Уряд підтримав розроблений Мінсоцполітики проєкт закону, який передбачає протягом 2025 року реформування системи соціального страхування. Запровадження змін, вважають автори закону, забезпечить людині, яка зіткнулась з важкою хворобою чи травмою, більш швидку, комплексну і повну допомогу від держави.
Про це повідомляється на сайті Мінсоцполітики у п'ятницю, 15 листопада.
Реформа соціального страхування є ключовою частиною загальної модернізації системи соціального захисту та медико-соціальної експертизи. Її мета — замінити стару, забюрократизовану систему на ефективну, прозору і справедливу.
Новий підхід передбачає, що допомога держави особам, які зазнали травм чи хвороб, більше не обмежуватиметься лише фінансовими виплатами через втрату працездатності. Натомість планується комплексна підтримка, що включає реабілітацію, своєчасне надання соціальних послуг і допомогу в поверненні до роботи. Головна мета реформи — сприяти швидкому відновленню особи, її поверненню до активного життя та реалізації потенціалу.
Основні зміни, які плануються:
- Ранній початок підтримки.
- Соціальна допомога надаватиметься з моменту, коли мультидисциплінарна команда в лікарні визначить потребу в додатковій підтримці. До складу такої команди входять лікарі, соціальні працівники, ерготерапевти, фізичні терапевти, психологи та інші фахівці.
- Цифрова взаємодія систем.
- Оцінка потреб у соціальній допомозі розпочинатиметься автоматично після того, як лікар сформує електронний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН).
- Без необхідності отримання додаткових статусів.Отримання допомоги та реабілітаційних засобів більше не вимагатиме встановлення статусу інвалідності. Людині надаватиметься підтримка протягом усього періоду хвороби та реабілітації.
- Консультація та супровід.
Фахівець із соціальної роботи одразу інформуватиме людину про доступні види допомоги та сприятиме їх отриманню. Людині забезпечать необхідні засоби реабілітації (протези, ортези, спеціальні меблі, колісні крісла, милиці тощо), ліки та соціальні послуги, наприклад догляд удома. Всі процеси будуть максимально цифровізовані, щоб уникнути черг та бюрократичних перепон.
Реабілітація призначатиметься за медичними показаннями і проходитиме під наглядом мультидисциплінарної команди. У разі потреби термін реабілітації можна буде продовжити до одного року (наразі — до 4 місяців), і весь цей час людина отримуватиме фінансову підтримку від держави.
Після впровадження реформи виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаватимуться на період реабілітації, який може тривати до року. Це дозволить забезпечити довший термін відновлення, а роботодавець не матиме права звільнити працівника через закінчення періоду тимчасової непрацездатності.
Реформа спрямована на створення більш ефективної та орієнтованої на людину системи соціального страхування, яка допоможе швидше повертати людей до активного життя.
Після завершення лікування та реабілітації буде здійснюватись Оцінка працездатності.
Оцінка працездатності ніяк НЕ прив'язана до статусу інвалідності і НЕ є його умовою, підкреслюється у проєкті закону. Як і раніше, інвалідність оцінюватиметься на медичному боці.
Оцінка працездатності – один з етапів на шляху повернення людини до активного життя. Вона відбувається деперсоналізовано. Заповнюючи спеціальний опитувальник, людина надає інформацію про свої фізичні можливості або обмеження, середовище, оточення та інші фактори. Проаналізувавши ці дані дистанційно, фахівець з оцінки працездатності сформує Висновок про працездатність.
Якщо людина відновила здоров'я, вона зможе повернутися до роботи, звичного життя, і отримувати власний дохід. Але якщо людина відновилась не повністю і працездатність її обмежена, – держава забезпечить необхідні виплати на рівні, що компенсує втрачений дохід.
Передбачається збільшення страхових виплат, для осіб із повною втратою працездатності ці виплати суттєво зростуть.
Окремо зауважено, що реформа НЕ стосується людей, які вже мають інвалідність. Мова йде про працюючих зі страховим стажем, які потребують лікування після хвороби чи травми.
Тому в такому разі:
1. Статус інвалідності залишається. Для тих, хто уже зараз має статус інвалідності, нічого не змінюється.
2. Всі пільги для осіб з інвалідністю зберігаються.
3. Після реформування статус інвалідності і далі надаватиме право особі на соціальні послуги, реабілітацію, пільги та підтримку в працевлаштуванні.
Реформа не передбачає зменшення жодних виплат чи соціальних гарантій. А навпаки, збільшить підтримку тих, хто не може працювати і самостійно себе забезпечувати. Для таких осіб виплати зростуть.
Раніше вже повідомлялося про те, що Міністерство соціальної політики розробило проєкт закону щодо впровадження нової системи соціального страхування під назвою «єПотенціал». Цей проєкт спрямований на реформування соціальної підтримки осіб, які зазнали травм або захворювань. Основна мета нової системи — забезпечення більш ефективної допомоги громадянам, спрощення процесів, а також збільшення соціальних виплат. Тому схвалення урядом законопроєкту щодо нової системи соціального страхування можна вважати наступним кроком.