М.Ломоносов.
Наприкінці грудня в Київському будинку актора відбулася презентація книги Ісаака Кушніра «Повернення втраченої геометрії».
Попри те, що останніми роками (а особливо в останній рік!) наша система освіти зазнає колосальних змін, все ж таки у шкільному курсі збереглися деякі предмети, історія яких налічує кілька століть. Один із таких предметів — геометрія.
Батьком геометрії справедливо називають Евкліда. Наука, створена ним дві тисячі років тому, виявилася однією із найлогічніших, простою і базовою у сучасному світі. У 60-ті роки в період загальної модернізації геометрія Евкліда (або Евкліда-Кисельова, як її часто називали) була замінена вченням теоретико-множинних структур. Приміром, горезвісний підручник Погорєлова, за яким навчалися більшість із нас із вами. Одним словом, до школи прийшли підручники, за якими уже неможливо було вивчати саму науку. Довгі визначення, заплутані пояснення й... краса й естетичність цариці наук здавалася загубленою назавжди.
Проте неправда. Вона повернулася! Відомий український математик, педагог, автор понад 25 книг зі шкільної математики Ісаак Кушнір підготував видання просте і ясне. У своїй книзі «Повернення втраченої геометрії» він відтворив цілі розділи й напрямки, поповнив її цікавими завданнями.
Зі слів головного редактора видавництва «Факт» Леоніда Фінкельштейна, «Повернення втраченої геометрії» — перша українська книга з геометрії. Саме «перша українська», оскільки подібні книги українською мовою виходили, але це були чи передруки російських підручників, чи книги, що не ставили перед собою мету становлення саме української педагогічної школи.
«Повернення втраченої геометрії» — якоюсь мірою Рубікон. Ця книга виявилася затребуваною часом і освітою, але зовсім не зацікавила Міністерство освіти України. Так, міністерського грифа вона не отримала, але, зі слів видавців, для них це й не було самометою. Книга на-дійде у вільний продаж, і будь-хто з бажаючих (викладач, учень і просто всі, хто цікавиться даною наукою) зможе її придбати.
Дане видання не просто підручник, це книга, що окреслює моральні, етичні, фахові, ідейні межі нашої освіти, оскільки класична геометрія одна з небагатьох наук, досконала у своїй конечності. Геометрія має порівняно невеликий набір теорем і визначень, володіючи якими, будь-хто — від школяра до академіка — може самостійно зробити відкриття. Крім того, геометрію варто розглядати як макет науки, на прикладі якої можна вивчати досить складні закономірності, у тому числі й фахової освіти.
Ісаак Кушнір вважає, що геометрія — одна із найпрекрас-ніших наук, яка дає глибоку естетичну насолоду усім, хто її вивчає. А ще хтось, почувши назву нової книги («Повернення втраченої геометрії»), запитав в автора: «А хіба вона нас колись залишала?» Уявіть собі, залишала. Однак тепер повернулася. Хочеться сподіватися, назавжди.