В Україні планують скоротити кількість університетів. У МОН розповіли, скільки їх має залишитись

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні планують скоротити кількість університетів. У МОН розповіли, скільки їх має залишитись © Украинское радио
Водночас у МОН наголосили, що це число приблизне.

Міністерство освіти і науки планує приблизно до 2030 року модернізувати українську мережу закладів вищої освіти, рамках чого чисельність університетів скоротять. Які ЗВО не чіпатимуть, а які навпаки підпадуть під укрупнення, розповів у інтерв’ю ZN.UA заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький, з яким поговорила Оксана Онищенко

Заступник глави МОН зазначив, що в Україні сьогодні існує 151 державний університет. З них 121 навчальний заклад підпорядковується Міністерству освіти й науки, решта – іншим міністерствам. Крім того, є коледжі й наукові установи, а також 90 приватних університетів. І серед останніх особливо помітне розшарування. За словами Винницького, є дуже велика відмінність між топовими приватними університетами, яких на всю країну насправді п’ять-шість, і рештою. 

«Топові дають якісну освіту й приваблюють сильних абітурієнтів, до решти вступають переважно ті, хто не може пройти вступний конкурс до державних закладів, і є сумніви в тому, чи такі студенти взагалі мали б здобувати вищу освіту», – зазначив заступник голови МОН.

Він запевнив, що не укрупнюватимуть ті ЗВО, які є єдиними у своєму місті. Переважно мова йде про так звані містоутворюючі заклади в містах із населенням менш як 100 тисяч осіб. 

«Це часто унікальні інтелектуальні осередки, які однозначно мають і далі існувати й розвиватися. Ми постараємося найближчим часом ініціювати спеціальні програми інвестицій у такі заклади, адже світовий досвід якраз вказує на перспективу розвитку так званих університетських міст — наприклад, Кембридж, Оксфорд, Гейдельберг, Принстон…», – зазначив Винницький.

При цьому він наголосив, що мова йде про еволюційний процес, а не про те, що умовно від завтра всі мають перепрофілюватися на якийсь один із типів університетів. Заступник голови МОН зазначив, що цей процес триватиме роками, і лише приблизно в 2030 році в Україні має з’явитися модернізована мережа закладів вищої освіти.

«І якраз на момент вступу до Європейського Союзу ми матимемо такі самі типи закладів освіти, як і в Європі. А скільки нам треба навчальних закладів? Це хороше питання. Ми розраховуємо приблизно на сотню, але це не є якась жорстка цифра, вона приблизна. Ми виходимо на неї з урахуванням демографічної ситуації. Треба розуміти, що в кожній області й у кожному місті, де зараз є заклад вищої освіти, він має й далі існувати», – пояснив Винницький.

За словами заступника голови МОН, відставання університетів спостерігається, наприклад, і на заході України. Тоді як інноваційні рішення в освіті пропонують вищі навчальні заклади на сході. Тому, зазначив Винницький,  розшарування, яке спостерігаємо, – це не обов’язково виклик війни, а радше наслідок відмінної в різних університетах управлінської спроможності їх керівництва.

Одним із критеріїв, які враховуватимуть при скороченні мережі університетів – це число «бюджетників». Якщо у закладах вищої освіти менш як третина абітурієнтів вступають «на бюджет», то для Міністерства освіти та науки це є так званою червоною лінією.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі