Стабілізація ситуації у фінансовій сфері поки не позначилася на зростанні обсягів кредитування. За перші сім місяців року кредитний портфель зріс тільки у трьох банків із першої десятки. Поліпшення очікується до середини наступного року, але за умови збільшення доходів населення, пише видання «Коммерсант-Украина» у четвер, 25 серпня.У розпорядженні газети опинилися баланси 10 найбільших банків на 1 липня, з яких випливає, що тільки деяким установам вдається не знижувати обсяг кредитного портфеля. На цей показник не впливає географія походження акціонерного капіталу. Так, портфель ПриватБанку за сім місяців зріс на 16% (11,5 мільярда гривень), Укрексімбанку - на 3,3% (1,5 мільярда гривень), Промінвестбанку - на 0,03% (6,4 мільярда гривень). Лідером зі скорочення портфеля позик виявився ОТП Банк (-19,6%), якому повернули 5,4 мільярда гривень. Трохи менше втратили УкрСіббанк (-11,6%, або 5,03 мільярда гривень), Укрсоцбанк (-8,9%; 3,4 мільярда гривень), "Райффайзен Банк Аваль" (-7,7%; 3,62 мільярда гривень), Альфа-банк (-4%; 957,3 мільйона гривень), ВТБ (-1,9%; 472,3 мільйона гривень), Ощадбанк (-1,5%; 666,7 мільйона гривень).
Проблема зниження обсягів кредитних портфелів, що погіршує фінансові результати установ, відбивається на всій банківській системі: за даними НБУ, за сім місяців з економіки на банки повернулися 12 мільярдів гривень (11,7% портфеля). При цьому населення активно погашає позики (-19,7 мільярда гривень), а підприємства більше отримують нових кредитів (+7,7 мільярда гривень). Втім, у липні портфель кредитів населення у гривні збільшився на 0,1%.
Хоча раніше банкіри обіцяли відновити кредитування цієї весни, щоб до літа зрівняти обсяги погашення позик і видачі нових, зараз вони називають ситуацію адекватною. «Погашення кредитів випереджає зростання кредитного портфеля, тому що кредитувати нікого», - говорить заступник голови правління Ощадбанку Олександр Гришко. «Ми будемо спостерігати скорочення роздрібного портфеля всіх банків, що займалися активним кредитуванням до кризи, тому що обсяги амортизації кредитного портфеля істотно перевищують невеликі суми позик, які сьогодні видаються», - зазначає начальник управління роздрібного бізнесу ОТП Банку Олексій Руднєв.
Небажання нарощувати видачу кредитів фінансисти пояснюють низькою платоспроможністю переважного числа позичальників. «Зростання зарплат поки не спостерігається, на підприємствах погано платять, прогнозувати збільшення своїх доходів люди не можуть, - констатує Гришко .- Якщо банк бере офіційно підтверджені доходи клієнта і проводить аналіз його фінансового стану, виходить, що позичальник не зможе у найближчому майбутньому погасити відсотки і повернути тіло кредиту».
Банкіри говорять, що прорахувалися і з прогнозом зростання кількості негативно кваліфікованих кредитів, яка продовжує збільшуватися (у липні на 0,7%, до 11,5%). «Ми чекали, що всі проблемні кредити виявляться в першому кварталі, але наші прогнози не виправдалися», - зізнається Гришко. За його словами, хоча банки незабаром знизять кредитні ставки у гривні до докризового рівня (16%), це не дозволить швидко наростити портфель. «На обсяги, які будуть хоча б перекривати щомісячне погашення сформованого кредитного портфеля, ми вийдемо не раніше середини наступного року», - підкреслив Руднєв.
Нагадаємо, чистий збиток українських банків у січні-липні 2010 року склав 8,624 мільярда гривень, що на 47% менше, ніж за аналогічний період 2009 року (1,361 мільярда гривень).За матеріалами «Коммерсант-Украина»
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку