Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський, нагадуючи, що ще режим Віктора Януковича продав Росії облігації на суму трьох мільярдів доларів, які нинішньому Києву після втечі екс-президента потрібно виплатити до 20 грудня. "Очевидна річ, яку ніхто не хоче помічати, полягає в тому, що Україна – єдина країна в сучасній історії, яка виявилася щось винна іншій державі, яка анексувала частину її території, а саме Кримський півострів. Прем'єр-міністр Медведєв і інші чиновники вдають, що ніякої окупації не було. МВФ теж в голос не згадує про Крим і підтримку проросійських бойовиків на Сході України", - йдеться в статті.
Автор додає, що в фонді навіть запевняють, що змінили правила не заради України, а цей крок вже давно планувався, зокрема для того, щоб Китай не міг тиснути на бідні країни в Азії. У всякому разі час, коли МВФ вирішив запровадити зміни, свідчить про те, що фонд вважає ситуацію України особливою.
"В цій боротьбі відмовок у МВФ значно сильніша позиція. В країн Заходу достатньо голосів у фонді, щоб змінювати правила, як їм захочеться. Якщо вони хочуть далі кредитувати Україну не зважаючи на те, платить вона Росії чи ні, вони це зроблять. Але насправді вони можуть і просто списати український борг, зробивши програму допомоги на 17,5 мільярдів доларів ще більш ефективною. Росія з цим нічого не може вдіяти, окрім як поскаржитися в суд. Саме це вона і збирається зробити", - пише Бершидський.
В цей же час, Україні доведеться брати участь у судовому процесі і тим самим втрутитися в протистояння МВФ і Росії. Якщо під час слухання заявить, що не виплатила три мільярди боргу в якості компенсації за Крим, це ослабить її претензії на півострів. Суддя, швидше за все, хоч і буде зважати перед усім на сухі юридичні факти, але стане на бік України, оскільки не можна визнавати винною "вівцю, якій вовк вже відгриз ногу".
Росія, розуміючи, що точно програє суд і не отримає своїх грошей, намагається використати ситуацію хоча б заради пропаганди. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв вже розповів пресі, що Захід не хоче брати український борг на поруки, тому що нібито не вірить у платоспроможність України. Можливо це сподобається глядача м в Росії, але це не так. Захід не дав гарантій, тому що в цьому насправді немає необхідності. Москва ж, не отримавши свої гроші, не вийде з МВФ. Її економіка надто виснажена, щоб разом з Китаєм фінансувати альтернативний міжнародний фонд.
"Якби Росія не анексувала Крим і не влаштувала війну на Сході України, вона б отримала свої гроші. Але оскільки вона це зробила, то й нічого не отримає. От в чому суть", - пише оглядач.
Раніше США закликали Росію реструктуризувати борг України. Росія відмовляється взяти участь у реструктуризації, вимагаючи повернення коштів у повному обсязі і обіцяючи подати в суд, якщо їх не отримає. Київ заявив про готовність до судових розглядів.
Питання про статус російського боргу важливе, так як правила МВФ забороняють фонду кредитувати країни, що оголосили дефолт за кредитом в офіційному секторі. У свою чергу Лагард заявляла, щоМВФ буде кредитувати Україну навіть у випадку дефолту.
У свою чергу президент Петро Порошенко заявляв, що вважає, що російський кредит у $ 3 млрд був хабарем Януковичу за відмову від асоціації з ЄС.