Гамма-ніж: спроба третя

Поділитися
З миру по нитці — сироті свитина, — за таким принципом збирає Україна гроші на придбання гамма-ножа...

З миру по нитці — сироті свитина, — за таким принципом збирає Україна гроші на придбання гамма-ножа. Щодня на спеціальний рахунок Інституту нейрохірургії імені А.Ромоданова надходять трудові гривні, коли 5 тисяч, а іноді й 15 тисяч набіжить. Надсилають хто скільки може — найчастіше зі скромного сімейного бюджету вдається викроїти 100 гривень — таких внесків найбільше, але зустрічаються і 50, і навіть 10 — це, певно, внески від пенсіонерів та дітей. За півроку у всенародній скарбничці зібралося трохи більше 820 тисяч гривень. Ініціатори акції щиро вдячні всім, хто підтримує цю справу.

На жаль, значних грошових сум, які б суттєво вплинули на ситуацію, досі не було. Чехам, за прикладом яких розпочалася у нас ця акція, свого часу пощастило більше: Вацлав Гавел переказав на рахунок премію Стокгольмського університету — 100 тисяч доларів, активно допомагали і його соратники-дисиденти. Наші сусіди всього за 14 місяців зібрали необхідну суму і придбали гамма-ніж, який тоді коштував 3 мільйони доларів. Важливо й те, що держава теж не залишилась осторонь і виділила кошти з бюджету, що й прискорило розв’язання цієї проблеми.

Благодійний фонд «Хартія 77 Готтов» щороку приймає в Празі десятеро маленьких українців, яким безкоштовно роблять операції за допомогою гамма-ножа. Але, як повідомив заступник директора Інституту нейрохірургії АМН України Віталій Цимбалюк, у 2006 році таких направлень не буде, бо квоту на благодійну допомогу ми вибрали ще торік. Так склалося, що було багато маленьких пацієнтів з пухлинами головного мозку, батьки яких не мали коштів на поїздку до Праги і на оплату там за операцію 10 тисяч доларів, тож довелося умовляти колег прооперувати понадпланово. Життя цих дітей, дякувати Богу і благодійникам, вдалося врятувати. Але ж в інститутські клініки мало не щодня приходять мами з дітьми і слізно благають допомогти. Чотирьох маленьких пацієнтів відправили до Чехії — їхні батьки спроможні заплатити за операцію. А як бути решті? Пацієнтів — і дорослих, і дітей — з раковими пухлинами головного мозку є багато, безжальний час працює проти них, тому кожен день може стати останнім.

Ініціатори акції стукали у різні двері, зверталися до багатьох впливових людей: депутатів, громадських діячів, бізнесменів. Але поки що ця справа має реальну підтримку лише від простих людей, які діляться чесно заробленою копійкою і вірять, що й в Україні колись-таки буде чудо-ніж.

Від багатьох столичних хірургів доводилось чути нарікання на те, що парламентарі досить часто направляють своїх родичів і знайомих на операцію, вручивши листа на депутатському бланку із нагадуванням лікарям про те, що медична допомога у нашій країні безкоштовна, а значить, і обстеження, і аналізи, і ліки — у даному разі все повинно бути без черги і без грошей. Одначе в той час, коли підтримка народних депутатів потрібна не їхнім близьким, а виборцям, щось, як правило, стає на заваді, а проблеми охорони здоров’я, як завжди, відтісняються на задній план. Чим ближче до виборів, тим більше партійних газет, листівок і буклетів у наших поштових скриньках. До речі, деякі з цих агіток передрукували статті про збір коштів і закликають електорат приєднатися до цієї благородної справи — шкода тільки, що ті, кого ми незабаром будемо обирати, не заохочують до цього власним прикладом.

Заради справедливості слід згадати емоційний виступ одного з депутатів у сесійній залі, який розповів колегам про благодійну акцію і про те, що гроші на гамма-ніж надсилають навіть голодні школярі, які економлять на обідах. Після таких полум’яних слів можна було б очікувати, що його фракція відразу ж пустить по колу шапку, до якої депутати накидають з горою не лише гривень, але й доларів. (Тим паче, що партія, яку представляв доповідач, не шкодує грошей на вітальні листівки у кожну скриньку, безкінечну телерекламу і білборди, якими густо увішана і столиця, і провінція.) Однак депутатська логіка, видно, підказала, що на критиці державної політики, можна заробити більше дивідендів. І, певно, голосів. А тим більше, коли державна політика в черговий раз дає привід . Вже майже місяць минув відтоді, як на ім’я прем’єр-міністра Юрія Єханурова було направлено депутатський запит щодо розпорядження Кабінету міністрів України від 11 січня 2006 року, яке передбачає добудову приміщення секретаріату президента. З державного бюджету на це виділяється 52 мільйони гривень. (А на придбання гамма-ножа необхідно 31 мільйон гривень). Народний депутат має сумніви щодо доцільності саме такого використання грошей платників податків — і з ним важко не погодитися. За найскромнішими підрахунками, щороку 9 тисяч наших громадян потребують хірургічного втручання з приводу пухлин головного мозку, з них півтори тисячі — діти. На що в першу чергу варто виділити гроші з держбюджету — питання, мабуть, риторичне. Однак за два тижні, які передбачені законом, відповідь з Кабміну так і не надійшла. Так само залишився без відповіді і лист від матерів, діти яких страждають від пухлин головного мозку. «Благаємо не залишитися байдужими до нашого горя», — звертаються вони до Кабінету міністрів, Верховної Ради, Міністерства охорони здоров’я та до благодійних організацій.

Як відомо, це вже третя спроба придбати гамма-ніж. Хочеться вірити, що досвід Чехії все ж таки стане нам у пригоді, допоможе згуртуватися навколо цієї справи. Певною мірою, це — крок до об’єднання нації, адже абсолютно не важливо, звідки надходять гривні, відірвані від скромних пенсій, зарплатні і стипендій — зі сходу чи заходу, і не грає ролі те, за яку партію хто голосував і голосуватиме. Не зважає на нас і наших дітей держава — допоможемо собі самі. Думаю, що порух душі, спрямований на порятунок людського життя, кожному дає змогу вище підняти голову, це добра нагода «по краплі вичавлювати із себе раба».

Розрахунковий рахунок 35226009000051, банк УДК в м. Києві, МФО 820019, КП 6561020/2, ЄДРПОУ: 02011930

Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова АМН України

Для купівлі апарата гамма-ніж

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі