На сьогоднішній день номінальне податкове навантаження на заробітну плату, що не перевищують 90 тис. грн, становить 41,5% (19,5% податку на доходи фізичних осіб і військового збору + 22% ЄСВ). При цьому 19,5% з таких заробітних плат платять працівники, а 22% - роботодавці. У перерахунку на ефективну ставку це 34%. Для порівняння: в США податкове навантаження на заробітну плату становить 31,7%, в Ізраїлі - 22,1, Швейцарії - 21,8, Британії - 30,9%. Оскільки рівень заробітних плат в Україні значно менший, ніж в перерахованих країнах, представляється доцільним знизити податкове навантаження на фонд оплати праці з метою стимулювати прискорення зростання заробітних плат і їх детінізації. Про це для ZN.UA пише експерт Андрій Реун в своїй статті «Зарплати в« конвертах ».
За його словами, зараз активно обговорюються два законопроекти, що передбачають поступове зниження загального навантаження на фонд оплати праці до 25%.
Законопроект, розроблений керівництвом податкового комітету, передбачає поступове зниження навантаження на фонд оплати праці до 25% і введення інституту оподаткування домогосподарств. У свою чергу, проект, розроблений експертами, передбачає поступове зниження навантаження на фонд оплати праці до 25%, перехід на оподаткування майна (землі і нерухомості) від їх ринкової вартості, заморожування зростання витрат бюджету і їх ревізію з метою скоротити їх до цільового показника 5 %.
Обидва вищезгадані законопроекти прогресивні і в довгостроковій перспективі потенційно будуть сприяти виведенню частини заробітних плат з «тіні».
З іншими матеріалами експерта Андрія Реуна можна ознайомитися тут.