"Застосування норм Третього енергопакету в рівній мірі до всіх маршрутів постачання газу та збереження діючих маршрутів є оптимальним рішенням для європейських споживачів газу. Воно ґрунтується на прозорості та принципах вільного ринку", - цитується в повідомленні голови НАК Андрій Коболєва.
Наголошується, що "Нафтогаз" поділяє думку про те, що Єврокомісія повинна скористатися своїм мандатом захисника інтересів європейських споживачів і настояти на застосуванні Третього енергопакету до проекту "Північний потік-2". Варто також розглянути питання про застосування цих положень і до "Північного потоку". Оскільки ці правила забезпечують належні регуляторні та антимонопольні механізми.
У "Нафтогазі України" відзначили, що компанія не претендує на якісь поступки або виключення з європейських правил і прагне працювати на рівних умовах, тоді як "Газпром", навпаки, відкидає застосування стандартних європейських правил для проекту "Північний потік-2" і значною мірою спирається на численні винятки з вимог Третього енергетичного пакета в Європі.
"Ризики проекту "Північний потік-2" для громадського інтересу та цілісності ЄС значно превалюють над потенційною комерційною вигодою вузької групи підприємств. "Північний потік-2" підриває солідарність ЄС та Енергетичного співтовариства. Проект вже зараз ставить під загрозу розвиток Енергетичного союзу, породжуючи протиріччя між країнами-членами ЄС", - зазначено в повідомленні.
У держхолдингу вважають, що якщо цей газопровід буде побудований, він дестабілізує діючі надійні маршрути поставок газу.
"Це може загрожувати Європі додатковими витратами, йде врозріз з принципом ефективного використання інфраструктури, а також призводить до концентрації маршрутів постачання газу під контролем Росії. При цьому європейські споживачі не отримують доступу до будь-яких нових джерел або постачальників енергії", - зазначили в НАК.
В "Нафтогазі" нагадали, що українська газотранспортна система (ГТС) має високу пропускну здатність, є надійною, гнучкою і може транспортувати газ до ЄС за європейськими правилами ведення бізнесу. Традиційний маршрут також є найбільш економічно ефективним способом доставки російського газу в Центральну, Східну і Південну Європу.
"Серед всіх наявних варіантів - це єдиний маршрут постачань російського газу, який повністю відділений від монопольного постачальника російського газу. Інфраструктура на цьому маршруті розвинена, надійна і добре підтримується. На відміну від "Газпрому", український оператор працює прозоро, розкриваючи свої дані в онлайн-режимі на платформі прозорості ENTSOG і співпрацює з Європейською комісією", - підкреслили в компанії.
Україна також обговорює спільне управління своєю ГТС з провідними західними операторами газотранспортних систем, щоб додатково забезпечити впевненість європейських покупців газу в її надійності.
Раніше заступник міністра енергетики РФ Анатолій Яновський заявив, що газопровід "Північний потік-2" не підпадає під норми Третього енергопакету Євросоюзу, який регулює конкуренцію на енергоринку ЄС.
Нагадаємо, Єврокомісія оформила запит до Ради Євросоюзу на мандат для ведення переговорів з Росією за проектом газопроводу "Північний потік-2".
Повідомлялося, що російська ГТС "Північний потік-2" може стати головною жертвою нових санкцій проти Москви, які ухвалив Сенат США.