Найкращі наукові установи та ЗВО за результатами атестації отримають додаткове фінансування — Курбатов

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У МОН розповіли, які фактори будуть враховуватися під час атестації.

В Україні наукова сфера недофінансована. На науку в нашій країні виділяється 0,17% валового внутрішнього продукту (ВВП), тоді як  середньоєвропейські показники становлять >2%, а у країн-лідерів — >3%. Заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов у статті "Нова методика атестації — нові можливості для наукових установ та університетів" повідомив, що нині не можна стверджувати, що в короткостроковій перспективі наша держава зможе в 10 разів підвищити рівень фінансування науки, однак можна створити механізм, який допоможе надавати додаткову точкову підтримку найпотужнішим і найспроможнішим науковим колективам.

Автор статті наголосив, що для цього Міністерство освіти і науки України розробило нову Методику державної атестації українських закладів вищої освіти і наукових установ. Її вже ухвалили та юстували.

Курбатов вказав, що у цій новій методиці атестації наукових напрямків закладів вищої освіти та наукових установ враховано майже 40 різних показників діяльності за п’ять попередніх років. МОН створило спеціальний електронний ресурс, де перевірка поданої науковими установами інформації буде автоматизована.

Під час атестації будуть оцінюватися:

  • імпакт наукових досліджень (як наука впливає на передові дослідження);
  • експертна діяльність (участь установи в науково-технічній експертизі);
  • рівень залучення позабюджетних коштів кожною науковою установою (надання іноземних грантів, замовлення бізнесом досліджень чи розробок установою);
  • публікаційна активність науковців, зокрема публікації в найвпливовіших і найякісніших виданнях;
  • кадровий потенціал (не лише кількість докторських ступенів, а й молодих учених).

За його словами, після атестації наукові установи, які покажуть найкращі результати та матимуть найвищі оцінки, отримають додаткове фінансування. Для цього у Державному бюджеті на наступний рік закладено близько 200 мільйонів гривень. 

 "2025 року це додаткове фінансування буде спрямовано на аграрні та суспільні науки. Це порівняно невелика сума, але вона дасть змогу відпрацювати формулу розподілу коштів між науковими установами, аби вже після завершення атестації ми говорили про більші суми, про масштабування цього підходу на всю наукову сферу", - наголосив заступник міністра. 

Курбатов заявив, що рішення щодо розподілу додаткового фінансування не будуть приймати окремі чиновники чи керівники, а воно обчислюватиметься за формулою, яка враховуватиме результати атестації та показники успішності.

"Зараз в уряді триває розроблення цієї формули, ми звернулися до низки авторитетних інституцій, зокрема й до НАН України, щодо їх бачення та підходів до її складників", - вказав він.

Автор статті зазначає, що МОН планує до кінця квітня завершити роботу над цією формулою. 

 "Дуже важливо завершити атестацію й цю роботу вчасно, адже це можливість додаткового фінансування, якого так потребує галузь", - додав заступник міністра освіти і науки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі