Найбільші західні банки, які залишилися в Росії, у 2023 році сплатили Кремлю понад 800 млн євро податків, що в чотири рази більше, ніж у довоєнний період, незважаючи на обіцянки мінімізувати їх вплив на Росію після повномасштабного вторгнення в Україну, пише Financial Times.
Видання зазначає, що сім найбільших європейських банків за розміром активів у Росії - Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo та OTP - повідомили про сукупний прибуток у понад 3 млрд євро у 2023 році.
Як вказує аналіз Financial Times, стрибок у прибутковості призвів до того, що європейські банки сплатили близько 800 млн євро податків, порівняно з 200 млн євро у 2021 році, і частково згенерований за рахунок коштів, які банки не можуть вивести з країни.
Податки, сплачені європейськими банками, еквівалентні приблизно 0,4% всіх очікуваних неенергетичних доходів російського бюджету на 2024 рік, і є прикладом того, як іноземні компанії, що залишаються в країні, допомагають Кремлю підтримувати фінансову стабільність, незважаючи на західні санкції.
Іноземні кредитори виграли не лише від підвищення відсоткових ставок, але й від міжнародних санкцій проти російських банків. Такі заходи позбавили їхніх конкурентів доступу до міжнародних платіжних систем і підвищили привабливість самих західних банків для клієнтів у країні.
Водночас більше половини податкових платежів європейських банків у розмірі 800 млн євро припадає на австрійський Raiffeisen Bank International, який має найбільшу присутність в Росії серед іноземних кредиторів.
Прибутки RBI в Росії в період з 2021 по 2023 рік зросли більш ніж утричі, до 1,8 млрд євро, що становить половину загального прибутку австрійської групи, порівняно з приблизно третиною до війни.
На додаток до регулярних податкових відрахувань у 2023 році, Raiffeisen сплатив 47 млн євро в результаті непередбачуваного збору, який Кремль наклав на деякі компанії минулого року.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року RBI неодноразово заявляв про план скорочення та продажу своїх операцій у Росії. І хоча банк доклав певних зусиль, щоб зменшити свої ризики в Росії - наприклад, скоротив кредитний портфель на 56% з початку 2022 року, - деякі заходи свідчать про протилежне.
Так, нещодавні оголошення про вільні вакансії в RBI в Росії свідчать про амбітні плани «багаторазового розширення активної клієнтської бази», зазначає FT.
Deutsche Bank, угорський OTP і Commerzbank значно скоротили свою присутність в Росії, яка і так була невеликою порівняно з RBI, заявили їхні представники. Intesa найближча до виходу з ринку, але ще не продала свій російський бізнес. UniCredit відмовився від коментарів.
Незважаючи на закриття свого корпоративного та роздрібного бізнесу, Citigroup, четвертий за величиною кредитор США, який заробив $149 млн прибутку та сплатив $53 млн податків у Росії у 2023 році, став четвертим найбільшим платником податків серед західних банків у Росії, згідно з розрахунками Київської школи економіки на основі даних Центрального банку Росії.
Інший американський гігант, JPMorgan, заробив $35 млн і сплатив $6,8 млн податків, згідно з даними дослідницької установи. І хоча JPMorgan намагається піти з 2022 року, зараз банк застряг через багатомільйонний позов від свого колишнього партнера в Росії ВТБ.
Financial Times зазначає, що показники американських банків не включені в загальну суму в 800 млн євро, оскільки вони не повідомляють частки російських результатів на рахунках групи.
«Західні кредитори отримали вигоду від запровадження санкцій проти більшої частини російського фінансового сектору, який був позбавлений доступу до міжнародної міжбанківської платіжної системи Swift. Це зробило міжнародні банки фінансовим рятувальним кругом між Москвою та Заходом», - зазначає видання.
«Залишатися в Росії не тільки в інтересах RBI. Центральний банк [Росії] зробить все можливе, щоб не відпустити їх, тому що існує небагато банків, що не перебувають під санкціями, через які Росія може отримувати та відправляти платежі Swift», - заявив високопоставлений російський банківський керівник.
В Центробанку Росії виданню зазначили, що російські та іноземні контрагенти зараз часто розраховуються за міжнародними платежами в рублях, але російська валюта також проходить через рахунки в RBI та подібних банках, «щоб зменшити ризик санкцій» і «прискорити процес».
Сукупні показники доходів, прибутків і податків міжнародних банків знизилися з 2022 року, але залишаються набагато вищими за довоєнні показники.
Банки також виграли від підвищення процентних ставок: ключова ставка російського центрального банку зараз становить 16%, що майже вдвічі вище, ніж у довоєнний період.
Підвищення ставок допомогло кредиторам отримати надприбутки від кредитів з плаваючою ставкою і накопичити додатковий дохід від коштів, заблокованих на російських депозитних рахунках.
При цьому банки не можуть отримати доступ до готівки, заробленої в Росії, через регуляторні обмеження, введені в 2022 році, які забороняють виплату дивідендів російськими дочірніми компаніями компаніям з "недружніх" західних країн.
«Ми нічого не можемо зробити з російськими депозитами, окрім як тримати їх у центральному банку. Тому, коли відсоткові ставки зросли, зросли і наші прибутки», - заявив топ-менеджер європейського банку з російською дочірньою компанією.
Близько 20% податкових платежів до російського бюджету в 2023 році, здійснених ОТП, складалися з податків на дивіденди, повідомили в банку. Значна частина коштів компанії залишається на депозитних рахунках у Росії, додали в банку.
Заблокована готівка є значною перешкодою для виходу з Росії. З початку 2022 року банки також потребують особистого дозволу президента РФ Владіміра Путіна на продаж своїх російських операцій. Лише сім західних банків з 45, включених до списку тих, що потребують схвалення президента для виходу з Росії, отримали такий дозвіл, серед них Mercedes-Benz Bank та Intesa.