Як вступати абітурієнтам з окупованих територій: покрокова інструкція

11 червня, 2022, 13:00 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Важливі кроки та корисні контакти 

Як вступати абітурієнтам з окупованих територій: покрокова інструкція
© Getty Images

Вступна кампанія не за горами. Війна, що розпочалася на Донбасі ще вісім років тому, внесла серйозні корективи у її правила. Тоді йшлося лише про Крим і ОРДЛО. Тепер, після масштабного вторгнення Росії, ситуація ускладнилася — у нас набагато більше окупованих територій. Згідно з даними Мінреінтеграції, станом на 18 травня під окупацією, в оточенні чи в зоні бойових дій перебувало 292 громади. 

Цього року для вступників із Криму та ОРДЛО нічого не змінилося. Новації стосуються лише тих, хто живе на територіях, окупованих після 24 лютого 2022 року, й тих, де йдуть бойові дії. Ці території в правилах вступу навіть отримали спеціальну назву — «особливо небезпечна територія».

Нещодавно президент доручив поширити й на них механізм спрощеного вступу, який із 2014 року застосовували щодо окупованих Луганщини, Донеччини та Криму. Але що це означатиме конкретно для кожного випускника, який нині живе під окупацією чи в зоні бойових дій? 

Редакція ZN.UA вирішила скласти покрокову інструкцію вступу. Інформацію збирали з перших вуст — від начальника головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Юрія Кононенка та генерального директора директорату фахової передвищої та вищої освіти Олега Шарова. Зараз Міносвіти опрацювало алгоритм вступу для дітей з окупованих територій. Завершується обговорення його технічних нюансів, але суть уже можна зрозуміти.

Перше, що має зробити випускник, — отримати свій документ про закінчення школи (свідоцтво про освіту, або, як його називають за традицією, атестат). І тут є певні особливості.

Більшість шкіл, які зараз опинилися під окупацією, замовили свідоцтва про освіту ще до початку війни. Але, за словами Юрія Кононенка, не встигли цього зробити в Маріуполі, Донецькій області та деяких районах Луганщини. Що робити школярам із цих місць? 

Потрібно подати заяву до школи на неокупованій території, і вже після проведення оцінювання в ній отримати свідоцтво про базову або повну загальну середню освіту. Міносвіти надало перелік 15 областей, де є всі контакти відповідальних осіб, які допомагають таким випускникам.

Можна також звернутися по допомогу до департаменту освіти своєї області, який знаходиться на неокупованій території, або до департаменту освіти інших областей, до чиїх шкіл випускник хоче прикріпитися.

Якщо хтось не зробив цього раніше — зв’яжіться з дистанційною школою просто зараз, поки вчителі та адміністрація не у відпустках і закривають звітність та документи за навчальний рік.

Випускники, яким свідоцтво про освіту вже замовлено, також зможуть його отримати на неокупованих територіях. Як це зробити? «Вони повинні стежити за повідомленнями на сайті обласної військової адміністрації, — каже Юрій Кононенко. — А також підтримувати контакт зі своїми вчителями (у яких теж, можливо, буде вся інформація) та з департаментом освіти, контакти якого є на сайті військової адміністрації. Зараз завершується виготовлення свідоцтв про освіту, гадаю, вони будуть готові повністю після 20 червня. Ці документи й до війни видавали наприкінці червня. Зв’язатися з департаментом освіти можна й зараз, а документ отримати пізніше».

Наступне важливе питання — як фізично забрати свій атестат. Адже не всі можуть виїхати з окупованої території. 

Якщо випускник хоче вступати в Україні, він може й не забирати зараз паперовий документ, каже Юрій Кононенко. Це можна буде зробити пізніше, коли з’явиться можливість. Документ про освіту нікуди не зникне, Міносвіти подовжило термін його зберігання до року після завершення воєнного стану. А наразі достатньо зателефонувати до школи на неокупованій території, яка видає атестат, і дізнатися його номер і серію. Ці дані потрібно завантажити в електронний кабінет вступника під час вступної кампанії. 

Для тих, хто хоче вступати за кордоном, є два шляхи (який обрати — залежить від вимог університету, куди вступає український випускник). Перший варіант — ввести у ЄДЕБО (Єдину державну електронну базу з питань освіти) серію та номер свідоцтва про освіту і згенерувати довідку про його наявність. Другий варіант — атестат може отримати на неокупованих територіях хтось із родичів чи знайомих випускника. «Це може зробити будь-хто за довіреністю, засвідченою нотаріально або керівником органу місцевого самоврядування, керівником підприємства», — каже Юрій Кононенко. 

Коли питання з атестатом буде вирішено, наступний крок — складання Національного мультипредметного тесту (НМТ) і подання документів для вступу. Тут є кілька алгоритмів дій, залежно від ситуації. Потрібно: а) зареєструватися на тест; б) підтвердити участь у ньому; в) приїхати на підконтрольну територію і скласти його. 

Якщо випускник може все це зробити — він готовий до вступу, завантажує результати разом зі вступною заявою та мотиваційним листом до ЄДЕБО і вступає.

Якщо дитина з окупованої території не встигла зробити щось із переліченого, все це можна буде надолужити у додаткову чи спеціально організовану сесію тестування, які відбудуться у серпні та вересні. А основна сесія тестування, як і планувалося раніше, відбуватиметься в липні. Отже, починаючи з липня, щомісяця можна буде скласти НМТ. 

Ті, хто має сертифікати ЗНО за 2019–2021 роки (закінчив школу раніше чи є випускником коледжу), можуть скористатися ними під час вступу. Замість сертифікату з математики (раніше цей тест був необов’язковим) можна подати сертифікат із будь-якого іншого предмету.

Випускник, який не зможе виїхати на тестування з особливо небезпечної території, має діяти за іншим алгоритмом. Спочатку він подає вступну заяву до ЄДЕБО. І тут дуже важливий момент: у заяві є спеціальні опції, які потрібно обрати: «на окупованій території» (маються на увазі Крим та ОРДЛО) або «на особливо небезпечній території» (окуповані після 24 лютого 2022 року). Завантажуючи заяву про вступ, абітурієнт має поставити галочку навпроти потрібної примітки. Після цього представники обраного закладу освіти зв’яжуться з ним і призначать дистанційну вступну співбесіду чи творчий конкурс. «Тут важливо навіть не те, коли призначать співбесіду, — каже Олег Шаров. — Важливо, щоб у людини був зв’язок. Без нього ми нічим не зможемо їй допомогти зараз».

Про вступ дистанційно за співбесідою потрібно також знати два нюанси. Так можуть вступати лише ті, хто:

  • був силоміць вивезений на тимчасово окуповані території (Крим та ОРДЛО), до Росії чи Білорусі. 
  • на момент вступу перебуває на окупованій території. 

Тобто якщо під час вступної кампанії абітурієнт перебуватиме на підконтрольній уряду території або в Європі, він складатиме НМТ. На це у нього буде все літо та вересень. Одна ця норма викликала шалені дискусії, і можливо вона зазнає змін у частині підстав для вступу за співбесідою.

Зарахування до університету

Ще з 2014 року для вступників із територій, які перебувають під окупацією, в навчальних закладах виділяють спеціальні місця державного замовлення — це так звана Квота-2. Буде вона й цього року. Але є зміни.

Для дітей з окупованих територій у вишах виділили набагато більше бюджетних місць, як порівняти з попередніми роками. Однак у різних навчальних закладах кількість цих пільгових місць буде різною. І на це треба зважати, коли абітурієнт обирає виш для вступу.

У переміщених вишах дітям з окупованих територій виділять 40% усіх бюджетних місць (у попередні роки їх було 20%). Під переміщеними маються на увазі не лише ті, що переїхали ще 2014-го з Донецької та Луганської областей, а й нові. Це ті, що переїхали навесні 2022 року, а також усі навчальні заклади областей, які перебувають у небезпечній зоні, — Миколаївської, Запорізької, Харківської, Сумської, Чернігівської, Київської. Зауважте, що Київ не входить до цього переліку. В університетах Києва, як і в інших областях, абітурієнтам з окупованих територій («Квота-2») виділять 10% бюджетних місць.

«Якщо за «Квотою-2» буде використано не всі місця, їх передадуть на загальний конкурс», — каже Олег Шаров.

Зрозуміло, що ця вступна кампанія не буде легкою. Буде багато непростих рішень, які доводиться приймати «з коліс». Водночас потрібно шукати баланс між бажанням тримати хоч якусь планку якісної освіти (бо це наше майбутнє) і підтримкою наших дітей, які опинилися у скрутних умовах по всій Україні.

Дивіться спецтему: Кількість загиблих внаслідок удару РФ по Кременчуку зросла до 13 Про остаточну кількість жертв російської атаки ще рано говорити. Російські окупанти обстріляли натовп людей в Лисичанську: щонайменше вісім жителів загинули Серед загиблих – підліток 2007 року народження. Україна закликає остаточно виключити Росію з FATF і внести її до “чорного списку” організації Держава також розробляє рекомендації щодо ризиків операцій з російськими активами. Російські військові використовують дерев’яні макети танків на Харківщині, намагаючись ввести в оману ЗСУ – Генштаб Тим часом українські захисники відбили ще кілька російських штурмів у Харківській області. Війська РФ мають частковий успіх поблизу Лисичанська й Бахмута – Генштаб ЗСУ Росіяни хочуть закріпитися на двох ділянках поблизу цих міст. На кількох інших напрямках на Донбасі захисники України відбивають ворожий наступ.
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК