Українські підлітки-винахідники підкорили Європу

ZN.UA Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Українські підлітки-винахідники підкорили Європу © Фото з архіву МАНУ
Команда школярів з тріумфом повернулася з міжнародного конкурсу International Innovation Show

Українські школярі привезли нагороди і медалі з міжнародного інноваційного шоу International Innovation Show (INOVA), яке відбулася 12–15 жовтня в Хорватії. Це одна з найстаріших виставок винаходів у світі, вона проходить за підтримки WIIPA (Всесвітньої асоціації інтелектуальної власності та винаходів). У конкурсі брали участь 400 юних винахідників з усього світу.

Війна змінила життя нашої країни, але діти залишаються дітьми — допитливими, натхненними, відданими своїм мріям. Сорок українських підлітків з різних куточків України, попри складні обставини, працювали над своїми проєктами і презентували їх у Хорватії. Тоді як над їхніми містами летіли ракети та дрони, вони піднімали український прапор на міжнародному конкурсі, показуючи на весь світ, що в України є майбутнє. І недарма організатори виставки нагородили нашу команду спеціальною нагородою «За мужність», а Всесвітня асоціація інтелектуальної власності та винаходів визнала українців найкращою міжнародною делегацією. Крім того, наші винахідники привезли додому сорок золотих медалей.

Організацією і підтримкою української команди опікувалася Мала академія наук (МАН). Під її крилом проходили відбір учасників від України та підтримка збірної у Хорватії, в гуртках МАН наукові керівники допомагали юним геніям з проєктами: надихали, радили, підтримували.

Шлях до перемоги був нелегким. Робота над ідеями починалася ще до повномасштабного вторгнення Росії, але після 24 лютого багато хто переробив свої проєкти під потреби воєнного часу: на допомогу обороні, відновленню інфраструктури, енергетики, економіки країни, медицини та IT. Діти-науковці продовжували працювати над своїми ідеями, незважаючи на обстріли, тривоги, евакуацію та проблеми зі зв’язком.

Крім того, юним науковцям потрібно було пройти кілька етапів відбору — місцевий, регіональний і всеукраїнський Конкурс захисту наукових робіт МАН. Згідно з правилами, переможці останнього етапу мають підтвердити свій рівень англійської мови. Після цього вони отримують статус членів МАН міжнародного класу. Це відчиняє їм двері до міжнародних конкурсів, олімпіад та виставок. І виставка в Хорватії — не єдиний конкурс, у якому взяли участь юні таланти — переможці конкурсів МАН.

«Перемога наших учнів на міжнародному заході в Хорватії нестандартна, — каже заступник директора МАН з управління стратегічними проєктами та міжнародних відносин Євген Кудрявець. — Передусім, це наша перша поїздка після 24 лютого: 15 учнів долучилися онлайн, а більшість — 25 учасників — приїхали на змагання особисто і змогли підняти на виставці наш український прапор разом із представниками двадцяти інших країн.

Ці перемоги — подвійний результат для дітей. По-перше, це їхній особистий успіх, який показує: їхню роботу оцінюють. Діти проходили третій етап Конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт МАН цього року вже під час війни, перемогли — отримали право представляти Україну на світовій арені і знову перемогли. По-друге, участь у цьому конкурсі — це й успіх усієї країни. Наших учнів у Хорватії приймали з великою пошаною та оцінили їхню сміливість — приїхати під час війни. Їм дякували за все, що робить Україна в цій війні, за захист Європи та наших спільних цінностей. Тому і для дітей, і для країни ця подія має велике значення: ми показуємо, що ми сильні, розумні, ми будемо розвивати інтелектуальний потенціал і досягнемо найкращого результату, незважаючи ні на що. Майбутнє за нами, і ніхто не зможе в нас його забрати».

Разом із Малою академією наук розповідаємо про деякі з винаходів наших переможців. Усі вони — учасники гуртків МАН. Кожен із цих проєктів виборов «золото» на міжнародній виставці і був відзначений журі.

Лазерний 3D-сканер для архітекторів та будівельників, розроблений Данілом Арабаджи

За цей винахід Даніл отримав одразу кілька нагород: не лише «золото» на INOVA, а й спеціальний приз від Romanian Inventor.

Його лазерний 3D-сканер допоможе фахівцям у сфері будівництва та архітектури. Він являє собою лазерний далекомір, що обертається і обчислює координати кожної точки в кімнаті чи на об’єкті. Потім ці дані переносяться на комп’ютер, де створюється віртуальна модель або ж її скан. Такий сканер значно дешевший від нинішніх аналогів.

Спочатку Даніл загорівся ідеєю робити 4D-мапи об’єктів, але одного разу натрапив на відео про 3D-сканер, і це дало новий поштовх його пошукам. Тоді ж заходився створювати прототип, який, на його зізнання, спершу ледве працював. Проте Даніла це не зупинило, він розвивав і вдосконалював свій винахід . Загалом, хлопець пропрацював рік, аби доробити проєкт і перемогти з ним на INOVA.

Але робота не припиняється й досі, — Даніл хоче вдосконалити програмну частину проєкту, адже наразі скан на комп’ютер, який робить його пристрій, має вигляд набору точок. А хлопець прагне, аби це була повноцінна 3D-модель об’єкта.

Екорішення, що покращує роботу сонячних батарей, розроблене Ганною Бутенко

Ганна Бутенко запропонувала використовувати теплові труби, щоб охолодити елементи сонячної батареї та підвищити її потужність.

Коли в сонячній батареї нагрівається поверхня, її потужність знижується, — цю проблему й розв’язує Ганнин проєкт. Вона запропонувала використовувати теплові труби — автономний охолоджувач, що не потребує зовнішніх ресурсів для роботи. Ганна теоретично довела, що її спосіб зменшує температурний вплив на сонячні елементи і дає батареї змогу виробляти більше енергії.

Ще з 9-го класу дівчина працює над екопроєктами, тож цьогорічне дослідження було не винятком. Одного разу вони з науковим керівником обговорювали проблему нагрівання сонячних елементів і зниження їх потужності. Дівчину зачепила ця тема, і вона вирішила знайти рішення. Загалом, Ганна розробила три способи охолодження поверхні сонячної батареї, але на INOVA представила лише один, більш вдалий. А ось робота над проєктом тривала близько двох місяців.

Нині винахід талановитої дівчини є лише на комп’ютері, але найближчим часом буде створено фізичну модель. Відтак із нею слід буде провести експерименти, а вже потім шукати інвесторів, яких зацікавить розробка.

Вебмессенджер для ІТ-вців, розроблений Максимом Лещенком

Максим Лещенко
Максим Лещенко

Максим Лещенко розробив вебмессенджер Uvossu, який буде помічником для програмістів. З його допомогою можна листуватися, обмінюватися голосовими повідомленнями та файлами. Особливість Uvossu в тому, що він дає можливість надсилати одне одному програмний код, що робить його добрим рішенням для використання в IT-сфері.

Як виникла ця ідея? Свого часу Максим мав проблему, як відправити програмний код своїм друзям, адже якщо його скопіювати й надіслати текстом, він «їде», втрачає підсвітку, а скріншотом — доводиться самостійно переписувати. Тож Максим вирішив створити вебмессенджер, який би вирішував цю проблему, а також був зручним для звичайної комунікації. Хлопець навіть пам’ятає точну дату, коли почав свою роботу, адже це було 8 жовтня торік у Львові, — саме тоді він захищав інший проєкт на Всеукраїнській науково-технічній виставці-конкурсі «Майбутнє України». Над розробкою хлопець працював три-чотири місяці, а з тестуванням Максиму допомагали однокласники та викладачі інформатики.

Нині Максим планує додати у свій вебмессенджер функцію відеозв’язку. А в майбутньому — можливо, зробити застосунок на комп’ютер чи телефон, адже поки що Uvossu працює лише в браузері.

Ще більше історій про МАНівців-переможців дізнавайтеся на сторінках Малої академії наук в Інстаграмі та Фейсбуці, а також на сторінках «МАНмедіа».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі