Багато наших співвітчизників страждають від неправильної роботи шлунково-кишкового тракту. Дуже часто причиною цього стають дисбактеріози — порушення нормальної кишкової флори. Для боротьби з дисбактеріозами лікарі призначають пацієнтам препарати-еубіотики, що містять необхідні для травлення бактерії, наприклад, біфідумбактерин, лактобактерин, колібактерин, біфікол та інші. Препарати хороші, але при вживанні руйнуються в шлунку, від чого їхня ефективність знижується. Щоб підвищити ефективність еубіотиків, їх треба якось захистити.
Цю проблему вирішують дослідники ДНЦ вірусології та біотехнології «Вектор» (Новосибірська обл.) за підтримки Міжнародного науково-технічного центру. Бактерії, що входять до складу препаратів, потребують захисту, і для цього існують два основних способи. Їх поміщають у капсулу (капсулована форма препарату) або на спеціальний носій-сорбент (іммобілізована форма).
Новосибірські вчені розробляють і випробовують іммобілізовані еубіотики. Клітини корисних бактерій наносять на пористий мікроносій — порошок оксиду алюмінію з розміром мікрочастинок 40—100 мкм, поверхня яких покрита вуглецем (його використовують у медицині як ентеросорбент). Адсорбція на носії відбувається за рахунок як фізичних, так і хімічних механізмів. Із поверхнею мікроносія білки клітинної стінки бактерій утворюють хелатні комплекси, в яких комплексоутворювачем слугує магній. При цьому активні групи білків і ліпопротеїдів бактерій виявляються закритими від агресивного кислого середовища шлунка. Тоді як незахищені біфідо- та лактобактерії втрачають у шлунку понад 90% активності, іммобілізовані проходять крізь шлунок без утрат.
Хелатні комплекси вирізняються тим, що їхня стійкість залежить від рН середовища. Оскільки в шлунку середовище кисле, бактерії в ньому залишаються зв’язаними із сорбентом. При потраплянні ліків у нижні відділи тонкого кишечнику хелатний комплекс розпадається через підвищення рН. Це якраз те, що треба, оскільки саме в тонкому, а потім і в товстому кишечнику біфідо- і лактобактерії звільняються від носія й починають працювати. А звільнена поверхня не залишається без діла і забирає на себе токсини та продукти метаболізму.
На основі сорбента вчені створили комплексний еубіотик, який включає в себе консорціум кількох видів найактивніших штамів біфідо- та лактобактерій. Ці бактерії придушують розмноження патогенної, гнильної й газоутворюючої мікрофлори, беруть участь у процесах травлення і синтезі вітамінів, в обміні мікроелементів та біологічно активних речовин. Крім того, біфідо- і лактобактерії діють як імуностимулятори.