Змінений підхід до сплати єдиного соцвнеску дає другий шанс для детінізації зарплат

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Змінений підхід до сплати єдиного соцвнеску дає другий шанс для детінізації зарплат © Андрій Товстиженко, DT.UA
Кабмін визнав свої помилки і переглянув підходи до детінізації зарплат.

Детінізації зарплат дали другий шанс
Детінізації зарплат дали другий шанс

Уряд у новій редакції закону про єдиний соцвнесок відмовився від ряду критеріїв, необхідних для застосування понижуючого коефіцієнта для ЄСВ. Говорити про якісь перемоги рано, але змінений підхід дійсно дає другий шанс детінізації зарплат, пише в статті ZN.UA оглядач з макроекономічних питань Юлія Самаєва.

Незважаючи на те, що фіскальна служба відзвітувала про 20%-ве зростання надходжень податків і зборів у січні-лютому порівняно з аналогічним торішнім періодом, сталося це, мабуть, не через детінізацію оплати праці. Надходження від єдиного соціального внеску (ЄСВ) за два місяці склали 25,8 млрд грн: майже 12 млрд грн у січні і 14 млрд в лютому. Для порівняння, в грудні минулого року надходження від ЄСВ склали майже 18 млрд, у жовтні - 14,8 млрд, у серпні - 13,9 млрд грн.

"Очевидно, що ситуація з тіньовими зарплатами, незважаючи на проведену реформу, не змінилася. Розуміючи, що такими темпами вирішити проблеми з дефіцитом Пенсійного фонду неможливо, уряд відмовився від ряду критеріїв, необхідних для застосування понижуючого коефіцієнта для ЄСВ" - пише журналіст.

Критерії, прийняті попередньою редакцією закону, були нездійсненними для більшості бізнес-структур: середня зарплата на підприємстві повинна була становити не менше 3654 грн, платіж ЄСВ - не менше 700 грн. Звичайно, для великих підприємств ці норми не були непереборною перешкодою, проте для дрібних і середніх знизити ЄСВ було практично неможливо.

Запропоновані зміни прибирають ці обмеження, критерій збільшення заробітної плати зменшено з 30 до 20% від середнього показника за минулий рік. Щоб уникнути зловживань, введено критерій середнього платежу - він також повинен бути не менше торішнього аналога, а також обмежено збільшення кількості працівників - не більш ніж в два рази. Крім того, чітко розписаний механізм розрахунку коефіцієнта і порядок його застосування, а область його використання розширена за рахунок самозайнятих осіб

"Пропоновані зміни спрощують застосування даного коефіцієнта. Враховуючи індекс інфляції та девальвації, більшість підприємств будуть збільшувати свої заробітні плати, що дозволить їм зменшити відсоток ЄСВ", - розповів ZN.UA Ілля Несходовський, експерт РПР групи "Податкова реформа".

Так, навіть збільшення заробітної плати на 20% дозволить підприємцям зменшити ставку ЄСВ з 37 до 30,8%, тобто на 6,2%. Збільшення середньої зарплати на 50% зменшити ставку ЄСВ до 24,7%, на 12,3%. Для отримання коефіцієнта 0,4, а ставка ЄСВ у цьому випадку складе 14,8%, заробітну плату потрібно збільшити в 2,5 рази, що реально зможуть зробити тільки ті, хто активно виплачував заробітні плати в конверті.

"Ми розраховуємо, що цей механізм все-таки буде стимулювати вихід зарплат з "тіні", - говорить Несходовський.

Як раніше писало ZN.UA перша "зарплатна" реформа поставила хрест на детінізації зарплат. Зокрема експерти та підприємці наголошували, що запропоновані спочатку зміни не здатні реально стимулювати легалізацію заробітних плат, збільшивши надходження в Пенсійний фонд, через як і раніше занадто високі ставки фіскальних відрахувань.

Сьогодні сновная надія на вирішення проблем з дефіцитом ПФ все ще покладається на детінізацію зарплат, для якої, за найоптимістичнішими оцінками, необхідний рік.

Більше про останні прийняті "МВФівські закони" читайте в статті Юлії Самаевой "З-під кредитної палиці" в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі