У 2022 році COVID-19 розділить світ на дві частини. У відносно добре вакцинованих країнах (понад 50%) вірус почне перехід від епідемічного до ендемічного поширення. Тобто він циркулюватиме, будуть спалахи і спади захворюваності, але не в тих масштабах, коли потрібно впроваджувати серйозні обмеження на рівні країни. В решті країн наступний рік не особливо відрізнятиметься від 2021-го.
На жаль, Україна — серед країн другої когорти. У 2022-му на нас чекають нові хвилі поширення захворюваності та карантинні обмеження, щоб їх загасити. Уряд вичерпав майже всі відомі на сьогодні інструменти боротьби з пандемією, тому навряд чи здивує нас радикально іншими підходами, ніж у році, що минає.
За прогнозами Українського центру охорони здоров’я, наступного року на нас очікують дві хвилі поширення — навесні й восени, між якими впродовж літа буде сезонний спад із низьким рівнем захворюваності.
Весняна хвиля розпочнеться раніше, ніж у 2021-му. Адже цього разу уряд, імовірно, не впроваджуватиме «карантину зимових канікул». Уже мало що можна зробити, аби вплинути на цю хвилю. Ми в Українському центрі охорони здоров’я очікуємо, що зростання нових випадків почнеться вже після новорічних свят, а пікові місяці пандемії припадуть на кінець лютого — березень 2022 року. І цього разу уряд, швидше за все, не впровадить нових обмежень для стримування весняної хвилі. Імовірно, будуть діяти ті самі індикатори для переведення областей у різнокольорові зони відповідно до рівня епідемічної небезпеки, що й діяли восени.
Домінуватиме той самий варіант «дельта», який переважав у осінній хвилі 2021 року. «Омікрон», навіть потрапивши до нашої країни, не встигне витіснити попередній штам із домінуючої позиції.
Головне завдання року для нашого уряду — підготовка до осінньої хвилі. Весняна хвиля зрозуміліша, «омікрон» лютувати ще не буде. Осінь — більш непередбачувана, оскільки може або спалахнути «омікрон», або з’явитися новий штам. Тож саме від якості підготовки і сили хвилі восени 2022 року залежатимуть втрати України на третьому третій році пандемії COVID-19.
Ми порахували, що до початку осінньої хвилі в Україні встигнуть провакцинувати двома дозами 50% населення. Рівень вакцинації та перенесених інфекцій буде недостатнім для того, аби вплинути на перебіг хвилі. Очікуємо, що бустерні дози до весни будуть доступні тільки для окремих категорій, а у квітні-травні — для всіх охочих. Однак щеплення бустерними дозами буде повільніше, ніж першими двома. Тому не можна розраховувати, що рівень вакцинації забезпечить легший перебіг осінньої хвилі.
Поява в широкому доступі ліків для амбулаторного лікування COVID-19 може вплинути на перебіг пандемії. Ліки від COVID-19 разом із вакцинацією та карантинними обмеженнями зможуть стати ще одним способом зменшити кількість госпіталізацій та смертей.
Країни з низьким рівнем вакцинації будуть полем для утворення нових мутацій вірусу, здатних сплутати карти й перекреслити зусилля всього світу в подоланні пандемії. Тому залишається імовірність, що наступного року з’явиться невідома досі мутація вірусу з непередбачуваними властивостями, — це може істотно вплинути на будь-які прогнози й розрахунки.
Більше статей Павла Ковтонюка читайте за посиланням.