У «ВІЗАВІ» — ДОСТОЙНИЙ ВІЗАВІ

Поділитися
Недаремно кажуть: про рівень цивілізованості держави судять з її ставлення до дітей, старих та інвалідів...

Недаремно кажуть: про рівень цивілізованості держави судять з її ставлення до дітей, старих та інвалідів. Так, сьогоднішня Україна в цьому плані навряд чи може бути прикладом для наслідування. Але тим важливіше, щоб дії й кроки (хай поки що не такі масштабні та всеосяжні, як хотілося б), спрямовані на поліпшення якості життя найнезахищеніших громадян нашої країни, всіляко віталися й заохочувалися.

Не один рік у Києві активно працює громадська організація — благодійний фонд допомоги вченим-інвалідам по зору «Візаві». Керує ним колишній завкафедрою ботаніки Київського національного університету ім. Т.Шевченка, а нині доцент кафедри тифлопедагогіки («тифлос» у перекладі з грецької — «сліпий») Національного педуніверситету ім. М.Драгоманова Юрій Войтюк. Значною мірою завдяки своєму енергійному президентові фонду вдалося реалізувати цілу низку досить цікавих і, безперечно, потрібних проектів. Зокрема, разом із «Вікном у світ», громадським об’єднанням користувачів комп’ютерних технологій для інвалідів, «Візаві» успішно втілює в життя програму комп’ютерного навчання сліпих. А нещодавно побачив світ виданий шрифтом Брайля унікальний тритомник «Екологія. Термінологічний словник», призначений для незрячих школярів. Профінансували цей проект «Візаві» Фонд фундаментальних досліджень Міністерства освіти і науки України та Посольство Королівства Нідерланди в Україні.

Словник незвичний навіть не тим, що в трьох томах підготовлено інформацію за Брайлем. Такого термінологічного довідника з екології досі немає і для звичайних школярів! Абсолютно парадоксальна ситуація: спочатку книжку отримають незрячі діти, потім слабозрячі й тільки потім звичайні школярі. Втім, такий порядок, напевно, цілком закономірний. Адже за останні 5—7 років в Україні вийшло багато підручників, та при цьому зовсім немає такої літератури для спецшкіл.

Навіть учителеві буває складно розібратися в термінах і нових поняттях, якими рясніють сьогоднішні підручники. Що вже казати про незрячих хлопчиків і дівчаток. А тут такий потужний, сучасний, грамотно складений посібник! По-друге, новоспечений словник буде... ілюстровано. Виявляється, з допомогою комп’ютерних технологій навіть від народження незрячій дитині можна, так би мовити, візуалізувати не лише квітку, тварину чи дерево, а й клітину живого організму, маршрут походу і навіть таке абстрактне поняття, як біосфера.

Праця над створенням словника тривала понад два роки. Авторський колектив упорядників досить презентабельний — член-кореспондент Української академії аграрних наук, завідувач кафедри фізіології й екології рослин КНУ ім. Т.Шевченка Микола Мусієнко, професор Олександр Брайон, доцент кафедри зоології КНУ Валентин Серебряков і вже згадуваний Юрій Войтюк. До слова, Юрій Олександрович практично не сумнівається, що до кінця цього кварталу словник надійде (природно, безплатно) у школи, школи-інтернати для незрячих та в спеціалізовані бібліотеки. Причому розтиражувати тритомник планують у такій кількості, щоб повністю забезпечити потреби всіх вищезгаданих закладів.

— Сьогодні ми не самотні в розв’язанні своїх проблем, — говорить Юрій Войтюк. — І хоча в нас більше заведено критикувати держструктури, саме Міносвіти й науки виділило кошти під проект видання словника. Є в нас і, так би мовити, не корпоративні, а індивідуальні помічники. Такі як вельмишановний доктор Девід Мінтер із Міжнародного центру сільськогосподарських і біологічних наук (Лондон, Великобританія).

Природно, після такого вдалого старту «Візаві» планує продовжити співпрацю з Фондом фундаментальних досліджень. Уже фактично готовий навчальний посібник з історії для сліпих. Ідей та планів, за твердженням Юрія Олександровича, море. Та найголовніше — їх втілення в життя нині вже не здається чимось ефемерним і фантастичним. А це, погодьтеся, свідчить багато про що.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі