Народній медицині відомо безліч лікарських рослин, яким ортодоксальна медицина не приділила належної уваги. Плоди однієї з них ми звикли бачити в десерті. Про можливості її застосування в цілительстві можуть згадати хіба що багатолітні бабусі. Йдеться про волоський горіх.
«Настоянка листка горіху волоського» — офіційно зареєстрований лікарський засіб, розроблений ученими Національної фармацевтичної академії України (м. Харків) разом із Київським обласним державним комунальним підприємством «Фармацевтична фабрика», яка налагодила промисловий випуск нового препарату.
Розповідає директор підприємства, президент Асоціації фармацевтичних фабрик України Ольга РУДЕНКО:
— Підвищення інтересу до лікарських засобів на основі біологічно активних сполук рослинного походження зумовлене зростанням алергізації населення, у тому числі внаслідок застосування синтетичних медпрепаратів. Одним із найпоширеніших у нашій країні і широко застосовуваних у народній медицині є горіх волоський. Завдяки своєму унікальному складу (вітаміни С, Р, групи В, Е, РР, а також B-каротин, дубильні речовини, ефірні олії, мікроелементи: цинк, мідь, залізо, марганець, алюміній, кобальт і т.п.) горіх волоський багатопланово та комплексно впливає на організм.
З листа горіху волоського розроблено оригінальну технологію отримання настоянки, яка захищена патентами України та Росії. Фітопрепарат пройшов доклінічні та клінічні випробування. Встановлено його противиразкову, репаративну, протизапальну й антимікробну активність. Останнім часом виявлено, що, крім вираженої противиразкової дії, препарат має антиоксидантні властивості.
Настоянку горіху волоського рекомендують вживати при функціональній диспепсії, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, а також як додатковий засіб при лікуванні гастритів. При зовнішньому застосуванні настоянка з листків горіху волоського заживляє рани, виявляє антимікробну, протизапальну, кровоспинну дію й широко використовується для лікування різноманітних видів дерматитів та інфікованих ран.
— Ольго Іванівно, які ще лікарські засоби випускає ваше підприємство? Чи ви спеціалізуєтеся лише на фітопрепаратах?
— Почну з того, що раніше фармацевтичні фабрики були в кожній області. Створювалися вони як підсобні фармвиробництва для потреб кожного регіону, щоб не возити здалеку нескладні, широко застосовувані препарати, як, приміром, перекис водню, розчин йоду, розчин брильянтового зеленого (зеленка) і т.п., що не потребують особливої технології та умов виробництва. У зв’язку з розпадом системи фармацевтичних фабрик не всім із них пощастило вижити (із 25 збереглося лише 17).
«Фармацевтична фабрика» традиційно постачає на ринок недорогі лікарські препарати, на які завжди існує попит: настоянки, екстракти, водні та спиртові розчини, мазі, лікарські трави. Нині в асортименті фабрики понад 60 найменувань лікарських засобів. Це переважно так звані галенові препарати (від імені древньоримського цілителя Галена), тобто виготовлені з натуральної, рослинної сировини. Це дуже трудомісткий процес. На великих фармацевтичних заводах майже не виробляють таких препаратів. Але ж вони дуже потрібні, часом просто незамінні. Їх, по-перше, добре знає й давно ними користується населення. По-друге, це найдешевші засоби, оскільки не потребують особливих умов виробництва.
Ми виробляємо невеликі партії препаратів. Так, для нас 200 кг — це вже серія. Заводи-гіганти ніколи не візьмуться за таку «дрібницю», оскільки для них це просто нерентабельно. Тим часом деяких препаратів багато виробляти і не потрібно.
Кожна фармфабрика має свою специфіку. Ми, приміром, робимо настоянки женьшеню та прополісу, олії з обліпихи і шипшини. Ноу-хау нашого підприємства — настоянка листа горіху волоського.
— А зі збутом продукції у вас проблем не виникає? Адже всі хочуть сьогодні торгувати тим, що коштує дорожче.
— Основний акцент у по-літиці збуту продукції фабрики робиться на активізації співпраці з оптовими фірмами. Для них діє система попереднього замовлення, тому в нас немає надлишків, що довго зберігаються. Крім того, існують сезонні пропозиції (зараз це препарати проти застуди: настоянки календули, прополісу, ехінацеї, нашатирно-анісові краплі тощо). Звичайно, нам зручніше працювати з великими фірмами, коли беруть великі партії медикаментів, попередньо їх замовляючи.
— Як виникла ідея створення Асоціації фармацевтичних фабрик України? Які її основні завдання?
— Проблеми окремо взятої фармфабрики властиві всім невеликим фармацевтичним виробництвам. Тому керівники таких підприємств ініціювали створення асоціації, яка об’єднує їхні зусилля в вирішенні найактуальніших завдань. Це насамперед вироблення нормативно-технічної документації, реєстрація препаратів і т.п. Асоціація фармацевтичних фабрик (АФФ) також сприятиме своїм членам у проведенні реконструкції виробництв із метою їх адаптації до національних та міжнародних стандартів GMP (належної виробничої практики).
Ми сподіваємося, що невдовзі АФФ стане своєрідною візитною карткою малого фармацевтичного бізнесу в Україні. Особливі надії покладаємо на співробітництво в галузі маркетингу та збуту. Плануємо створення єдиної бази даних про покупців і контрагентів для формування раціональної політики збуту, надання пільгових умов клієнтам з доброю репутацією тощо. Асоціація допоможе своїм членам ефективно вести господарську діяльність за умов економічної нестабільності та жорсткої конкуренції на ринку, у тому числі шляхом лобіювання інтересів її учасників.
— З вищесказаного можна припустити, що «Фармацевтична фабрика» вже має чималий досвід роботи.
— 2003 року відзначатиметься 100-річчя від дня її створення. Ми працюємо в будинку, що є історичною і архітектурною пам’яткою. Його фасад дотепер прикрашає незрозуміла багатьом абревіатура ЮРОТАТ, що означає «Южно-российское общество торговцев аптечными товарами». У цих стінах було організовано галеново-фасувальну лабораторію, яка поступово перетворилася на фармацевтичне виробництво.
На завершення хотілося б зазначити, що сьогодні «Фармацевтична фабрика» надає посильну безплатну допомогу ліками тим, хто її найбільше потребує. Це — Бородянський будинок-інтернат для людей похилого віку, Ржищівська дільнична лікарня, а також Київське міське товариство інвалідів. Допомагати їм уже стало нашою доброю традицією.
P.S. Відповідно до результатів нещодавно проведеного Першого національного рейтингу працівників фармацевтичної галузі України «Панацея-2000», директор КОДКП «Фармацевтична фабрика» О.Руденко стала переможницею в номінації «Кращий фахівець».
Q.