Такої гострої ситуації з підручниками, як нинішнього року, у Міністерстві освіти та науки ще не пам’ятають. Закінчується травень, а цілу низку підручників ще не тільки не запустили до друку, а навіть не знають, коли цей процес розпочнеться.
— Найпроблемнішим є п’ятий клас, — розповідає директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти та науки Павло Полянський. — У вересні до нього прийдуть ті діти, які закінчуватимуть 12-річку. У них зовсім інші програми й, відповідно, потрібні інші підручники. До того ж у п’ятому і шостому класах уводять новий предмет — етику, з якого раніше зовсім не було підручників.
Усе, що залежало від МОН у плані підготовки книжок до друку, зроблено. Разом з Академією педагогічних наук був проведений конкурс на написання кращих підручників, визначені переможці, у видавництвах завершено їх верстку. Проте грошей, за які можна було б надрукувати підручники й повернути борги за минулий рік, ми дотепер не отримали.
Аналогічна картина і з букварями для першокласників. Щорічно, ще від часів Радянського Союзу, їх дарували від імені держави як пам’ять про перший підручник. Тому в бібліотеках букварів немає. Сьогодні навіть обговорюється питання про те, щоб цю традицію скасувати.
Словом, стан справ досить критичний, адже навіть за найсприятливішої ситуації на друкування підручників потрібно близько чотирьох місяців, плюс час на їхню доставку до кожної з двадцяти однієї тисячі шкіл.
— Тобто книжок немає лише для п’ятих-шостих і перших класів?
— Учні інших класів користуватимуться підручниками, які є в шкільних бібліотеках. Хоча й ними ми забезпечені лише на 75—80%. Усе інше школа й батьки учнів будуть змушені придбати самостійно.
— Що кажуть у Міністерстві фінансів? Коли гроші можуть надійти?
— На всі звернення до Мінфіну, зокрема й за підписом міністра Станіслава Ніколаєнка, наше відомство офіційної відповіді не отримало. Хоча, за результатами попередніх переговорів в уряді, можна сподіватися, що гроші на підручники виділять до кінця травня.
P. S. Редакція бере під контроль ситуацію, що склалася зі шкільними підручниками, і в найближчих випусках «ДТ» має намір продовжити тему.