74% учнів та учениць закладів загальної середньої освіти вважають рідною українську мову. Це менше ніж торік – 91% та позаминулого навчального року, коли почались відповідні дослідження – 82%. Про це повідомив голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак під час презентації результатів моніторингу функціонування державної мови в освітньому процесі.
Руслан Гурак також зауважив, що тенденція до зниження кількості тих, хто вважає українську мову рідною, серед батьків учнів не спостерігається. У навчальному році 2021/2022 відповідний показник складав 82%, як і в навчальному році 2023/2024. У 2022/2023 навчальному році такий показник був 93%.
“Ми проводимо це дослідження з першого року повномасштабного вторгнення. В 2023-2024 роках 74% учнів та учениць, 82% батьків учнів та учениць та 86% вчителів вважають рідною українську державну мову”, – зазначив керівник Держслужби якості освіти.
Чому українська мова перестала вважатися рідною частиною учнів?
Руслан Гурак вважає, що первинні високі показники залучення української мови учнями для навчання та усвідомлення її як рідної були відповіддю на широкомасштабне вторгнення Росії. Мова була чинником швидкої мобілізації і об’єднання людей. Нинішні показники вже менше емоційні та показують об'єктивні показники, які з часом можуть теж динамічно змінюватися.
Як використовують українську мову вчителі?
На 4% зменшилася кількість вчителів, що використовують для навчання тільки україномовні матеріали. У повсякденному житті виключно українська мова спілкування використовується 80% педагогів. Останній показник за рік практично не зазнав змін.
Дані про дослідження
Відповідне дослідження проводилося у 121 закладі загальної середньої освіти шляхом анкетування учнів 8-11 класів, їхніх батьків та вчителів. Репрезентативна вибірка відображає п’ять регіонів та окремо місто Київ.
За даними соціологічних досліджень у 2022 році в Україні на 10% зросла частка громадян, які називають українську мову рідною та почали розмовляти нею у повсякденному житті. Такі дані оприлюднив у 2023 році Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова. У 2021 році частка громадян, які вживають українську мову в повсякденному житті, складала 64%. У 2022-му ця ж частка зросла до 71%. Водночас рівень вживання російської мови знизився на майже 10%.