Як стало відомо DT.UA, восени цього року, вже після прийняття політичного рішення про припинення дії рамкового Договору про дружбу України з РФ, в атмосфері таємності було укладено угоду з російською компанією "ТВЕЛ", яка продовжує контракт на поставку ядерного палива на більшість енергоблоків українських АЕС до 2025 року, термін дії якого закінчується в 2020 році.
"Підписання цього документа, а також деякі інші дії української влади в атомній енергетиці за останнє півріччя... можуть ще надовго закріпити (якщо не увічнити) домінування країни-агресора в стратегічній галузі, що дає Україні 55-60% електроенергії, і значно знизити енергетичну безпеку нашої держави", - пише оглядач відділу міжнародної політики Тетяна Силіна в своїй статті для DT.UA.
Голова НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський свій лист від 17 серпня прем'єр-міністру Володимиру Гройсману (з текстом якого ознайомлено DT.UA) завершив констатацією того, що "укладення такої додаткової угоди до діючого контракту з російською компанією може спричинити негативний резонанс", і висловив думку про необхідність розгляду цього питання на закритому міжвідомчому засіданні під головуванням прем'єр-міністра.
Підписана "Енергоатомом" угода з росіянами закріплює за "ТВЕЛ" до 2025 року домінуюче становище на українському ринку (8 реакторів із 15).
"Тобто, замість того, щоб посилити тих, хто нам готовий і хоче допомогти, відомство Недашковського зміцнює позиції тих, від кого ми чекаємо віроломства", - підкреслює автор.
Таким чином, в умовах агресії з боку РФ у російського "ТВЕЛ" - 60% поставок палива для атомних реакторів, в той час як в американської Westinghouse при наявності контрактних зобов'язань перед українською стороною забезпечити АЕС паливом у разі припинення постачань з РФ - 40%.
Оглядач зазначає, що згідно з підозрами деяких спостерігачів, старанні спроби обмежити присутність Westinghouse на українському ринку спрямовані на створення умов, за яких американська компанія може взагалі піти з України.
"Таємно підписаною додатковою угодою з "ТВЕЛ", яка закріплює російські позиції в Україні й перекреслює можливість американців розширитися до рівня, який би дозволив їм перенести в Україну своє виробництво", - підкреслює Силіна.
"Тому, поки в країні де-юре діють умови форс-мажору - воєнний стан, до кінця якого залишився всього тиждень, влада має прийняти єдино правильне рішення: услід за припиненням Договору про дружбу, співробітництво і партнерство з Російською Федерацією, негайно денонсувати безрозсудну таємну вересневу додаткову угоду з "ТВЕЛ", яка суперечить національним інтересам України", - підсумовує оглядач.
Детальніше про угоди з російським "Твелом" і американською Westinghouse і про можливі наслідки для України читайте у статті Тетяни Силіної "Напіврозпад націнтересу" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".