Заборона виїзду студентів за кордон: чи допоможе це у боротьбі з корупцією?

ZN.UA Ексклюзив Відео Документ Опитування читачів
Поділитися
Заборона виїзду студентів за кордон: чи допоможе це у боротьбі з корупцією? © Getty Images
Відділити зерна від полови буде важко

Студентів не випустять за кордон, хоча вони й не підлягають мобілізації. Про це в ефірі телемарафону заявив речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.

Ну що ж, держава розставила всі крапки над «і», й на кордоні рулетка «пропустять — не пропустять» перестала бути рулеткою, а стала шлагбаумом, зачиненим на великий замок.

«Хлопці, будь ласка «не мимріть», стійте чітко в черзі, будьте тверді», — закликають одне одного студенти в Телеграм-групі, що координує студентський протест на пункті пропуску в Шегині. Там прямо зараз стоять із плакатами ті, хто вирішив поборотися за свою мрію поїхати на навчання. А її відібрали не лише в першокурсників, а й у студентів старших курсів, майбутніх магістрів і РhD.

Ті, хто не зміг виїхати за кордон, організувалися в соцмережах і прямо зараз збираються писати листи до провідних іноземних ЗМІ. А в Інстаграмі запускають флешмоб — записують відео й розповідають свої історії, аби всі почули, який це крах надій, планів та сподівань на майбутнє.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Koshelivka Records CEO (@efskiii)

Формально влітку студентів не було в переліку осіб, яким Кабмін дозволив перетин кордону (славнозвісна постанова №57). Але ДПСУ не заперечувала офіційно, навіть публікувала список студентських документів, потрібних для виїзду, і впродовж літа вервечка тих, хто хоче навчатися в іноземних вишах, потягнулася через кордони. Їх то випускали, то ні (як кажуть самі «щасливці»- студенти, все залежало від прикордонника: на кого нарвешся). Ну тобто закон був як дишло, як каже відома приказка.

Причина нинішньої заборони для всіх студентів виїжджати до інших країн, як її пояснили в ДПСУ, проста й добре відома — корупція. Лише впродовж липня — серпня прикордонники виявили 600 фальшивих студентів. А скільки таки змогли прослизнути? Влітку правоохоронці викрили схеми в Одесі, Києві, Кропивницькому, Чернівцях. Серед ділків, яких упіймали за руку, була сім′я — тато з сином і їхні друзі, доцент столичного вишу, екс-науковець Національної академії наук… І це тільки ті, кого розкрили, а скільки безіменних «героїв»- фальсифікаторів продовжували свій успішний бізнес? У соцмережах влітку можна було побачити оголошення про оформлення фальшивих студентських документів «під ключ» за суму від 1,5 до 4–5 тисяч доларів. У Чернівцях скромна жіночка, яку викрила Нацполіція, заробила на фальшивих студентах 150 тисяч євро.

Дорослі дядьки-ухилянти «вступали» в ліві виші Європи, де навіть відвідування занять іноді було необов′язковим. А ті, хто досі чесно й старанно навчався за кордоном, важко гарував на своє майбутнє в авторитетних університетах світу, зараз втратили все і стоять із плакатами на кордоні в надії на справедливість. Хіба це нормально?

Студенти не можуть повірити, що все скінчено. Дехто навіть обіцяє піти до суду. Перед вступом багато студентів радилися з юристами і думали, що мають шанс виїхати на навчання. «Чи можна так за секунди змінювати закони і не давати жодних пояснень? Зламавши долі десятків людей!!!!» — написав нам у редакцію один зі студентів. Останнім часом редакційна пошта була завалена листами від них та батьків. Це були крики безпорадності.

«Я переконаний, що так не має бути, — каже студент Денис. — Хіба на екзамені ставлять двійку всьому класу, якщо когось ловлять на списуванні? Хіба Верховна Рада перестає працювати, якщо серед депутатів є корупціонери?»

«Щоб не було зловживань, мають бути чітко прописані запобіжники в постанову Уряду, щоб співробітники — наші інспектори, коли оформляли громадян на кордоні, чітко ними керувалися», — сказав речник ДСНС у прямому ефірі.

Тут я з ним абсолютно згодна. Тільки хочеться спитати — а чому ніхто у владі досі не розробив цих запобіжників? Чому держава тільки зараз поставила студентів перед фактом?

Зрозуміло, що відділити зерно від полови й розібратися, кого випускати за кордон, а кого ні, складно. Але студенти 2–4-х курсів, які навчаються у своїх вишах не перший рік, мали б виїжджати на навчання без перешкод. Ті першокурсники, хто тільки-но закінчив школу, виїдуть і без спеціальних дозволів, — їм ще не виповнилося 18. Точно не намагалися ухилятися від служби в ЗСУ ті, хто подавав документи на вступ до закордонних вишів ще до війни, восени чи в грудні (не всі країни проводять вступну кампанію лише влітку, як це робить Україна). Отже, слід було розбиратися, як працює система вступу, де є можливості для схем, а де — ні. Уряд, правоохоронці, прикордонники мусили разом шукати рішення.

Як нам стало відомо з власних джерел, міністр освіти Сергій Шкарлет звернувся з листом до закордонних колег-міністрів, у якому просить допомогти українцям, що вступили до вишів їхніх країн: «Згідно з українським законодавством, під час воєнного стану тимчасово обмежений виїзд за кордон особам чоловічої статі віком від 18 до 60 років. У зв′язку з тим, що до цієї категорії потрапили й українці, які навчаються в закладах вищої освіти за кордоном та не мають змоги виїхати за межі України, просимо надати можливість студентам-громадянам України навчатись у закладах освіти вашої країни онлайн або надати їм річну перерву в навчанні зі збереженням фінансових умов та раніше зроблених внесків». Якщо ж це неможливо, міністр освіти України попросив перевести цих студентів до таких закладів освіти, які можуть забезпечити українцям навчання онлайн. Цей лист датований ще 7 вересня. Він не є вирішенням проблеми, але це краще, ніж нічого.

Якщо головна причина заборони виїзду за кордон — боротьба з корупцією, то, перекривши кордон для студентів, держава проблеми не вирішила. А ми всім суспільством спостерігаємо, як на знищенні майбутнього кращих наживаються гірші — боягузи, негідники і рвачі.

Більше статей Оксани Онищенко читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі