Росія після закінчення 10-денного строку звернутися до суду, якщо Україна 20 грудня - офіційна дата погешения боргу в $ 3 млрд за єврооблігаціями - не виплатить ці кошти.
"...З 20 числа (грудня - ред.) у разі несплати боргу Україні дається ще десятиденний період, у відповідність з яким Україна ще зможе виконати свої зобов'язання. У разі, якщо в цей період Україна не виконує зобов'язань, ми будемо захищати свої інтереси в судовому порядку", - заявив міністр фінансів РФ Антон Силуанов в Москві у середу, 9 грудня.
Він нагадав, що згідно з проспектом емісії, врегулювання спірних питань передбачено в арбітражному суді у відповідності з міжнародним законодавством.
У грудні 2013 року уряд Миколи Азарова випустив єврооблігації на $ 3 млрд у рамках домовленостей президента РФ Володимира Путіна та колишнього президента Віктора Януковича. Папери були розміщені у вільному доступі на Ірландській фондовій біржі, їх викупив російський Фонд національного добробуту (ФНБ).
Силуанов визнав, що, викупивши тоді ці єврооблігації на ринку, Росія "по суті, простягнула руку допомоги" режиму Януковича, оскільки ніхто більше не хотів давати в борг.
Сьогодні судову тяжбу з Україною через "боргу Януковича" Силуанов вважає єдино правильним шляхом для Росії.
Втім, щоб Росія змогла "відстоювати свої інтереси в суді", Москві ще необхідно отримати офіційне рішення МВФ про статус українського боргу (суверенний або приватний). Силуанов повідомив, що представникам РФ в МВФ дано доручення поставити перед фондом відповідне питання.
Напередодні стало відомо про те, що МВФ вирішив змінити правила, щоб продовжити кредитувати Україну. Завдяки цьому рішенню, Москва втратить право суверенної кредитора зупинити отримання Києвом наступних траншів кредиту МВФ.
Глава Мінфіну РФ заявив про те, що це рішення "не можна назвати інакше, як поспішним і упередженим". Раніше він вже висловлював переконання, що це робиться виключно на догоду політиці" і для того, "щоб заморозити платежі України перед РФ".
"Вчора відбулося рішення МВФ, яке змінило базові умови підходу фонду до врегулювання заборгованості країни перед кредиторами, комерційними та суверенними... Зараз МВФ, виходячи з прийнятого рішення, буде оцінювати, наскільки кредитор - ми прийняли всі заходи, щоб врегулювати всі питання країни-позичальника і наскільки приймали всі рішення для цього", - сказав міністр.
Як відомо, на відміну від інших кредиторів, Росія відмовилася взяти участь в реструктуризації боргу України, зажадавши повернення коштів повному обсязі і обіцяючи подати в суд, якщо їх не отримає. Київ заявив про готовність до судових розглядів.