Гамма-ніж та груші на вербі

Поділитися
Здавалося, всі тривоги і суперечки, які стосувалися гамма-ножа, закінчилися ще минулого року. З пер...

Здавалося, всі тривоги і суперечки, які стосувалися гамма-ножа, закінчилися ще минулого року. З переможною усмішкою міністр охорони здоров’я (тепер уже колишній) повідомив, що гроші на придбання апарата виділено, про що конкретно записано в такому важливому документі, як Державний бюджет на 2007 рік. Юрій Володимирович так само конкретно пообіцяв прикрасити гамма-ніж золотою табличкою з іменами тих, хто посприяв тому, щоб цей сучасний апарат нарешті з’явився в Україні. Щоправда, обіцянка стосувалася не тих, хто протягом кількох років «пробивав» це питання чи підтримував ідею своїми трудовими гривнями, а лише тих, хто долучився до процесу шляхом голосування за рядок у бюджеті. Проте сьогодні це не так уже й важливо, бо виходить, що і перших, і других, і третіх було... введено в оману — як не було, так і немає в нас гамма-ножа. Так що золоту табличку чіпляти нема куди.

Цікаво, що найбільш поміркованими в цій ситуації виявилися прості люди, які, незважаючи на піар щодо щедрості уряду, ще й досі надсилають гроші на рахунок Інституту нейрохірургії імені А.Ромоданова, співробітники якого вже понад десять років переймаються ідеєю створення гамма-центру. Ще кілька днів — і сума, зібрана для придбання гамма-ножа, стане круглою: на сьогодні на благодійному рахунку майже 5 млн. грн. Отак поволі, з миру по нитці й зібрали майже мільйон доларів, хоча, на жаль, до бажаної суми — ще йти і йти. За даними фахівців компанії-виробника «Електа», орієнтовна ціна апарата — 5,2 млн. євро, а повний бюджет для «успішного створення Центру гамма-ніж у Києві — 10—11 мільйонів євро». Таку суму, може, і вдалося б із часом зібрати, але нині такий шанс втрачено, адже багато благодійників повірили тому, що держава взяла на себе фінансування цього проекту, і втратили до нього інтерес. І тільки ті, хто потребує лікування з допомогою гамма-ножа, з надією і тривогою слідкують за перебігом подій.

«Ми до цього часу так і не отримали грошей, що їх обіцяла влада, — коментує ситуацію заступник директора Інституту нейрохірургії ім. А.Ромоданова професор Віталій Цимбалюк. — Уже минув перший квартал року, однак ніхто нічого не вирішує, далі обіцянок справа не посувається. Як відомо, довго тривали супереч­ки з приводу того, де буде розміщено гамма-центр. Нещодавно в Міністерстві охорони здоров’я відбулася нарада керівників Академії медичних наук та лікувального комплексу в Феофанії, фахівців Міністерства фінансів та нашого інституту, які детально обговорили цю проблему. Спочатку наполягали на тому, що центр має бути у Феофанії. Однак ми проти такого рішення, бо гамма-ніж, як відомо, лікує пухлини головного мозку, артеріовенозні мальформації, які в будь-який момент можуть викликати в пацієнта крововиливи та інші гострі стани. У такій критичній ситуації хворий не зможе отримати адекватну допомогу у клініці в Феофанії, бо там такої спеціалізованої допомоги не надають. Ми підготували інформацію щодо того, де у світі розміщують гамма-центри, — як правило, на території нейрохірургічних клінік або багатопрофільних лікарень, де є нейрохірургічні відділення. Урешті-решт, усі учасники обговорення погодилися з тим, що гамма-ніж має бути встановлений в Інституті нейрохірургії АМН України. Щоправда, одним з аргументів на користь Феофанії був той, що там функціонують два магнітно-резонансні томографи, один з яких можна було передати до новоствореного гамма-центру. Одначе це не проблема, адже понад 54 млн. грн., які виділено з бюджету, вистачить і на будівництво, і на гамма-ніж. Ми запропонували ті 5 млн. грн., які було зібрано під час всенародної акції, витратити на придбання МРТ. Таким чином проблему буде розв’язано. І, гадаємо, люди, які підтримали нашу акцію, будуть задоволені таким результатом, адже народні кошти не будуть розпорошені — за них буде придбано таке необхідне обладнання».

Міністерство охорони здоров’я теж підтримує таку пропозицію. Хоча заступник міністра охорони здоров’я Валерій Бідний називає дещо інші суми, які виділені з бюджету на цю справу:

— У державному бюджеті передбачено майже 36 млн. грн. для придбання гамма-ножа. Це питання, звісно, під контролем Кабміну. Я проводив нараду, на якій одностайно вирішили, що гамма-ніж має бути при нейрохірургічній клініці. Але є ще одне гостре питання — під чиєю егідою створюватиметься гамма-центр — МОЗ чи АМН? Сьогодні монополіст у справі надання такої спеціалізованої медичної допомоги, зрозуміло, Інститут нейрохірургії. Але ж гамма-ніж має бути доступний для всіх пацієнтів, які потребують відповідного лікування. Одначе АМН не підпорядкована МОЗ — вона є самостійною структурою, що окремо фінансується. Але ж основні звернення громадян ідуть саме до міністерства! Крім того, населення часто звертається до народних депутатів, а ті у свою чергу звертаються до МОЗ, дають доручення допомогти, тож, очевидно, гамма-центр має бути підпорядкований міністерству.

— Який ваш прогноз — чи з’явиться гамма-ніж в Україні хоча б до кінця року?

— Звичайно. Якщо Кабінет міністрів ухвалить відповідне рішення. Зараз потрібно готувати постанову, а також думати про приміщення. На території інституту є центр для лікування людей похилого віку, де встановлено магнітно-резонансний і комп’ютерний томографи. Залишилося тільки добудувати відповідне приміщення для гамма-ножа. До кінця року це реально можна зробити.

— Оскільки в суспільстві з гамма-ножем пов’язані великі очікування, чи можна якось прискорити це рішення?

— Ми вже написали два листи з пропозиціями до Кабміну. Тепер чекаємо рішення Міністерства фінансів.

Кому-кому, а нам добре відомо, скільки треба чекати обіцяного. Понад десять років фахівці Інституту нейрохірургії намагаються розв’язати цю проблему. Були звернення, листи, обґрунтування, тричі навіть підписувалися рішення на найвищому рівні. Фінал відомий. Коли набрала обертів всенародна акція, дер­жава помітила цей процес і очолила його, але «гаманець» все одно тримає міцно закритим. Статистика засвідчує, щорічно в Україні операцій на апараті гамма-ніж потребують від семи до дев’яти тисяч пацієнтів. Багато з них, на жаль, не доживуть до кінця року, так і не дочекавшись давно обіцяної допомоги. На сьогодні у світі використовується 244 гамма-ножі, з них 34 — в Європі. Успішно використовується диво-промінь у наших сусідів, у Росії, — наші лікарі вже другий рік направляють пацієнтів на операції до Московського інституту нейрохірургії. Боюся, що так триватиме і далі. Адже за повідомленням компанії «Електа» (яка єдина в світі виготовляє апарати гамма-ніж), на його виробництво потрібно мінімум шість місяців. Робота не розпочнеться, доки не буде підписано відповідної угоди, яка підкріплюється авансовим платежем.

На жаль, на шляху створення гамма-центру було втрачено чимало дорогоцінного часу на дріб’язкові питання — де розміщувати? кому буде підпорядковано? — які не мають жодного значення для тих, хто вже сьогодні потерпає від тяжких патологій головного мозку і потребує невідкладної допомоги. Шкода, але й сьогодні, як і протягом попередніх п’ятнадцяти років, наше життя максимально заполітизоване. Унаслідок чого житейські проблеми, які мають вирішуватися у відповідних міністерствах у робочому порядку, з року в рік кочують між владними кабінетами, а політики, ухвалюючи рішення, дбають радше про свій імідж, ніж про інтереси справи. Обіцяного, як повелося, три роки чекають. Нам і в цьому не пощастило. Схоже, доведеться терпіти, доки на вербі груші виростуть. Із золотою табличкою...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі