У підручнику з української мови надрукували карту без окупованих територій - як відреагували українці

Поділитися
У підручнику з української мови надрукували карту без окупованих територій - як відреагували українці © скріншот підручник
Очікуваний тріумф авторів підручника обернувся шаленим скандалом

У освітніх колах і соцмережах, які нині є основним колом спілкування широкої спільноти, розгорівся справжній скандал через прикру помилку у навчальному посібнику. У новому підручнику з української мови для сьомого класу поруч з рядками Гімну України, на орнаменті, який обрамлює слова, намальована карта України... без Криму.

Це помітили не тільки фахівці, які прискіпливо вивчають кожну сторінку, але й користувачі соцмереж, здебільшого, батьки самих школярів, які нині навчаються у сьомому класі, і всі небайдужі українці. Найбільш уважні стверджують що на ілюстрації немає не тільки Криму, але й Луганської і Донецької областей. 

Тарас Ткачук і Анастасія Онатій - знані у колах освітян автори підручників. Їхні твори сучасні, змістовні, зацікавлюють учнів і заохочують вивчати мову. Їхні доробки завжди з нетерпінням чекають вчителі. Тим прикріше, що можливий черговий тріумф, який могли б відчути автори, переворився на скандал., який зачепив і міністерство освіти: воно рекомендувало цей підручник як навчальний посібник, нічого особливого не помітивши.

Співавтор підручника Анастасія Онатій на своїй сторінці у Фейсбуці перепросила за помилку, яку назвала "недоглядом".

«Ми щиро визнаємо свій недогляд, піктограма у формі України без Криму потрапила в книгу через прикру неуважність. Недоперевірили, недогледіли — ми можемо назвати це по-різному, але факт лишається фактом: ми несвідомо зробили боляче людям і перепрошуємо за це», — написала вона і пояснила, що дизайнери зробили технічну помилку (з посиланням на докладне окреме пояснення дизайнерів). 

Але виявилося дещо інше. Антифейкова  спільнота НотаЄнота розповіла, що такі стокові матеріали, які пропонують два варіанти українських територій (це далеко не перший випадок), називаються мапагандою, і коли виявляється, що автори і дизайнери не дуже уважні, не надають особливого значення ілюстраціям або просто не знають чогось (це буває, здебільшого, з іноземними виданнями про Україну), такі моменти грають на руку Росії, бо це і є один з елементів її пропаганди.

«РФ з 2014 року активно займається мапагандою — поширенням зображень України без території Криму, а також без частини тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей. Мета мапаганди — закріпити в свідомості людей (особливо мешканців інших країн) сприйняття України без низки територій, яку захопила РФ», — йдеться у повідомленні НотаЄнота.

Відомо також, що такі стокові ілюстративні матеріали, які продаються за дуже доступною ціною у вільному доступі, найчастіше є якраз власністю російських дизайнерів на зарплаті у Кремля. І тут вже треба бути уважним, адже в Україні є дуже багато прекрасних розробників, ілюстраторів і дизайнерів, які ніколи не помиляться з картою України чи чимось іншим.

Як вийти з ситуації? Відкинувши емоції і закиди у "зраді", зацікавлені сторони (а це все ж таки всі українці) запропонували декілька варіантів:

«Колеги-освітяни, виділіть 10−15 хвилин на уроці, щоб обговорити цю помилку з учнівством і домалювати піктограму в підручнику на сторінці 3. Підтримайте нас — буде гарний привід поговорити про Крим, його українськість. А також, авжеж, про інформаційні пастки і важливість визнавати власні помилки», — запропонувала флешмоб "Домалюй Крим" співавторка підручника Анастасія Онопій.

Відома письменниця і громадська діячка, автор книги "Доця", яку всі знають під псевдонімом Тамара Горіха Зерня, запропонувала на своїй сторінці у Фейсбуці зробити наліпки з зображенням Криму і провести з цього приводу спеціальний урок. Тому що десять років окупації Криму - це важкий період, який потребує великої уваги.

Радикальна, але найбільш справедлива пропозиція - просто відкликати весь паперовий тираж (41 тисяча екземплярів) і надрукувати новий. Правда, не дуже ясно, за чий рахунок.

Виправити помилку у електронній версії, яка вже розійшлася освітніми сайтами, буде набагато простіше.

Воювати проти росіян і паралельно писати в бліндажі підручник з української мови? Такий досвід має Тарас Ткачук. Перший в Україні робочий зошит з української мови для школярів він видав у свої 23 роки. Усе професійне життя — в освітній сфері: понад 15 років працював учителем вінницької приватної школи, згодом викладав в університетах.

Перший в Україні робочий зошит з української мови для школярів він видав у свої 23 роки.

 Кандидат філологічних наук. Учасник міжнародних наукових конференцій у США, Нідерландах, Німеччині, Данії, Індії тощо. Співзасновник ГО «Вінницький центр освітніх технологій». Експерт Центру оцінювання якості освіти. Автор посібників з підготовки до ЗНО, робочих зошитів з української мови та літератури. Співавтор підручників та робочих зошитів з української мови для НУШ (2021–2023).

У 2022 році Тарас Ткачук приєднався до лав ЗСУ, не маючи військового досвіду. Отримав позивний «Доцент». Копав окопи, носив боєкомплекти, стримував ворога на Донеччині, паралельно писав підручник з української мови для середньої школи. Інколи — у наметі, інколи — у бліндажі, під канонаду вибухів.

Анастасія Онатій - кандидат філологічних наук. Учасник міжнародних наукових конференцій у США, Нідерландах, Німеччині, Данії, Індії тощо. Співзасновник ГО «Вінницький центр освітніх технологій». Експерт Центру оцінювання якості освіти. Автор посібників з підготовки до ЗНО, робочих зошитів з української мови та літератури. Співавтор підручників та робочих зошитів з української мови для НУШ (2021–2023).

українська філологиня, доцент, кандидатка філологічних наук, авторка курсу української мови у Всеукраїнській школі онлайн, співзасновниця освітньої студії «Без оцінок» та «Ботан студіо», старша викладачка кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі