Завод з фабрикації ядерного палива планують побудувати на базі Південно-Української АЕС

Поділитися
Завод з фабрикації ядерного палива планують побудувати на базі Південно-Української АЕС
Будівництво анонсували ще в 2016, але потім "Енергоатом" таємно продовжив контракт на постачання ядерного палива з РФ.

Україна планує побудувати завод з фабрикації ядерного палива на базі Південно-Української АЕС, оголосивши восени 2019 року конкурс на будівництво і фінансування проекту, повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик.

"Буквально через півроку будемо оголошувати конкурс на будівництво заводу", - сказав він під час організованого Інститутом ім.Адама Сміта Міжнародного енергетичного форуму у вівторок.

За його словами, технології надасть компанія Westinghouse, яка також готова співфінансувати цей проект. Якщо американська компанія виступить тільки в якості постачальника технологій, то, на думку міністра, фінансування може забезпечити "НАЕК "Енергоатом".

За розрахунками міністра, вартість спорудження заводу, здатного виготовляти паливні порошки і таблетки, складе близько $ 400 млн, в разі спрощеної моделі зі складанням комплектуючих - $ 120-130 млн.

До анексії Росією Криму Україна планувала будівництво заводу з фабрикації ядерного палива на основі технології російської паливної компанії "ТВЕЛ" в Кіровоградській області. Було створено ПРАТ "Завод з виробництва ЯП", в якому українському держконцерну "Ядерне паливо" належить 50% плюс 1 акція в підприємстві, "ТВЕЛ" – 50% мінус 1 акція. Загальна вартість будівництва заводу оцінювалася в $ 450 млн.

У 2016-му міністр енергетики Ігор Насалик анонсував, що роботу з будівництва в Україні заводу для виробництва ядерного палива готовий почати Westinghouse. Однак американська компанія незабаром спростувала слова міністра. Згодом минулого року прес-служба Міненерговуглепрому повідомила про проведення тристоронніх переговорів про участь китайської сторони у реалізації проекту будівництва заводу з виробництва ядерного палива на території України. Тоді ж розгорівся скандал навколо листа Насалика першому заступнику директора "Росатому" Кирилу Комарову із запрошенням на переговори, в якому міністр то пропонував російській стороні відновити низку спільних проектів із "ТВЕЛ", хоча, за твердженням самого Насалика, він говорив лише про необхідність "обговорити стан реалізації спільних проектів".

При цьому, як стало відомо DT.UA восени цього року, вже після прийняття політичного рішення про припинення дії рамкового Договору про дружбу України з РФ, Україна таємно продовжила контракт на постачання ядерного палива з країни-агресора. Підписана "Енергоатомом" угода з росіянами закріплює за ТВЕЛ до 2025 р. домінуюче становище на українському ринку (8 реакторів із 15). Таким чином, в умовах агресії з боку РФ у російського ТВЕЛ отримало 60% поставок палива для атомних реакторів, в той час як в американської Westinghouse при наявності контрактних зобов'язань перед українською стороною забезпечити АЕС паливом у разі припинення постачань з РФ – 40%.

Детальніше про угоди з російським "ТВЕЛом" і американською Westinghouse і про можливі наслідки для України читайте в статті Тетяни Силіної "Напіврозпад націнтересу" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі