Державна санепідслужба — операція з ліквідації

Поділитися
Державна санепідслужба —  операція з ліквідації
Аномальна спека у вересні значно погіршила ситуацію у шкільних і дошкільних закладах, особливо в новозбудованих і тих, де проводився великий ремонт. Звісно, концентрацію шкідливих речовин ніхто там не вимірює. А слід би. Обстеження приміщень столичної гімназії "Київська Русь" показало перевищення шкідливих речовин (формальдегіду, фенолу та аміаку) в 3-6 разів.

Шановні батьки! Підніміть, будь ласка, руки, хто здавав гроші на ремонт школи - на нові вікна, парти, шафи, лінолеум, штори? Дякую.

А хто з вас, дорогі мами і тата, цікавився не лише ціною, а й якістю та безпечністю придбаних товарів? Перевіряв сертифікати, здавав зразки лінолеуму або шматочки матеріалів, з яких виготовлено шкільні меблі, на дослідження, аби переконатися, що вони не містять шкідливих для здоров'я дітей речовин? Розумію ваше обурення - досить, мовляв, того, що регулярно здаю гроші. Сама така. Від першого і до останнього дзвінка, доки син навчався в ліцеї, за рахунок сімейного бюджету регулярно фінансувала ремонти класу та інші потреби. Найчастіше збирали на заміну лінолеуму і нові парти, здавалося, що їх міняли в кожному класі двічі на рік. На жаль, ні я, ні батьківський комітет жодного разу не поцікавилися якістю матеріалів, що купувалися за наші гроші. Усі лише дивувалися, чому через два-три тижні після літніх канікул школярі вже виглядають втомленими, апатичними, скаржаться на головний біль і алергію.

А як може почуватися дитина, яка проводить 5–6 годин у закритому приміщенні? Чи комфортно їй у класі, де сидять 25–35 учнів, коли на вулиці спека, як улітку? Мало того, що йде активний обмін вірусами, додається ще й кисневе голодування: діти вдихають шкідливі речовини, які виділяться із того ж таки лінолеуму, нових меблі, пофарбованих поверхонь.

Аномальна спека у вересні значно погіршила ситуацію у шкільних і дошкільних закладах, особливо в новозбудованих і тих, де проводився великий ремонт. Звісно, концентрацію шкідливих речовин ніхто там не вимірює. А слід би. Обстеження приміщень столичної гімназії "Київська Русь" показало перевищення шкідливих речовин (формальдегіду, фенолу та аміаку) в 3-6 разів.

У цій новобудові навчаються не лише гімназисти, а й учні ліцею "Інтелект". Усі їх відправили на позачергові канікули. А дорослі за цей час повинні зробити все, щоб повітря в приміщеннях відповідало нормативам і не шкодило здоров'ю дітей.

Столицю лихоманило від чуток і версій з приводу закриття однієї з кращих гімназій. Перша версія - замовили. Кого? Усіх. Від директора, на місце якого є чимало охочих, до мера, на крісло якого претендують два десятки кандидатів.

Батьки учнів гімназії ходили до мерії, щоб захисти право своїх дітей навчатися саме в цьому закладі. Вони підозрюють, що висновки про шкідливі речовини потрібні для того, щоб закрити гімназію, або потіснити її на користь ліцею, який орендує тут частину приміщень. Це старий конфлікт, який триває вже кілька років. Обидва директори стверджують, що всі ті чутки - фантазії окремих батьків, які люблять влаштовувати скандали.

Однак рішення про тимчасове припинення занять сприйняли по-різному: в ліцеї погодилися, а в гімназії вважають, що для цього немає жодних причин. Батьки гімназистів теж вважають, що варто лише провітрити приміщення і ретельно вимити підлогу, і всі показники наблизяться до норми. А в тому, що сталося, на повен голос звинувачують санепідслужбу. На їхню думку, вплинути на рішення могли батьки учнів ліцею, серед яких є депутати. По-перше, СЕС чомусь аж двічі проводила обстеження. По-друге, де були її фахівці раніше і чому не робили перевірок влітку, коли діти були на канікулах?

Запитання, які цікавлять батьків не лише згаданих, а й багатьох інших навчальних закладів, я переадресувала начальнику головного управління ДСЕС м.Києва Олегу Рубану.

"Мер підписує розпорядження про підготовку до навчального року, яке повинні виконувати райдержадміністрації, відділи освіти і підрозділи СЕС, - розповідає Олег Рубан, - демонструючи відповідні листи. - Оскільки перевірки заборонені, ми зверталися з листом до відділу освіти Дарницького району. Нам (письмово) відмовили в проведенні лабораторних досліджень у школах району. Ми повідомили про це мерові. У гімназії "Київська Русь" і раніше нарікали, що в приміщеннях відчувається неприємний запах, діти скаржилися на головний біль, запаморочення, слабкість. Скарги від батьківського комітету стали підставою для проведення досліджень. Але відбір проб повітря неможливо було здійснити за регламентом - йшов навчальний процес, було багато людей, десь вікна в кабінетах були зачинені, десь відчинені. Зібралися батьки, які запевняли, що неприємні запахи в приміщеннях з'являються, коли вітер дме з боку Бортничів.

Відбір проб повітря для лабораторних досліджень провели в навчальних кабінетах, студії, бібліотеці, актовій і спортивній залах, їдальні, а також у кабінетах, де навчаються учні ліцею "Інтелект", та на вулиці. Результати досліджень показали перевищення допустимих рівнів формальдегіду в усіх кабінетах крім їдальні (від 1,3 до 24 разів), фенолу в усіх приміщеннях крім їдальні ( від 1,3 до 5 разів ), а також аміаку в спортивному залі (від 1,6 до 6,7 разу).

Після цього було запропоновано на кілька днів зупинити навчально-виховний процес. За цей час СЕС розгорнула 11 лабораторних бригад для проведення досліджень у всіх приміщеннях гімназії "Київська Русь" та ліцею "Інтелект". До досліджень долучилися фахівці Інституту гігієни та медичної екології
ім. Марзєєва НАМН України.

Ми не зважали на те, що говорять батьки, які розділилися на два табори. Наше завдання - з'ясувати, чи безпечно там перебувати школярам та їхнім педагогам.

Повторні дослідження теж показали перевищення шкідливих речовин у повітрі. Збиралася спеціальна комісія, де фахівці різних напрямів обговорили ситуацію, після чого і було ухвалено рішення оголосити позапланові канікули в гімназії та ліцеї.

За цей час треба буде визначити причини забруднення повітря в кожному приміщенні та запропонувати заходи, які дозволять знизити забрудненість до нормативних показників."

І причини, і джерела забруднення відомі. Забудовники купують найдешевші будівельні матеріали, не зважаючи на те, що в приміщеннях перебуватимуть діти, чиє здоров'я дуже вразливе до впливу хімічних сполук. Вони порушують технології, зокрема, коли готують т. зв. "пиріг" для укладання лінолеуму, що теж призводить до забруднення повітря і появи неприємних запахів. Додають небезпечних речовин і шкільні меблі з ДВП, і бетон, домішки до якого виділяють у повітря аміак.

Мерія столиці запевняє, що "Київміськбуд" оперативно вирішить усі проблеми - шкідливий лінолеум замінить на безпечне покриття, всі недоліки усуне. Батьки стверджують, що деякі приміщення неможливо провітрити - задля економії там встановили металопластикові вікна, які не відчиняються. Чи їх замінять - невідомо.

Чиновники вважають, що не такі вже й страшні ті хімічні речовини для здоров'я дітей, щоб через це лихоманило все місто. Науковці вважають інакше. Міжнародна група вчених оприлюднила результати масштабних досліджень, які виявляли взаємозв'язок між станом здоров'я людини і забрудненням повітря. За даними дослідників університету Північної Кароліни, 6% смертей, що трапляються передчасно, викликані дією забрудненого повітря. Фенол та формальдегід є канцерогенними речовинами, які пригнічують імунітет, викликають алергію.

Одна з причин, чому СЕС взялася за дослідження, коли райвідділ освіти має право її навіть на поріг не пускати - статистика захворюваності дітей шкільного віку. За словами Олега Рубана, коли фахівці зібрали і проаналізували дані, вони були неприємно вражені - за три останні роки захворюваність школярів зросла на 20-30%. Це стосується патології органів дихання, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, проявів алергії. Чому цим займається СЕС? Бо одна з її функцій - профілактика та попередження захворювань населення.

Гадаєте, в одній лише київській гімназії діти щодня вдихають хімічні сполуки? Цьому закладу, можна сказати, пощастило - проблему виявили, результати лабораторних досліджень дають змогу добиватися її вирішення. А в інших новозбудованих та відремонтованих школах і дитячих садках все так і залишиться без змін. Бо займатися цим офіційно заборонено!

Спеціалісти Державної санітарно-епідемічної служби України, починаючи від 2 серпня 2014 року не мають права (без дозволу Кабінету міністрів України) проводити планові та позапланові перевірки. Це зафіксовано в змінах, внесених до законодавства України.

У липні 2015 р. уряд знову повернувся до цього питання. До парламенту вже подано законопроект про подовження мораторію на перевірки контролюючими органами до кінця 2016 року.

Нинішній уряд продовжив традиції уряду "папєрєдніків", який заборонив державній санепідемслужбі проводити перевірки ще 2012 року (саме в той час і будувалася гімназія "Київська Русь"). Тодішній прем'єр Азаров чітко назвав причину - вони "угнєтают" наш бізнес.

Експерти зазначають, що таке рішення лобіювали "ковбасні барони, молочні та шоколадні королі", яким перевірки заважали використовувати сировину невідомого походження та сумнівної якості. Час від часу траплялися скандали, коли на підприємствах виявляли напівгниле м'ясо, свинячі шкури та жир, з яких виготовляли ковбаси "вищого" сорту. У кондитерських цехах знаходили не лише пальмову олію, використання якої не передбачено ДСТУ і ТУ, а й яскраві фарбники, які через свою токсичність суворо заборонені для використання в харчовій промисловості європейських країнах.

Серед літа якось непомітно промайнула новина про те, що Міністерство охорони здоров'я взяло на себе епідемічний нагляд. Узяти воно взяло, але як буде здійснюватися той нагляд, коли немає ані фахівців, ані відповідної бази, ані, врешті решт - бажання?

Очільник МОЗ О.Квіташвілі неодноразово заявляв, що СЕС треба ліквідувати, як у Грузії. Щоправда, нинішній міністр охорони здоров'я Грузії, який навесні навідувався до Києва, має протилежну думку - від цього ніхто не виграв, багато проблем лише загострилися.

Чому урядовці, бізнесмени та дрібні крамарі так не люблять санепідслужбу? Найперше закидають про корупцію, хабарі при перевірках. І ніхто з них не каже, що перевірки змушують дбати про чистоту, витрачатися на дотримання стандартів, санітарних правил, навчання персоналу тощо. Уряд вважає це достатньою підставою, щоб рубати під корінь всю службу? Може, доцільніше звільняти й притягати до відповідальності тих, кого схопили за руку? Не зайве було б прорахувати хоч на кілька кроків наперед, чим закінчиться знищення СЕС.

Зовсім недавно в Києві було госпіталізовано понад 30 гостей двох ресторанів, де вони мали нещастя повечеряти. Кількість тих, хто отруївся на весіллях чи інших родинних святах у містечкових кафе та ресторанах, важко перелічити. У вересні в кількох областях, зокрема у Вінницькій та Чернівецькій було зафіксовано випадки масових отруєнь дітей та підлітків, які закінчилися госпіталізацією. У багатьох випадках не вдалося виявити причини поганого самопочуття школярів та студентів. Доведено, що не харчове отруєння. А яке? Що слід робити, аби не постраждали інші люди?

Економічна криза в державі та зубожіння громадян завжди призводять до зниження стандартів у всіх сферах життя, і чи не в першу чергу впливають на дотримання санітарних норм і стандартів. Цього літа в Києві було заборонено купатися майже на всіх пляжах. Наслідки порушення цієї заборони трагічні - понад десять людей захворіли на лептоспіроз, кілька з них померли.

Наша держава, на жаль, посідає одне з перших місць у Європі за рівнем інфекційної захворюваності, зокрема, на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити. Через військові дії на Донбасі виникла загроза спалахів інфекційних захворювань, до яких може призвести відсутність нормального водозабезпечення, невпорядковане поховання загиблих, стихійні звалища.

Санітарно-епідеміологічна служба України - єдиний державний орган, який виконує основну профілактичну функцію в системі охорони здоров'я населення. Та попри це Кабінет міністрів своєю постановою №442 від 10.09.2014р. "Про оптимізацію системи органів виконавчої влади" ліквідував СЕС.

"Усі реформи, які проводились у системі охорони здоров'я: первинній ланці, екстреній меддопомозі та СЕС зводилися до "оптимізації" мережі та скорочення посад, - розповідає голова київської профспілки працівників охорони здоров'я Лариса Канаровська. - Упродовж 2011-2013 років у галузі було скорочено близько 5,5 тисячі штатних посад медичних працівників, з яких 1,8 тисячі - посади лікарів. Реформа СЕС тоді призвела до скорочення чисельності її працівників майже вдвічі - з 53 до 29 тисяч осіб. Реорганізація 2015 року позбавляє права на працю за фахом майже
25 тисяч медпрацівників СЕС. У "Національній стратегії побудови нової системи охорони здоров'я в Україні на період 2015-2025 років" Державна санітарно-епідеміологічна служба України відсутня. Її функції будуть розпорошено між різними службами, або й взагалі загубляться."

Профспілки працівників охорони здоров'я Києва та ще 12 областей звернулися до суду з позовом до Кабінету міністрів України про визнання незаконною частини його постанови № 442 від 10.09.2014р. Цей документ передбачає створення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. До неї мають увійти державні служби - ветеринарна та фітосанітарна, СЕС та держінспекція з питань захисту прав споживачів. Бюджет об'єднаної служби буде вдвічі меншим за кошти, які виділялися на роботу самої лише СЕС. З усього видно, що діяльність такої служби буде далекою від питань епідемічного нагляду та профілактики захворювань людей. Ситуація настільки серйозна, що профспілки медиків об'єдналися, аби довести уряду та суспільству хибність таких кроків.

Суди першої та апеляційної інстанції відмовили в задоволенні позову. Однак Вищий адміністративний суд України визнав рішення судів незаконними і скасував їх. Справу передадуть на новий розгляд до Окружного адміністративного суду Києва. Цікаво, чи знайдуться судді, які зрозуміють, що безпекою дітей у шкільних та позашкільних закладах, профілактикою захворювань і здоров'ям людей повинні займатися лікарі, а не фахівці ветеринарної та фітосанітарної служби?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі