«ПАНІ І ПАНОВЕ, МАРС!» — «А Я ТУТ БУВ. ВАСЯ…»

Поділитися
У розмові зі своїм другом один із керівників групи супроводу марсоходу «Спіріт» зізнався, що оста...

У розмові зі своїм другом один із керівників групи супроводу марсоходу «Спіріт» зізнався, що останніми днями він болісно вирішує складне, але зовсім не наукове завдання: як делікатніше та зрозуміліше пояснити понад 100 мільйонам американських платників податків ситуацію з першим «епохальним» відкриттям на Марсі — виявленням таємничого напису на одному з переданих із поверхні планети знімків. Вся отримана з Марса інформація «викладається» для публічного огляду — адже містер Сміт зі штату Айдахо має знати, на які-такі наукові досягнення зі свого заробітку він «відстібує» щомісяця по два центи. Громадянин США має можливість у будь-який час доби заглянути на марсіанський сайт і взяти особисту участь у пошуках слідів марсіанської цивілізації. За словами одного з адміністраторів НАСАвського сайта, останніми днями кількість бажаючих ознайомитися зі свіжою марсіанською інформацією зросла на кілька порядків.

При ретельному перегляді серії марсіанських панорам, отриманої з допомогою камери Pancam, один із двох мільярдів відвідувачів сайта звернув увагу на чітку цифру «19» на невеличкому камені. На сайт розпочалося справжнє паломництво тих, хто хотів «утерти ніс» професійним астрономам і зробити велике відкриття, сидячи за домашнім ПК. Керівнику групи супроводу так і не вдалося переконати громадськість у тому, що це все не є дуже хорошою піар-кампанією для залучення уваги до дорогої марсіанської програми. Ситуація з марсіанським написом тільки підхльоснула тривалі суперечки про зйомки місячних пейзажів, нібито зроблені у павільйонах Голлівуду та в пустелі Невада. Звинувачення у фальсифікації всього марсіанського проекту як засобу передвиборної агітації на користь нинішнього президента теж дуже неприємні та болючі.

Щоб уникнути непорозумінь з інтерпретацією деяких марсіанських знімків, поданих на сайті //marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all для загального ознайомлення, кожен із них супроводжується докладним поясненням — що, як, коли, за яких умов знімалося. Погодьтеся: вперше подивившись на такий знімок, важко позбавитися думки про штучне походження відображених на ньому деталей марсіанської поверхні. І справді, це не суто марсіанський пейзаж, а сліди, залишені надувним посадочним пристроєм під час стрибків і наступної механічної деформації при стравлюванні газу (всього, до повної зупинки, апарат здійснив близько 30 стрибків). До речі, саме форма цього сліду спонукала вчених дійти висновку про дуже специфічні властивості марсіанського грунту. З’ясувалося, зокрема, що грунт на «потривожених» зондом ділянках поводиться наче килим, який ковзає по підлозі, зміщуючись убік і створюючи складки, за що вже отримав назву «чарівний килим». На думку Стіва Сквайреза, провідного фахівця комплекту апаратури «Атена», встановленої на марсоході, це може свідчити про наявність підповерхневого прошарку з дуже незвичайними властивостями, у тому числі підвищеним механічним зчепленням (когезивністю).

Звичайно, радістю для уфологів стане й опублікована НАСА галерея знімків фрагментів марсіанської поверхні, природне походження яких, на погляд НАСАвських експертів, викликає сумнів.

Нещодавно НАСА опублікувала список об’єктів, які має досліджувати «Спіріт». Спочатку марсохід вивчить кратер Гусєва, на дні якого він примарсіанився і де, як вважають учені, внаслідок падіння метеоритів утворилося одне з найзагадковіших геологічних скупчень на поверхні планети.

Потім робот попрямує до височин, які видно на відстані трьох кілометрів від нинішнього розміщення Spirit. Тут він має визначити, чи був колись кратер Гусєва озером. (Багато хто з учених при першому погляді на передану з Марса кругову панораму «бачили очевидні ознаки» висохлих озер.). Фотографії марсіанської поверхні, які надходять з марсоходу, не перестають тішити й дивувати фахівців. За загальною оцінкою, це найчіткіші та найдокладніші фотографії, порівняно з будь-якими, що надходили з Червоної планети. Водночас вони й спантеличили вчених.

«Мета цієї місії — знайти матеріали, які можуть розповісти нам, чи було раніше на місці кратера Гусєва озеро чи ні, а якщо було — на що скидалося», — заявив Стів Сквайрес.

Вчені також зацікавилися пилом, який підняв навколо себе Spirit: він дуже в’язкий і схожий на бруд. Проте експерт НАСА Майкл Мейлін не переконаний, що це свідчить про наявність води. «Матеріали, які складаються з дуже дрібних часток, поводяться дуже дивно», — такого висновку дійшов Мейлін. За словами вченого, марсіанський пил поводився так само й під час інших, більш ранніх експедицій на Марс.

На той час, коли група супроводу відлічує перші десятки метрів марсіанської подорожі, інша група вчених повністю зайнята підготовкою до посадки ще одного марсоходу — «Оппортьюніті», що прилетить на Червону планету 24 січня.

Певну тривогу у фахівців викликають наслідки пилової бурі, що бушує в іншій півкулі Марса, де має приземлитися другий марсохід. Буря змінила характеристики атмосфери, її щільність і температуру, і це доведеться враховувати на всіх етапах посадки апарата на Марс.

Але повернемося до загадкового марсіанського напису. Як зазначають оглядачі, будь-які гіпотези про його походження неминуче змінюють наші уявлення чи про Всесвіт, чи про США: або арабські цифри мають не зовсім марсіанське походження (тоді слід визнати, що земляни (росіяни?) змогли залишити свої сліди на поверхні сусідньої планети задовго до американців); або президенту Бушу потрібен був успіх місії «Спіріт» більше, ніж могла дозволити техніка. Можна розглянути й гіпотезу про відчуття гумору працівників групи супроводу НАСА, але це вже окрема тема (її можна розвивати, якщо буде виявлено на Марсі ініціали самого президента).

Більшість (переважна!) учених, зайнятих у проведенні марсіанського експерименту, абсолютно впевнені в тому, що у випадку з загадковим написом вони мають справу з природним феноменом, обумовленим певними геологічними та кліматичними умовами, в поєднанні зі специфікою спостереження. Хоч як парадоксально це звучить, але найпростіше й природне пояснення найважче сприймають прості люди, і потрібні величезні зусилля фахівців для того, щоб їхня впевненість стала надбанням мільйонів простих громадян.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі