Зовнішня заборгованість українських компаній і банків становить $ 48,5 млрд, або більше 1,26 трлн у гривневому еквіваленті

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Зовнішня заборгованість українських компаній і банків становить $ 48,5 млрд, або більше 1,26 трлн у гривневому еквіваленті Загальний обсяг зовнішньої заборгованості українських компаній наближається до суми в 50 млрд доларів
Більш половини (54%) корпоративних позик українських компаній отримано з Кіпру.

Загальна величина заборгованості за кредитами перед нерезидентами та єврооблігаціями корпоративного сектору становила на початок травня ц. р. 42,7 млрд. дол. США. Ще 5,7 млрд дол – зовнішнім кредиторам заборговали депозитні корпорації. Про це свідчать дані НБУ, надіслані редакції у відповідь на запит DT.UA.

Як пише в своїй статті для DT.UA банківський експерт Вадим Сирота, традиційно, більше половини (54%) корпоративних позик отримано з Кіпру, а серед найбільших кредиторів присутній ряд офшорних юрисдикцій, та країн з так званим ліберальним режимом оподаткування. Це підтверджує усталену думку, що іноземне кредитування дуже часто фактично є реінвестуванням коштів, виведених з України до офшорих юрисдикцій.

Автор указывает, что существующая практика регистрации кредитных договоров в иностранной валюте с нерезидентами создает огромное поле для субъективных оценок чиновников и несет в себе колоссальные коррупционные риски.
Парадоксальным является также то, что "представители регулятора, публично декларирующие свою приверженность либеральной экономической доктрине (с абсолютно свободным движением капитала), активно использовали запретительные административные рычаги регулирования валютного и денежного рынка. Скрытым мотивом этого может быть неформально функционирующая система "валютных квот". Такие квоты являются производной от непогашенных валютных кредитов, ранее полученных украинскими резидентами от нерезидентов, которые позволяют … перечислить валюту из украинского банка на счет подконтрольной компании за рубежом".
Требования по раскрытию информации о конечных бенефициарных собственниках нерезидентов, предоставляющих кредиты в иностранной валюте, могут быть использованы в качестве инструмента дозирования доступа на рынок Украины. Подобная философия работы с кредитно-инвестиционными ресурсами усиливает сомнения в способности выполнить обязательство Меморандума с МВФ о продаже до конца июня этого года на международных платформах активов под управлением ФГВФЛ на сумму не менее 10 млрд. грн.

Нагадаємо, на початку літа Нацбанк здійснив ряд послаблень у діючих на валютному ринку обмеженнях: зі 120 до 180 днів збільшився максимальний термін розрахунків з експорту/імпорту товарів; виріс до 2 млн. дол. ліміт для інвестування бізнесу за кордон протягом календарного року; дозволене повернення інвестицій від продажу корпоративних прав або недержавних цінних паперів і т. д. Одночасно Нацбанком були встановлені більш жорсткі вимоги до перевірки низки операцій в аспекті фінмоніторингу. Також для запобігання непродуктивного відтоку капіталу НБУ встановив вимоги щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників нерезидентів-кредиторів.

Детальніше про особливості регулювання ринку кредитів від нерезидентів та проблематики активізації залучення інвестицій читайте у статті Вадима Сироти "Квоти на інвестиції або чужі тут не ходять" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі