У повітрі вже відчувається смак першого вересня, — школярі мріють про зустрічі з друзями-однокласниками, вчителі готуються до навчального року, а батьки турбуються про шкільний реманент: портфелі—пенали—зошити—форму . Зібрати дитину до школи — справа не з дешевих, але, якщо підійти до цього процесу зі знанням законодавства, не купувати зайвого й передчасно, — можна заощадити.
Виходячи з власного досвіду, скажу, що збори першачка і старшокласника виллються в абсолютно різні витрати. Як не дивно — старшокласника зібрати дешевше.
Почнімо з одягу для школи. Перш ніж стрімголов мчати в крамниці в пошуках шкільної форми, батькам варто згадати, що раніше ми купували форму, бо діяв Указ президента №417/96 від 12 червня 1996 року «Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти». Але в червні 2019 року президент України скасував цей указ. Отже, шкільна форма в закладах освіти більше не обов’язкова. Тому всі вимоги адміністрації стосовно шкарпеток з лого школи та бордових піджаків (інколи ще й із порадою придбати в певному ательє чи крамниці) — це порушення чинного законодавства. Ба більше — така вимога може стати для школи справою про булінг та цькування. Всі ці спонукання батьків придбати дитині одяг, який «відповідає вимогам до зовнішнього вигляду учня» (як його уявляє адміністрація школи), чи примус за власні кошти задовольняти фетишизм окремих шкіл — протизаконні.
Єдина порада батькам стосовно одягу для дитини — одяг має бути зручним, чистим і безпечним, із погляду дизайну, адже діти рухливі й будь-які зайві зав’язки, стрічечки, ланцюжки становлять загрозу: дитина може зачепитися за них. Усе інше (колір, фасон, дизайн) залежить від смаку дітей і спроможності батьків.
Зараз чимало магазинів торгують шкільним приладдям та одягом — на будь-які смак чи колір. Але багато моїх знайомих упродовж цих літніх місяців скуповували і одяг, і спортивну форму, і взуття, і канцтовари, і наплічники в закордонних магазинах через Інтернет. І, як вони засвідчили, їм вдалося значно заощадити. Причому батьки підкреслили, що купували дитині не білі сорочки й темні штани/спідниці, а звичайний яскравий зручний одяг, причому потрібного розміру, а не на виріст, як часто бувало в роки нашого дитинства, коли доводилося купувати чи замовляти шкільну форму.
До речі, відкрию таємницю: шорти в школу вдягати можна, і не лише тепер, їх дозволяли носити навіть у період дії Указу президента про шкільну форму, — шорти були в переліку. Тому у вересні чи травні, залежно від погодних умов, шорти можуть вирятувати від спеки, адже ми пам’ятаємо, що звичайні комунальні школи не забезпечені центральним чи індивідуальним кондиціюванням класів.
І все ж цікаво, в яку суму виллються батькам збори до школи. За останні серпневі вихідні я відвідала чимало торговельних центрів і спеціалізованих магазинів, сиділа в Інтернеті як шопоголік, аби дізнатися це. Проте одразу зазначу, що на шкільну форму, яку все ще пропонують у крамницях, навіть не дивилася: вирішила не марнувати часу на з’ясування вартості бордових піджаків та білих сорочок, бо все це в минулому, яке до сучасної, нової української школи не має жодного стосунку.
Моя мета — дізнатися ціни на: спортивний одяг, канцтовари та рюкзаки. Але питання одягу для школи не уникнути, бо воно актуальне насамперед для батьків першачків: адже гардероб дитини, котра відвідувала дитячий садочок, відрізнятиметься від гардероба школяра, не в останню чергу розміром.
Отже, що має бути у шафі школяра?
Форма для уроків фізкультури. Варто розуміти, що цей одяг — не просто вимога школи, від нього залежить безпека тренувань: взуття має бути зручним, створеним спеціально для занять спортом, комфортним, не сковувати рухів. Вартість взуття становитиме 250/350 грн (кеди/кросівки). Футболки (а їх треба щонайменше дві) коштуватимуть від 200 грн, шорти — так само, спортивні штани — від 300 грн. Якщо це брендовий одяг, наприклад Adidas, то в магазині за комплект зі серпневою знижкою (-25%) ви заплатите від 1099 до 1999 грн, а за реєстрацію онлайн можете отримати ще -10%.
У вітчизняних інтернет-магазинах можна придбати спортивні костюми на будь-який смак і гаманець: від виробів невідомих дизайнерів вартістю від 450 грн до брендів Puma/Adidas/Lui Go/Pangaia/Trussardi тощо — з діапазоном цін від 1700 до 7600 грн. Ціна, звісно ж, залежить і від розміру, — на відміну від дитячих речей, підліткові дуже часто вже йдуть у дорослій лінійці.
Із взуттям така ж історія: звісно, є кросівки від 300 грн, але якщо це бренд — ціна буде в рази вища, що зовсім не означатиме якості й комфорту. Можна придбати кеди відомого бренду з тканини за ціною якісного шкіряного взуття, наприклад українського виробника, невідомого світові.
Якщо підійти з розумом і без ажіотажу, спортивний одяг, футболки, шорти, взуття, рюкзаки, канцтовари і все необхідне для школи можна замовити в таких інтернет-магазинах як Gap/6pm/Bata/Zara/H&M/Mango тощо з величезними знижками, за умови, що ви маєте терпіння чекати всього цього від двох тижнів до двох місяців. І важливе уточнення: якщо під час купівлі ви перевищили ліміт 100 євро, то по прибутті товару в Україну вам доведеться оплатити розмитнення та сплатити податок (а це + 40% від вартості перевищення ліміту), про що вас повідомлять через СМС. Наприклад, Bata зараз пропонує взуття для дітей за ціною: від 7,49 євро — балетки для дівчаток (розмір 31–38), 14,99 євро — кросівки для хлопчиків (розмір 24–29), а MANGO — футболки на дітей 5–10 років за ціною 5,99 євро, сукню на осінь для дівчинки 7, 9, 11 років — за 8,99 євро.
Отже, за спортивну форму для дитини ви викладете як мінімум 1350 грн (кросівки 300 грн + спортивний костюм 450 грн + дві футболки 400 грн і шорти 200 грн). Це якщо у вас нічого з цього набору немає і ви все купуєте.
Так само і з одягом для школи та взуттям. Навіть якщо не купувати жакетів/жилетів/костюмів/краваток/білих сорочок, усе одно доведеться поповнити гардероб дитини зручним одягом для школи, і його вартість залежить від вас. Якщо підійти до питання ґрунтовно (планувати купівлю заздалегідь, серфити знижки), то, за скромними підрахунками, доведеться викласти приблизно 2500–3000 грн (футболки, шорти, сукні, спідниці, блузки , реглани, худі, джинси, штани, білизна, шкарпетки, панчохи, взуття). Зауважте, все це — без верхнього одягу, який теж буде дорогою покупкою.
Висновок: лише на одяг/взуття дитині до школи витрати становитимуть від 3850 грн.
Перейдімо до рюкзаків. Найдешевший рюкзак, який я знайшла, вивчаючи ринок, це наплічник українського виробника на rozetka.ua , і коштує він 89 грн. Акція діє до 1 вересня. А, взагалі-то, ціни на рюкзаки дуже розмаїті. Знаєте, скільки коштує найдорожчий у світі шкільний наплічник колекції The Row? Аж 55 тис. дол. — це, між іншим, 1 млн 247 тис. 550 грн. До речі, аргумент для прибічників теорії рівності через шкільну форму: навіть якщо всі будуть в однаковій формі, є ще рюкзаки за 55 тис. дол...
Важливе питання — як обирати наплічник? Для школяра, а тим більше першокласника, я б рекомендувала купувати рюкзак із твердою спинкою. А ще краще — з ортопедичною. Перш за все це корисно для постави дитини і слугує профілактикою сколіозу. Ну й, звісно ж, у такому рюкзаку його вміст має всі шанси залишитися неушкодженим.
Тепер про канцтовари. Одразу зазначу, що щоденник і обкладинки для зошитів — поза законом. Жодного нормативного акта, який би зобов’язував батьків купувати щоденник чи обкладинки для зошитів, немає, — це ще один міф школи. Щоденник дитини, як і зошит, — особиста річ дитини для її записів. А в епоху електронних гаджетів ведення щоденника та його оцінювання видається смішним. Як і смішним видається «див.» у зошиті, поставлене автоматично, без перевірки роботи. Аби було, бо за перевірку предметники отримують надбавку. Саме з цієї схеми традиційними стали вимоги до обкладинок та «ведення щоденника».
Тому, плануючи свої покупки, подумайте, чи потрібні вам обкладинки і щоденник. Що стосується цін, — найдешевший щоденник я знайшла за 12 грн. Мені здається, це мінімальна ціна, але, можливо, ви підкажете нашим читачам ще вигідніші пропозиції.
Зошит коса лінія/клітинка/лінія 12 аркушів — 3 грн (30 шт = 90 грн).
Зошит 24 аркуші — 5 грн (10 шт = 50 грн)
Зошит 36 аркушів — 7 грн (10 шт = 70 грн)
Олівці : набори на 12 кольорів — від 39 грн.
Фарби (16 кольорів) — 18 грн.
Папір кольоровий — 12 грн.
Картон кольоровий — 15 грн.
Пластилін — 17 грн.
Конверт пластиковий для зошитів — 18 грн.
Лінійка — 6 грн.
Ручка (кулькова) — 4 грн.
Ножиці — 16 грн.
Пенал 29 грн.
Клей — 12 грн.
Альбом для малювання — 12 грн.
Отже за канцтовари доведеться викласти щонайменше 300 грн.
Тепер підрахуймо загальну суму витрат на підготовку дитини до школи. Візьмімо найскромніші варіанти, без дизайнерських наворотів і дорогих речей: одяг для школи коштуватиме 3850 грн, найдешевший рюкзак — 89 грн, канцтовари — 300 грн. Усе разом — 4239 грн.
І ще одне: якщо є можливість, забезпечте дитину телефоном (смартфоном) або смартгодинником. Як свідчить практика, це не лише засіб зв’язку чи іграшка, а насамперед — гарантія безпеки дитини. Пам’ятайте, що школа не може заборонити користуватися смартфоном чи смартгодинником, але, в руслі спільних зусиль у навчанні, школа може попросити вас навчити дитину користуватися смартфоном із навчальною метою, не списувати з телефону й не заважати на уроці іншим.
Дистанційне навчання під час карантину показало, як багато важать навички користування сучасними ґаджетами. Єдине золоте правило для всіх — використовувати їх не для ігор, а задля потреби, й не заважати іншим. Тим часом саме смартфон може вберегти дитину чи дати змогу зафіксувати порушення не лише з боку персоналу школи (відчуваю, як обурюються вчителі), а й дорогою до школи.
Найдешевший смартфон мені вдалося знайти за 1300 грн. Найдешевший смартгодинник — за 500 грн.
А скільки грошей витратили ви на підготовку до школи?
Більше статей Альони Парфьонової читайте за посиланням.