Про долю президентської стипендії для призерів міжнародних та всеукраїнських олімпіад ми вже розповідали («Президентська стипендія як... покарання», DT.UA, №34, 2012 р., «І все-таки - покарання!» DT.UA, №36, 2012 р.). Як відомо, згідно з постановою Кабміну Азарова, сума президентської стипендії становила 700 грн., що на 30 грн. менше від звичайної академічної стипендії й майже на 2,5 тис. менше від суми, яку вона могла б становити, коли б уряд не скасував прийнятого раніше коефіцієнта нарахування.
Міносвіти спробувало заспокоїти спільноту й розмістило на своєму сайті інформацію про розробку ним проекту постанови КМ України про значне підвищення сум стипендій. І хоча назвати це підвищення «значним» можна лише дуже умовно (все одно талановита молодь отримає значно менше грошей, ніж могла б), навіть воно поки що не стало реальністю для призерів міжнародних олімпіад.
Спочатку їх запросив на зустріч сам міністр освіти Дмитро Табачник. Однак буквально за кілька днів до цієї важливої події хлопцям і дівчатам передзвонили й, не пояснюючи причин, повідомили, що зустріч скасовано. Це, у принципі, й зрозуміло, - за два дні до виборів, 26 жовтня, хто ж витрачатиме час на таку невигідну для іміджу зустріч?
А ось непомічених у бунті переможців всеукраїнських олімпіад і Всеукраїнського конкурсу науково-дослідних робіт Малої академії наук того ж дня запросили-таки на зустріч у зал засідань вченої ради КПІ. Правда, відбулася вона без участі міністра. Та був і приємний момент - на цих зборах хлопцям та дівчатам вручили довгоочікувані банківські картки з першою президентською стипендією.
«Нам сказали, що в кожного на рахунку є певна сума. Її нараховано не в повному обсязі, бо тепер, перед виборами, грошей немає. Але потім нам усе повернуть. До того ж не підписаний ще проект постанови про збільшення розмірів стипендії. Тому решту грошей почнуть нараховувати десь у грудні», - розповів один із учасників зустрічі.
Та перший же похід до банкомата розчарував щасливих переможців всеукраїнських олімпіад і конкурсу МАН ще більше: на картковий рахунок кожного було нараховано всього 394 гривні. І це за два місяці.
Однак і це не все. На початку навчального року номінанти на президентську стипендію - переможці всеукраїнських олімпіад - одержали у своїх університетах, як і всі «пересічні» студенти, банківські картки, на які їм нараховували щомісяця 730 гривень академічної стипендії. Проте перед отриманням президентської «олімпійців» попросили здати ці картки. А коли вони вже знімали звідти якісь суми - зобов’язали повернути державі борг. Таким чином, переможці всеукраїнських олімпіад отримали по 394 грн. до грудня й залишилися ще винними державі. Воістину геніальне заохочення (де ти, Остапе Бендер?).
Переможців міжнародних олімпіад це поки що не торкнулося. Вони отримують академічну стипендію разом з іншими студентами. Проте бояться її витрачати, бо в будь-який момент їх можуть попросити повернути гроші.
Міжнарівці звернулися з листом до М.Азарова: «Розуміючи Вашу зайнятість, просимо Вас, як виняток, приділити нашому лиху (інакше цю ситуацію не назвеш) особисту увагу і втрутитися, без загальноприйнятого делегування запиту вниз, у міністерства та відомства».
Лист послали електронною поштою 19 жовтня й опублікували його на сторінці Азарова у Facebook. Відповіді не отримали. Тоді 1 листопада молоді люди залишили прем’єрові на тій-таки сторінці таке повідомлення: «Шановний Миколо Яновичу, ми потребуємо Вашого втручання і підтримки. Ми дуже сподіваємося, що цей лист буде прочитаний Вами особисто. Не досягши цим повідомленням Вашої уваги, ми постараємося опублікувати лист як відкритий у пресі».
І -о диво! - того ж дня їм відповіла головний спеціаліст департаменту інформації КМУ Світлана Прядко: «Електронний лист ваш знайшли і вже направили в роботу». Тобто лист було надіслано 19 жовтня, а знайшли його й послали в роботу тільки 1 листопада. Де ж його загубили?
Швидше за все, це не навмисне ігнорування. Просто так організовано роботу з громадянами. Читаємо у Facebook звернення до Світлани: «Світлано! Раджу просто переглянути пошту до Азарова. І провести аналіз. Мені результат зрозумілий і без аналізу. Неможливо ж із одним і тим самим питанням звертатися щотижня», «Особисто я втомився від чиновницького базікання, внаслідок якого факти вивертаються на користь чиновників, а автор запитання виставляється як недоумок». Цікаво, чи передасть своєму шефові Світлана Прядко й таку думку простого громадянина: «Я не розумію, коли прем’єр не знаходить часу відповідати на державні запитання, порушені населенням, які не вирішуються або вирішуються безмозко його підлеглими».
А самі чиновники не ображаються й не засмучуються. Дуже показові бадьоренькі оголошення на сторінці Прядко у Facebook: «Усім доброго дня! Хочу повідомити, що онлайн-діалогу з Миколою Азаровим сьогодні не буде у зв’язку зі щільним графіком прем’єра. Спасибі за розуміння». І тут-таки: «Буквально через кілька хвилин дивіться онлайн-трансляцію виступу лідера Партії регіонів Миколи Азарова». Тобто райком зачинений, усі пішли на фронт. Не до громадян тепер.
Так, не пощастило талановитим дітям, що рішення питання президентських стипендій, яке тягнеться ще з серпня, збіглося з парламентськими виборами. Перед цією подією у чиновників немає часу, а після неї - немає грошей.
P.S. Коли цей номер газети був віддрукований, на картки переможців всеукраїнських олімпіад надійшли гроші. Тепер на їх рахунках значиться по 1588 грн. (з яких 394 грн. були перераховані раніше). Новина приємна, але незрозуміла. Якщо розмір президентської стипендії становить, як і раніше, 700 грн, то перерахована сума більша за потрібну. Якщо ж влада вирішила виконати обіцянку і підвищити президентську стипендію до 1100 грн., то за два місяці слід було б нарахувати 2100 грн. Така «проміжна» сума наводить на думку, що чиновники просто вирішили поспіхом «зам'яти» неприємну проблему. Насторожує і той факт, що досі офіційно не оголошуються точні розміри президентської стипендії.
А ось переможці Міжнародних олімпіад, як і раніше, не існують чиновників.