В Євросоюзі серйозно обговорюють можливість зробити заморожений "Південний потік" офіційно незаконним. Про це повідомляє Reuters з посиланням на проект документа, який може бути прийнятий на саміті ЄС у жовтні.
Зокрема, в документі повідомляється, що Євросоюз має намір посилити свої антимонопольні правила в газовій галузі, ще більше обмеживши домінування газових корпорацій на енергетичному ринку ЄС.
Законопроект зазначає, що лідери ЄС підтверджують "термінову необхідність ефективної і повноцінної реалізації положень, викладених у Третьому енергетичному пакеті".
Відзначимо, що Третій енергетичний пакет - це звід правил Євросоюзу в сфері поставок газу і електроенергії, який був прийнятий в 2009 році, і вступив в силу в 2011 році. Головною його особливістю стала вимога заборонити компаніям одночасно продавати і транспортувати газ і електроенергію.
Зрозуміло, що свого часу Росія різко протистояла ухваленню енергопакету. Тоді, наприклад, Єврокомісія обмежила "Газпром" у використанні "Північного потоку" на половину його потужності, зарезервувавши решту 50% для інших постачальників газу з метою збільшення конкуренції на ринку.
Разом з тим, виконувався даний пакет не в повній мірі, бо "Південний потік", в якому монополіст "Газпром" знову збирається і управляти активами газопроводу, і транспортувати газ, до 2014 року заблокований не був. Однак, виходячи з формулювання ЄС про "повноцінну реалізацію положень", в Євросоюзі збираються розв'язати це питання остаточно.
Ще однією поправкою від ЄС у новому законопроекті є зниження залежності від індексації цін на газ в прив'язці до цін на нафту - улюбленої практики Росії, коли в довгострокових контактах вона вимагала вказувати цю умову. Критики в ЄС відзначають, що ця прив'язка і стала однією з причин зростання цін на газ за останні роки.
У той же час, Reuters додає, що в кулуарних розмовах між європейською і російською стороною "Південний потік" згадувався кілька місяців поспіль. Росія постійно призводила ЄС заманливі аргументи, що "Південний потік" є надзвичайно вигідним для ЄС, тому що знизить залежність від транзиту через Україну, тим самим підвищивши енергетичну безпеку Європи. А блокування "Південного потоку" Євросоюзом йде врозріз з його інтересами.
Також в інформаційному агентстві відзначають, що на рішення Євросоюзу також вплинули нещодавні відкриті погрози з боку Росії "перебоями" в постачаннях газу в ЄС, особливо в світлі постійних тристоронніх переговорів ЄК, Росії та України для вирішення газового конфлікту.
Нагадаємо, напередодні Ангела Меркель заявляла, що Німеччина і ЄС може переглянути енергетичні відносини з РФ. !zn