Закон про ринок електроенергії передбачає заміну "британської моделі" енергоринком з декількох сегментів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Закон про ринок електроенергії передбачає заміну Ринок електроенергії України буде організовано по-новому © torange.biz
Поява на ринку незалежних постачальників забезпечить умови для формування різних тарифних пропозицій для споживачів.

Нинішня модель енергоринку України базується на старій британської моделі єдиного пулу, однак нова модель, прописана у прийнятому Верховною Радою законі "Про ринок електричної енергії України", передбачає створення кількох нових ринкових сегментів.

Про це у своєму матеріалі для DT.UA пише голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку, експерт групи "Реформа енергетичного сектору" Реанімаційного пакету реформ Юлія Усенко. Автор зазначає, що сьогодні український енергетичний ринок діє за так званою моделлю єдиного покупця.

В рамках даної моделі, вся вироблена електроенергія продається виробниками на Оптовий ринок електричної енергії (ОРЕ) України. ОРЕ України діє в особі державного підприємства "Енергоринок". Постачальники купують электоэнергию за регульованими (обленерго) і нерегульованим (незалежні постачальники) тарифами для подальшої поставки споживачам.

"Усі ліцензовані виробники та постачальники електроенергії є членами ОРЕ і працюють на ринку відповідно до укладених договорів про купівлю-продаж електроенергії з ДП "Енергоринок". Діючий ринок регулюється, по суті, в ручному режимі, коли ціни на генерацію, передачу та постачання встановлює регулятор (НКРЕКП)", – вказує Усенко.

За її словами, дана модель базується на старій британської моделі єдиного пулу 20-річної давності. В той же час, у сучасній Великобританії діє такий же ринок, як і цільова модель ЄС.

Експерт вказує, що нова модель енергоринку, пропонована законом, передбачає створення наступних сегментів ринку:

- ринок "на добу вперед", який працює за принципом біржі, на якій визначається індикативна ціна на електроенергію, на яку орієнтуються всі учасники ринку при укладанні договорів в інших сегментах ринку і подають свої заявки сьогодні на завтра;

- ринок двосторонніх договорів, який передбачає укладення постачальниками або виробниками прямих договорів зі споживачами на умовах вільних цін;

- балансуючий ринок, який буде покликаний балансувати попит і пропозицію електроенергії в режимі реального часу. Ціни на даному ринку будуть найвищими.

За словами Усенко, поява на ринку нових і незалежних постачальників забезпечить умови для формування різних тарифних пропозицій для споживачів, у тому числі залежно від характерного для них графіка навантаження.

"Тут варто згадати також про те, що так звані прямі договори укладаються в довільній формі та на умовах, визначених за домовленістю сторін з певним обмеженням щодо обов'язкових обсягів продажу на ринку на добу наперед. Тож споживач зможе вибирати собі постачальника за цікавими для себе умовами, враховуючи не лише цінову пропозицію, а й спрощені підходи до укладання договору та умови його виконання", – підсумовує експерт.

Нагадаємо, 13 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроект "Про ринок електричної енергії України". В підтримку документа проголосували 277 депутатів.

Детальніше про сильні та слабкі сторони нового закону "Про ринок електричної енергії України" читайте у матеріалі Юлії Усенко "Що нам дасть і що забере закон про ринок електроенергії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі