З 2010 року ВР лише тричі вчасно ухвалила державний бюджет

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
За останні 23 роки найпізніше ухвалили бюджет-2010.

За останні 13 років Верховна Рада України лише тричі змогла ухвалити державний бюджет у встановлені законом терміни. Цього ж року держбюджет ухвалили вчасно не лише згідно з регламентом ВР, а й з огляду на фіскальний рік, пише Лабораторія законодавчих ініціатив у статті «Що швидше, то краще? Коротка історія прийняття державних бюджетів».

Зокрема, у регламенті ВР від 2010 року вказано, що Кабмін повинен подати до парламенту проєкт держбюджету до 1 жовтня. Рада ж має проголосувати за документ у першому читанні до 20 жовтня, у другому – до 20 листопада. Цього року народні депутати повністю дотримались встановлених часових рамок, однак так було далеко не завжди.

«Так, неодноразово траплялося, що проєкт приймали в цілому вже в останні дні року, інколи отримуючи підпис президента вже святкового 31 грудня. Вперше за довгий час прийняття закону в листопаді відбулося для бюджету на 2018 рік — до цього востаннє таке було ще аж 2003-го. Загалом же з 2010 року лише тричі вдавалося прийняти проєкт бюджету у встановлені законом часові рамки. Причому двічі — після початку повномасштабного вторгнення. Цього року проєкт бюджету прийнято вчасно як за регламентом, так і зважаючи на фіскальний рік — до початку нового ще 53 дні», – йдеться у статті.

Лабораторія законодавчих ініціатив

При цьому в ЛЗІ зазначили, що вчасно держбюджети приймали далеко не завжди. Зокрема, у 90-х роках минулого століття, наприклад, із восьми бюджетів (з 1992-го по 1999-й) лише два приймали до початку фіскального року. Потім ситуація поступово покращилась, але запізнення з прийняттям документа траплялися.

Починаючи з 2000 року найпізніше ухвалили бюджет 2010 року. За нього депутати остаточно проголосували на 116 день фіскального року (29 квітня). Бюджет, ухвалений 2023 року, має другий найкращий показник вчасності прийняття за всю історію незалежності України. Випередив його минулорічний бюджет.

Лабораторія законодавчих ініціатив

Цього року між подачею проєкту до ВРУ та його прийняттям минуло 55 днів, у середньому ж процес прийняття бюджету останні 26 років займає близько трьох місяців, або 84 дні. 

«Проте цей показник украй нестабільний. Зазвичай що пізніше подають проєкт, то швидше його намагаються прийняти, орієнтуючись на початок року. Так, бюджет 2008 року подали до парламенту 26 грудня, а вже через чотири дні його підписав президент. Разом з тим дуже довгий період прийняття (наприклад, більш як 100 днів) не обов’язково є хорошим знаком: у таких випадках можливе, приміром, зняття проєкту та його подальша заміна. А це точно не є ознакою якісної роботи», – пояснили в ЛЗІ.

Верховна Рада України 9 листопада схвалила у другому читанні проєкт закону про державний бюджет на 2024 рік. За відповідне рішення проголосували 276 депутатів. Згідно з проєктом документа доходи бюджету України складатимуть 1,768 трлн грн, а видатки 3,35 трлн грн. Таким чином дефіцит державного бюджету на 2024 рік складатиме 1,57 трлн грн.

Зовнішні запозичення передбачені на рівні  41 млрд доларів США. Прогноз реального рівня ВВП складає 4,6 %. Інфляцію закладено на рівні 9,7% (у першому читанні було 10,8 %). Також в проєкті держбюджету закладено середній курс гривні щодо долара США на рівні 40,7 грн/долар.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі