотик — хороша ідея... Але реалізована ця ідея — як декларативна норма, яка ще й відкриває шлях до корупції та підриває довіру до держінституцій. Бо держава сказала, що буде так, а по факту — не так", - зазначає Сухорукова. 

Та є ще одна проблема. Україна виявилася не готова до питань екстреної контрацепції та до консультацій зґвалтованих дітей і жінок. Про це у  матеріалі "Деокуповані території: медичні мобільні бригади" пояснює членкиня правління ГО АСМУ, сімейна лікарка Ірина Волошина. 

"Якби в громаді, що опинилася  в окупації, були пігулки екстреної контрацепції, котрі  впродовж  п’яти днів можна було б дати людині, що постраждала від насильства, то в тієї б не виникло ані небажаної вагітності, ані інфекції, - пояснює вона. - На жаль, у нас до цього ніхто не був готовий, хоча можна і слід  було підготуватись. Існують чіткі протоколи, алгоритми. Навіть уже є підготовлені пакуночки. Нам їх пересилали і з Британії, і з Данії. У найгостріший період я передавала такі пакуночки на окуповані території". 

Та Волошина зазначає, що, на жаль, цей препарат на рівні МОЗ в Україні навіть не зареєстрований. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі