Бомба під «принцип брехливопозитивних результатів»

Поділитися
Сьогодні автомобілісту, який їде у відпустку, не потрібно хвилюватися, що сучасна машина підведе його в дорозі...

Сьогодні автомобілісту, який їде у відпустку, не потрібно хвилюватися, що сучасна машина підведе його в дорозі. Якщо авто перед подорожжю пройшло «діагностику», вам гарантований безпроблемний відпочинок. Інша річ — ви самі. Відвідини лікаря в районній поліклініці зовсім не гарантують того, що вас десь не прихопить хронічна хвороба, що затаїлася, і не зіпсує вам відпочинок у дуже непідходящий момент.

— Рівень діагностики в Україні особисто в мене викликає стан депресії, — розповів Андрій ПАЛЬЧЕВСЬКИЙ, генеральний директор комплексу «Євролаб». — Ідея організувати медичну лабораторію з’явилася, коли під час перебування в столиці України, звідки я родом і де закінчив школу, мені стало погано. Аналізи робили чотири години, хоча за міжнародними мірками це мало зайняти лише 12 хвилин. Це й спонукало мене до організації «Євролабу»...

На жаль, ми в Україні перебуваємо набагато далі від медичного ідеалу, ніж будь-яка освічена людина може собі уявити. Навіть президент якось звернув увагу на те, що медицина в нас — найкорумпованіша галузь. Та й хіба може бути інакше, коли на зарплату лікаря прожити годі. Доводиться виживати хто як може. Тому для частини медиків порятунком стали так звані «відкоти» із виписаних рецептів. Тобто, умовно кажучи, лікар виписує ліків на 1000 гривень і через систему аптек одержує від фармкомпаній 20 відсотків за це. Для інших підмогою є відрахування, одержувані за закупівлю обладнання для медустанов. Частина лікарів розвиває сумнівне підприємництво на своєму робочому місці. Певне, цим пояснюється поширення в нашій медицині «принципу брехливопозитивних результатів». Деякі лабораторії в столиці працюють на замовлення: приходить папірець від лікаря, із якого зрозуміло — потрібно підтвердити підозру на певне захворювання. І лабораторія (навіть не роблячи аналізу) пише у відповідь: знайдено!

Щоб уникнути чогось подібного, у багатьох країнах набула розвитку так звана доказова медицина. Створення в Україні високопрофесіональної лабораторії, що піклується про свою репутацію, де можна було б перевірити будь-який сумнівний результат, за цих умов має величезне значення. Хоча «Євролаб» працює менше року, уже були випадки, коли туди зверталися люди, які витратили тисячу доларів на лікування гепатиту В. І тут не раз однозначно встановлювали: у пацієнта ніколи не було гепатиту!

Звичайно, після цього можна подати в суд, поскаржитися в товариство захисту прав пацієнтів. Та й що? До тих санкцій, які обрушаться на лікаря при підтвердженні такого обвинувачення в США чи в Європі, нам ще далеко. У нас узагалі заведено вірити лікарям. Якщо він сказав: треба робити операцію, ми її, звичайно, робимо. І все-таки, заради власної безпеки, потрібно рекомендації лікаря брати під сумнів. Принаймні бажано зробити альтернативні аналізи, які підтвердили б версію лікаря. Не можна приймати рішення на підставі думки одного фахівця, особливо коли це стосується серйозних захворювань, операцій, складних маніпуляцій і т.д. Якщо ми не вороги самі собі, потрібно підстрахуватися — адже помилка в лабораторії лише на стадії забору крові досягає 44 відсотків — кров можуть переплутати, неправильно зберігати... При цьому помилки накопичуються з кожним новим етапом лабораторного дійства.

І це відбувається в той час, коли діагностика у світі досягла фантастичної точності. Сучасний аналіз дозволяє знайти один — два віруси в людському організмі й почати боротися з хворобою задовго до того, як вона стане небезпечною. У сучасній лабораторії можна визначити величезну кількість онкомаркерів. Було б ідеально, щоб кожна людина раз на півроку проходила відповідні тести, оскільки важливе не одноразове визначення показника, а його динаміка в часі.

Новітня лабораторна техніка дозволяє виявити схильність до лейкемії. За допомогою нинішньої діагностики можна, приміром, виявити схильність до діабету за десять років до його першого клінічного прояву. А коли в лікаря є десять років фори, він може запобігти розвитку патології, запропонувати потенційному хворому дієту, спеціальні медикаменти тощо. За півроку з вірогідністю до 80 відсотків можна передбачити настання інфаркту.

Прихід у наше життя синтетичних матеріалів неминуче призводить до того, що в людини збільшується кількість алергічних реакцій навіть на компоненти, до яких ми, здавалося б, звикли. Природні бар’єри в носоглотці в більшості з нас послаблені — під дією хімічних речовин зі слизової прибираються чинники захисту. Тому кількість алергічних захворювань зростає не тільки в Україні, а й в усьому світі. Проте деякі лабораторії дозволяють виявити наявність алергії до того чи іншого компонента, скажімо, пилку рослин чи домашнього пилу, до харчових компонентів...

Звичайно, відразу охопити весь спектр лабораторної діагностики такого рівня важко, але ми до цього наполегливо рухаємося. У нашій справі родзинка полягає навіть не в тому, щоб придбати дорогі прилади — сьогодні їх може купити багато хто. Головне — організувати й налагодити лабораторно-дослідницьку систему. На щастя, вона не потребує великої інфраструктури, але їй необхідна чітка організація та найвища кваліфікація персоналу. На людський чинник у лабораторному дослідженні припадає дев’яносто відсотків помилок. І ми спробували звести його до мінімуму. Створено лабораторно-інформаційну систему. Вона кодуватиме штрих-кодом кожну пробірку. Потім робот подаватиме її з однієї системи в іншу. Тут автоматично зчитується результат і пересилається в банк даних. Принтер роздруковує результати клієнту й водночас архівує отриманий аналіз мінімум на десять років. Це дозволить надалі за допомогою спеціальної програми, якщо ви здаєте аналізи кількаразово, простежити тенденцію розвитку процесів в організмі.

І ще важлива деталь: новітнє обладнання — неодмінна умова успіху, але будь-який аналізатор — нехай навіть і тричі автомат — мертвий без лікаря. На момент отримання матеріалу лікар має оцінити — чи можна з ним працювати чи він не придатний. Ми залучили до «Євролабу» найкращі медичні сили. На жаль, не завжди в українських лікарів є можливість ознайомитися з новітніми технологіями, тому ми формуємо навчальні посібники, де самі пропонуємо набори тестів. На даному етапі ми несемо просвітницьку функцію і вважаємо, що вона дуже важлива. Лікарі вже оцінили нашу ініціативу й кажуть, що їм цікаво з нами працювати.

З нинішнього року страхуватимемо результати, тобто економічно та юридично відповідатимемо за свої аналізи. Страхова компанія у разі нашої помилки відшкодує пацієнту збиток за лікування. Без цього не вийти на світовий рівень. У перспективі розраховуємо працювати на всю Східну Європу.

Наш принцип — у лабораторії має бути все найкраще, що є сьогодні у світі: прилади, реактиви, технології. Ніяких дешевих замінників, ніякої участі фірм другого плану. Тільки на систему очищення повітря, яке подається в лабораторію, витрачено мільйон доларів. Ми налагодили контакти з найкращими компаніями світу. Так, норвежці поставлять нам найсучасніший магніторезонансний томограф. Це дозволить українським лікарям розшифровувати знімки, які ми одержуватимемо з усієї Європи. У результаті зможемо створювати високооплачувані робочі місця в нашій країні.

Утім, досить про плани — поки що ми ставимо завдання не заробляти гроші, а розвідати ринок, закріпитися, огледітися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі