Адресний удар по раку

Поділитися
Московські біологи розробили систему для направленої доставки лікарських препаратів — фотосенсибілізаторів у ядра ракових клітин заданого типу...

Московські біологи розробили систему для направленої доставки лікарських препаратів — фотосенсибілізаторів у ядра ракових клітин заданого типу. Для боротьби зі злоякісними пухлинами об’єдналися фахівці лабораторії молекулярної генетики внутрішньоклітинного транспорту Інституту біології гена РАН, кафедри біофізики біологічного факультету МДУ ім. М.Ломоносова, лабораторії генетичної регуляції біохімічних процесів Інституту епідеміології і мікробіології ім. М.Гамалеї РАМН та кафедри хімії і технології біологічно активних речовин Московської державної академії тонкої хімічної технології ім. М.Ломоносова.

Щоб фотосенсибілізатор убив ракову клітину, його потрібно спочатку туди доставити, а потім активувати світлом хвилі певної довжини. Це спричинить утворення активних форм кисню, які необоротно пошкоджують мембрани, ДНК та інші клітинні структури. На жаль, фотосенсибілізатори потрапляють не лише у хворі, а й у здорові клітини. Крім того, вони не можуть самостійно проникнути в найуразливішу частину клітини — її ядро. Як наслідок — пацієнтам доводиться вводити дуже високу дозу ліків, що викликає пошкодження здорових органів та тканин і загальну інтоксикацію організму.

Щоб уникнути побічної дії фотосенсибілізаторів, московські вчені розробили кілька модульних рекомбінантних транспортерів (МРТ), які забезпечують направлену доставку діючої речовини в ядра ракових клітин. МРТ складається з кількох модулів. Один забезпечує проникнення речовини всередину клітини-мішені. Це — гормон або фактор росту, споріднений з певним типом клітинних рецепторів. Пухлинні клітини синтезують набагато більше рецепторів, ніж здорові, тому матимуть перевагу в «захопленні» модуля. Проникнувши в клітину, МРТ опиняється в особливій бульбашці, яку потрібно зруйнувати, щоб потрапити в цитоплазму. Для цього призначений другий модуль — один з білків дифтерійного токсину. Третій модуль забезпечує доставку в ядро, четвертий призначений для приєднання фотосенсибілізатора — бактеріохлорину Р. Модулі всередині конструкції можна міняти місцями, замінювати один на інший — такі перестановки істотно не впливають на властивості МРТ і дають змогу доставляти фотосенсибілізатори в ядра клітин різних типів.

Експерименти показали, що приєднання фотосенсибілізатора до транспортера не впливає на його здатність генерувати активні форми кисню і значно підвищує ефективність фотодинамічної дії. На думку авторів конструкції, така направлена доставка фотосенсибілізаторів у ядра клітин-мішеней значно підвищить ефективність лікування ракових пухлин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі